Latvijas iedzīvotāju dzīvošanas apstākļi uzlabojas, bet līdz Tallinai vēl tālu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai arī Latvijā arvien samērā liela daļa iedzīvotāju dzīvo salīdzinoši šauros mitekļos un plašāku dzīvojamo platību ziņā arvien atpaliekam ne tikai no "vecās" Eiropas, bet arī pārējām Baltijas valstīm, situācija šajā ziņā uzlabojas, liecina jaunākie "Eurostat" dati, vēsta Rus.lsm.lv.

Saskaņā ar 2016.gada datiem Latvija ieņēma otro vietu no beigām (pirms Rumānijas) Eiropas Savienībā (ES): 43,2% iedzīvotāji dzīvoja  pārapdzīvotās telpās. Salīdzinājumam ES vidējais rādītājs bija 16,6%, Igaunijā – 13,4%, bet Lietuvā – 23,7%. 

Tāpat to iedzīvotāju skaits, kas dzīvo pretējos apstākļos – nepietiekami apdzīvotās telpās, kur istabu ir vairāk, nekā vajadzīgs, Latvijā arī ir mazs – 9,6% iepretim 34,8% ES vidēji, bet Igaunijā tie ir 29% un Lietuvā – 22,7%.

Iedzīvotāji, kas mitinās pārapdzīvotos/nepietiekami apdzīvotos mitekļos ES, 2016.gads

Terminoloģija

"Eurostat" uzskata mitekli par adekvātu, ja tajā dzīvojošajai ģimenei (kur var būt arī viens ģimenes loceklis) ir sekojošs istabu skaits:

  • Dzīvojamā istaba
  • Atsevišķa istaba laulātajam pārim
  • Atsevišķa istaba katram ģimenes loceklim, kurš nav laulībā un kurš ir vecāks par 18 gadiem
  • Divas istabas - diviem pretēja dzimuma bērniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem
  • Viena istaba diviem viena dzimuma bērniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem
  • Viena istaba diviem bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem.

Piemēri:

  • Ja ģimenei, kurā ir tēvs, māte, 11 gadus veca meita, 13 gadus vecs dēls un 16 gadus veca meita, miteklis ir mazāks par 5 istabām, tad viņi dzīvo pārapdzīvotības apstākļos;
  • Ja laulātajam pārim bez bērniem ir vairāk nekā divas istabas, tad tas dzīvo nepietiekami apdzīvotā mājoklī.

Dinamikā situācija gan  izskatās citādāk.

2005.gadā, uzreiz pēc Latvijas iestāšanās ES, gandrīz divas trešdaļas (60,3%) Latvijas iedzīvotāju dzīvoja pārapdzīvotās mājās un dzīvokļos. Igaunijai un Lietuvai starta pozīcija bija ievērojami labāka: 46,1% un 52,8%.

Turklāt atšķirībā no abām kaimiņvalstīm tā iedzīvotāju daļa, kas dzīvo šaurībā, Latvijā no 2012.gada atkal pieauga.

Attiecīgi nepietiekami apdzīvotos mitekļos 2005.gadā dzīvoja 4,1% Latvijas iedzīvotāju, 6,6% Lietuvas iedzīvotāju un 10% Igaunijas iedzīvotāju. Kopš tā laika Igaunijā un Lietuvā šis rādītājs pieaudzis trīs reizes, bet Latvijā – vairāk nekā divas reizes:

"Eurostat" nemin neko par iemesliem, kuru dēļ pa šiem gadiem mainījušies pārapdzīvotības vai nepietiekamas apdzīvotības rādītāji.

Latvijas iedzīvotāju skaits laikā no 2005.gada sākuma līdz 2016.gadam samazinājies no 2,25 miljoniem līdz 1,95 miljoniem jeb par 13%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti