Pērn valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas programmas rezultātā notikušas 260 dzemdības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pērn valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas programmas rezultātā notikušas 260 dzemdības, tā informē Nacionālais veselības dienests (NVD). Taču dzimušo mazuļu skaits varētu būt arī lielāks, jo statistika neietver informāciju par ārvalstīs notikušām dzemdībām vai arī maksas dzemdībām. 

Pērn valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas programmas rezultātā notikušas 260 dzemdības
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pagājušajā gadā ir veikti 1024 medicīniskās apaugļošanas pakalpojumi, kas ir par 12% vairāk nekā 2021. gadā. No valsts līdzekļiem apmaksā ārstu-speciālistu konsultācijas un vajadzīgos izmeklējumus neauglības diagnozes noteikšanai, pēc kuras tiek uzsākts ceļš uz valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru.

Ņemot vērā pakalpojuma pieprasījumu, demogrāfisko politiku un citu valstu pieredzi, pērn palielināts vecums, līdz kuram sievietes var saņemt pakalpojumu par valsts līdzekļiem, proti, procedūru šobrīd veic sievietēm līdz 40 gadiem, iepriekš – līdz 37 gadiem. Pateicoties vecuma sliekšņa palielināšanai, pieaudzis rindā reģistrēto sieviešu skaits vecuma grupā no 35 līdz 40 gadiem.

Kā stāsta NVD Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vecākā eksperte Līva Seile, vidēji mēnesī rindā no jauna reģistrējas aptuveni 150-160 sievietes, kas ir vairāk nekā iepriekšējos gados, kad bija 100-110 reģistrācijas mēnesī.

“Pagājušajā gadā tika piešķirts papildu finansējums, kas ļāva saīsināt gaidīšanas rindu pakalpojuma saņemšanai, iestājoties rindā, vidējais gaidīšanas laiks līdz pakalpojuma uzsākšanai bija mēnesis – kopš pakalpojuma ieviešanas, rindas garums nekad nav bijis tik īss, kā tas ir šobrīd. Papildu finansējums ļāva arī gandrīz četras reizes vairāk izsūtīt uzaicinājuma vēstules, ja mēs salīdzinām ar izsūtīto uzaicinājuma skaitu 2021. gadā,” skaidro Līva Seile.

Arī šī gada sākumā, iestājoties rindā, pakalpojumu ir iespējams uzsākt aptuveni mēneša laikā. Tāpat šogad pakalpojuma nodrošināšanai no valsts budžeta plānoti vairāk nekā 2,5 miljoni eiro, kas sniegs iespēju veikt 1400 valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras.

Klīnikas “EGV” ginekoloģe-reproduktoloģe Dr. Gunta Grīnberga uzsver – par bērnu ieņemšanu ir jādomā laikus.

“Tā tendence jau visās klīnikās viena un tā pati, ka sievietēm liekas, ka viņu reproduktīvā veselība būs bezgalīga, un viņas bērnus varēs plānot pēc tam, kad viss pārējais jau būs padarīts, pēc četrdesmit. Tas vidējais cilvēka dzīvošanas vecums jau, protams, pagarinās, bet tas vecums, kad sieviete var palikt stāvoklī, nav bezgalīgs, līdz ar to tie četrdesmit gadi pašreiz tiek uzskatīti par robežu, kad ar lielāko varbūtību tev būs iespēja, ja ne pašam, tad ar medicīniskās apaugļošanas palīdzību, palikt stāvoklī un iznēsāt veselu bērnu,” stāsta Gunta Grīnberga.

Tomēr pacienti ar katru gadu kļūst arvien zinošāki, tostarp apzinās arī to, ka medicīniskā apaugļošana ir tikai varbūtība, tā stāsta klīnikas “Embrions” vadītājs, ginekologs un vadošais neauglības speciālists, Dr. Gints Treijs.

“Pacienti kļūst arvien informētāki, un tas ir pozitīvi, ja agrāk bija ļoti daudz jāstāsta par tādām absolūti pamata lietām, tad šobrīd pacienti ir ļoti informēti par to metodi, informēti par veselības jautājumiem daudz labāk,” uzsver Gints Treijs.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas programma Latvijā ieviesta 2012. gadā. Kā liecina NVD dati, kopumā ir veiktas gandrīz septiņi tūkstoši apaugļošanas procedūras, un gandrīz divarpus tūkstoši dzemdības. Pozitīvs procedūras rezultāts novērojams aptuveni pusē gadījumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti