Par godu Latgales kongresa dienai Latgales skolās stundas notiek latgaliski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Sestdien, 27. aprīlī, pirmo reizi oficiāli tiek atzīmēta Latgales kongresa gadadiena. Par godu šim notikumam sestdien Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiek Latgales diena, bet pašā Latgalē visa mēneša garumā sabiedrībā zināmi cilvēki dodas uz Latgales skolām, lai novadītu mācību stundu latgaliešu valodā. Šāda iniciatīva notiek jau trešo gadu, tā tika ieviesta par godu Latgales kongresa simtajai gadadienai, kuru svinēja 2017. gadā.  

Rēzeknes novada Nautrēnu vidusskola Rogovkā ir viena no izglītības iestādēm, kurā mācību stundu vadīja dzejniece, Latgales kultūrvēstures muzeja direktores vietniece Ineta Atpile-Jugane.

Par godu Latgales kongresa dienai Latgales skolās stundas notiek latgaliski
00:00 / 02:26
Lejuplādēt

Mācību stunda notika jaunāko un vecāko klašu skolēniem, stāstot par Latgales vēsturi, Latgales kongresa nozīmi Latvijas valsts veidošanā, Latgales kultūru un jaunākajām aktualitātēm mūzikā, literatūrā.

Jautājot jaunāko klašu skolēniem, cik daudzi no viņiem ikdienā sarunājas latgaliski, rokas paceļ teju visi bērni. Nautrēnos dominē latgaliešu valoda un kultūra, to apliecināja arī desmitās klases skolnieks Viktors Drozdovs.

“Es arī ikdienā runāju latgaliski gan mājās, gan skolā, gan ar draugiem. [..] Tā ir mentalitātes apzināšanās, ka zini savas dzimtas vēsturi, runā latgaliski, jo dzīvo Latgalē,” atzina skolnieks Viktors Drozdovs.

Nautrēnu vidusskolā skolas nosaukums un mācību kabinetu uzraksti ir latgaliski. Skolas direktore Anita Ludborža atzina, ka, dzīvojot šajā vidē, tas ir pašsaprotami.

“Mēs Rogovkā visi runājam latgaliski, mums pedagoģiskās sēdes notiek latgaliski, pasākumi, starpbrīdī visi runājam latgaliski, un ir dīvaini, ka nosaukumi ir latviešu valodā, bet latgaliešu valoda ir tā pati latviešu valoda, un mēs konstatējām, ka mums nav jādubulto valoda, tā kā angļu un latviešu valoda, bet tā ir viena latviešu valoda, kas mums ir dzimtā latgaliešu,” stāstīja Nautrēnu vidusskolas direktore Anita Ludborža.

To, ka skolēniem latgaliskais ir pašsaprotams, apliecināja arī tas, ka, gaidot pie sevis dzejnieci, skolēni bija iemācījušies no galvas Inetas Atpiles-Juganes rakstītos dzejoļus bērniem latgaliski. 

Dzejniece uzsvēra, ka bērnu grāmatas latgaliešu valodā ir labs veids, kā bērniem mācīt valodu.

Sestdien Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atvērta Inetas Atpiles-Juganes otra bērnu dzejoļu grāmata “Lobuo i nalobuo”. Kā norāda Ineta Atpile-Jugane, tas, ka aizvadītajā gadā atceres un atzīmējamo dienu sarakstā iekļauta Latgales kongresa diena, kas noteikta 27. aprīlī par godu 1917. gada vēsturiskajam Latgales latviešu kongresam, ir nozīmīgs un vajadzīgs solis.

“Es domāju, ka to noteikti vajag, jo ļoti liela sabiedrības daļas to nezina. Veidojot lielo kongresa izstādi, mēs pārliecinājāmies, ka tiešām nezina tā svarīgumu, jo, ja nebūtu tāda notikuma, es nezinu, kur Latgale būtu šobrīd, mēs nebūtu kopā ar pārējo Latviju, un bērniem to ir svarīgi zināt,” norādīja Ineta Atpile-Jugane.

Sestdien par godu Latgales kongresa dienai aktivitātes notiek gan Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, gan arī Latgalē. Piemēram, Preiļos tiks izzināta vēsture, gadatirgū baudītas Latgales tradīcijas un ieražas, demonstrētas vēsturiskās filmas, kurās atspoguļoti Latgales kongresa notikumi. Savukārt Kārsavas novada Bozovas ciemā notiks pārgājiens, izzinot Kārsavas dzelzceļa staciju, kas ir senākā dzelzceļa stacija Latvijas teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti