Lembergs tiesā pabeidz teikt pēdējo vārdu; spriedumu pasludinās 22. februārī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Kukuļņemšanā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā un vairākos citos noziegumos apsūdzētais, no Ventspils domes priekšsēdētāja pienākumiem atstādinātais Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") ceturtdien, 11. februārī, Rīgas apgabaltiesā pabeidza teikt savu pēdējo vārdu.

Rīgas apgabaltiesa spriedumu tā dēvētajā Aivara Lemberga krimināllietā paziņos 22. februārī, tiesas sēdē paziņoja lietas tiesas sastāva priekšsēdētāja Irīna Jansone.

Lembergs ceturtdien pabeidza teikt pēdējo vārdu, kam tiesa bija atvēlējusi četras sēdes. Pēdējā vārdā no pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs noliedza vainu un pauda dažādus iebildumus apsūdzībai un prokurora debašu runai. Lembergs  vairākkārt norādīja, ka prokuratūras celtās apsūdzības nav patiesas.

“Nē, šajā gadījumā Lembergs nefleitē un nepļāpā, un nemuld. Viņš norāda uz pretrunām apsūdzībā, kuras ir spēkā no 2008. gada līdz pat šim brīdim un nav izlabotas, un nav arī novērstas,” sacīja Lembergs.

Tāpat Lembergs norādīja, ka viņam vairākkārt liegtas tiesības uz aizstāvību, kā arī aptuveni 12 gadus ilgusī tiesvedība pārāk iejaukusies viņa personīgajā dzīvē. Īpaši emocionāli Lembergs stāstīja par tiesas sēdi pērn, uz kuru viņš bijis spiests ņemt līdzi četrus gadus veco dēlu, jo nav spējis atrast kādu, kas varētu viņu pieskatīt. “Tas viss norisinās ne Staļina Padomju Savienībā un ne Ziemeļkorejā. Tas viss norisinās Latvijā 2020. gadā, it kā tiesiskā valstī tiesas zālē,” sacīja Lembergs.

Kad Lembergam atvēlētais laiks beidzās, viņu pārtrauca tiesas sastāva priekšsēdētāja Irīna Jansone: “Šī pusstunda jums ir izmantota, un visas šīs četras dienas arī. Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 510. pantu tiesa dodas uz apspriežu telpu taisīt spriedumu, kas tiks pasludināts 2021. gada 22. februāri pulksten 11. Tas tiks pasludināts tikai šeit, Rīgas apgabaltiesas telpās Rīgā, Abrenes ielā 8, 32 zālē. Tiesas sēdi slēdzu.”

Lembergu apsūdz kukuļņemšanā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā un vairākos citos noziegumos, par ko prokuratūra prasa viņam piespriest astoņu gadu cietumsodu, naudas sodu un mantas konfiskāciju. Jāatzīmē, ka prokuratūra 2016. un 2017. gadā grozīja apsūdzības. Prokurors Aivis Zalužinskis Latvijas Radio skaidroja, ka apsūdzības tika precizētas.

Savukārt Lembergs to uzskata par prettiesisku rīcību. Lembergs atzīmēja: “Šāda veida manipulācijas norāda uz prokuroru prettiesisku darbību, arī neprofesionālu darbību un, protams, ka tas būtu jāizvērtē.”

Prokurors Zalužinskis nepiekrita apsūdzētajiem.

“Tāda ir aizstāvības taktika, tāda pozīcija – apgāzt pilnīgi visu un teikt, ka viss ir pilnīgi nepareizi, pilnīgi aplami, prettiesiski, prokurori ir politiski ietekmēti, tam līdzīgas frāzes un izteikumi.

Tāpēc es neredzu šeit, ka varētu uzskatīt, ka tas ir kaut kas pamatots. Tā ir vienkārši tāda aizstāvības taktika. To, vai pamatota vai nepamatota, pateiks tiesa savā spriedumā, visticamāk, pēdējā instancē,” sacīja prokurors.

Prokurors stāstīja, ka, ja tiesa attaisnos apsūdzētos, visticamāk, prokuratūra pārsūdzēs spriedumu, un paredzams, ka līdzīgi rīkosies arī apsūdzēto puse, ja viņus neattaisnos. Tas nozīmē, ka teju 12 gadus ilgais iztiesāšanas process, visticamāk, nebeigsies pirmās instances tiesā.

KONTEKSTS:

16. februārī apritēs jau 12 gadi, kopš noturēta pirmā Rīgas apgabaltiesas sēde lietā, kurā smagos noziegumos apsūdzēts Aivars Lembergs. Kopā ar viņu uz apsūdzēto sola sēdušies viņa dēls Anrijs Lembergs un uzņēmējs Ansis Sormulis. Gadu laikā krimināllietā mainījušies gan prokurori, gan tiesneši, kā arī apsūdzēto aizstāvji.

Ceturtdien aizvadīta jau 770. tiesas sēde kopš 2009. gada 20. augusta, kad Rīgas apgabaltiesa paplašinātā sastāvā no jauna sāka lietas iztiesāšanu.

Aivaram Lembergam krimināllietā prokuratūra prasa noteikt astoņu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā. Bet Anrijam Lembergam draud brīvības atņemšana uz pieciem gadiem un sešiem mēnešiem un mantas konfiskācija. Savukārt Sormulim – brīvības atņemšana uz septiņiem gadiem un mantas konfiskācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti