Muzeju pārvietošana no Rīgas pils izmaksās līdz 3 miljoniem latu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Rīgas pils muzejiem visdrīzākajā laikā jāpamet ugunsgrēkā cietušās pils telpas - par to vienisprātis ir gan visu trīs pilī izvietoto muzeju direktori, gan Kultūras ministrija un „Valsts nekustamie īpašumi”, kas sagatavojuši trīs pārcelšanās scenārijus. Kā jau sagaidāms, izmaksas ir iespaidīgas - no 2,6 līdz 3 miljoniem latu. Kuru no variantiem atbalstīt, būs jālemj valdībai. Šodien Rīgas pils muzeju daļu apskatīja arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti.

Trīs mēnešus pēc ugunsgrēka Rīgas pilī šur tur joprojām jūtama pelējuma un deguma smaka. Augšstāvā griestos vietām caurumi, aiz kuriem vīd pagaidu jumts. Apmeklētājiem izsniedz ķiveres. Vēstures un Rakstniecības muzeju krājumi pārcelti uz nesalietajām telpām, bet arī tur jācīnās ar mitrumu, stāsta darbinieki. Grīdas daudzviet no mitruma uzburbušas, pie Vēstures muzeja izstāžu zāles griestiem žūst vēsturisks sienas gleznojums, rāda muzeja direktors Arnis Radiņš.

Vairākus mēnešus pēc ugunsgrēka beidzot gatavi pārvākšanās plāni un sarēķinātas izmaksas, ar ko pēc ekskursijas pa pili Saeimas deputātus iepazīstina Kultūras ministrijas valsts sekretārs Guntis Puķītis. Pilnīga izvākšanās un jaunu telpu pielāgošana maksātu 3 miljonus latu, daļēja izvākšanās vai palikšana pilī - vien pārsimt tūkstošus latu lētāk.

Izrunājot šos variantus, mums bija pietiekoši karstas diskusijas ar muzeju cilvēkiem un „Valsts nekustamajiem īpašumiem”. Kopējais visu trīs muzeju vadītāju viedoklis ir tāds, ka optimālais variants ir aiziešana no Rīgas pils,” norāda Puķītis.

To apstiprina gan Vēstures un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vadība, gan Rakstniecības un mūzikas muzeja direktore Ilze Knoka:

„Lai Rīgas pils rekonstrukciju pabeigtu vai vismaz daļēji pabeigtu uz valsts simtgadi, muzeji vienkārši nevar atrasties tur, kur tie pašlaik atrodas. Jo nav iespējams aktīvi rekonstruēt Rīgas pili, ja tur iekšā atrodas 43% no nacionālā krājuma.”

Tam, ka vislabāk muzejiem būtu pili pamest pilnībā, pēc telpu apskates piekrīt arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāja Ina Druviete no „Vienotības”:

„Man šķiet, ka tas arī ir vispareizākais lēmums šajā gadījumā. Mums jāsaprot, ka izmaksas nedrīkstētu būt šķērslis, lai mēs nodrošinātu mūsu muzeju krājumu saglabāšanos un vienlaicīgi arī kvalitatīvu Rīgas pils restaurāciju.”

Gala lēmums, kuru no variantiem atbalstīt, būs valdības rokās. Taču pārvākšanās nesāksies agrāk par pavasari. Pastāvīgais jumts pašlaik tiek projektēts, un to klās zem pagaidu jumta, kas prasīs vairākus mēnešus, stāsta būvuzraugs Bruno Fībigs. Par apkuri gan arī līdz tam nebūšot jāraizējas: „Apkuri paredzēts padot visā pilī uz 10.-15. oktobri.”

Rīgas pils rekonstrukciju plānots pabeigt līdz Latvijas simtgadei, kad tur varētu atgriezties Vēstures muzeja ekspozīcija. Krājumi tuvākajos gados pārcelsies vēlreiz - uz jaunajām krātuvēm Pulka ielā, ko „Valsts nekustamie īpašumi” cer pabeigt līdz 2016.gada nogalei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti