Latvijā krasi sarukusi dzimstība

Šā gada pirmajos trīs mēnešos Latvijā piedzimuši teju par 7% mazāk bērnu nekā attiecīgajā laika posmā gadu iepriekš, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Rus.lsm.lv pārliecinājās, ka tendence dzimstības līknei virzīties uz leju vērojama iepriekš.

Šā gada pirmajā ceturksnī Latvijā piedzima 4 948 bērni — par 365 jeb 6,9% mazāk, salīdzinot ar attiecīgu laika posmu 2016.gadā.

CSP vēsta, ka "kopš 2011. gada dzimušo skaits Latvijā katru gadu nedaudz pieaug, taču 2016. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, izteikts pieaugums vairs nav vērojams”.

Rus.Lsm.lv CSP datu bāzē pārliecinājās, ka, sākot no pagājušā gada vidus, var runāt nevis par dzimstības pieauguma apsīkumu, bet gan par ievērojamu kritumu.

Dzimstības rādītāju izmaiņas laikā no 2016.gada jūlija līdz 2017.gada martam, salīdzinot ar atbilstošu laika posmu pirms gada, lielākoties bija ar "mīnus zīmi" – tādi bija septiņos no deviņiem mēnešiem. 

Savukārt, ja runā par "ziemu” – pērnā gada pēdējiem trim mēnešiem un pirmajiem trim šā gada mēnešiem –, 2017.gads kļuvis par neveiksmīgāko dzimstības rādītāju dinamikā pēdējos piecos gados. Pieci no sešiem mēnešiem bijuši ar mīnus zīmi, bet iepriekšējās četrās "ziemās" aina bijusi pretēja. 

Dzimstības rādītāju izmaiņas 2004.-2017.gadā Latvijā (%, salīdzinājums pret attiecīgo mēnesi gadu iepriekš)

Dzimstības rādītāju izmaiņas 2015.-2017.gadā Latvijā (%, salīdzinājums pret attiecīgo mēnesi gadu iepriekš)

Rus.lsm.lv vēsta, ka lūzums dzimstības tendencē notika pagājušā gada jūlijā, kad dzima (nedzima) bērni, kas ieņemti (neieņemti) 2015.gada novembrī. Tad, kā jau ziņots, Saeima pieņēma nākamā gada budžetu, atceļot daļu iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu par apgādājamajiem – arī par laulātajiem, kas mājās audzina bērnu.

Jāatzīmē, ka sarūk arī reproduktīvā vecumā esošo iedzīvotāju skaits.

Rus.lsm.lv pārliecinājās, ka piecu gadu laikā – no 2011.gada līdz 2016.gadam – to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuru vecums pērngada sākumā bija 20-34 gadi, sarucis par 7,3%-8,7%.

Tas, visticamāk, skaidrojams ar emigrāciju, jo mirstība attiecīgā vecuma iedzīvotāju vidū bijusi zema.

Latvijas iedzīvotāju skaita izmaiņas piecu gadu laikā (%)

(Horizontālajā asī norādīts vecums 2011.gadā, iekavās - 2016.gadā).

Jau ziņots, ka iedzīvotāju skaits Latvijā pagājušā gada laikā saruka par 16 000 cilvēku. Tāda tendence – samazināties iedzīvotāju skaitam vidēji par 1% gadā –  vērojama kopš deviņdesmito gadu sākuma. Laikā no 2000.gada līdz 2016.gadam iedzīvotāju skaits Latvijā ir sarucis par 17% jeb no 2,38 miljoniem līdz 1,97 miljoniem iedzīvotāju.

2017. gada 1. aprīlī provizoriskais iedzīvotāju skaits Latvijā bija 1,946 miljoni, norāda CSP.

20 komentāri
Johnny English
Kremlis ir izfunktierējis - ja latviešu jaunieši bēg no provinces tad mēs tos uzķersim uz ušerika ierēdniecības dakšām Rīgā un tie hop ārā no valsts, lai bendē savu dzīvi un Latvijas ekonomiku. Gudrākie paliek provincē un veido ģimenes būvē rūpnīcas un pērk aizbēgušo mājas. Kremlis velta ārprātīgus pūliņus lai atgūtu savas bij.kolonijas bez tankiem jo ar tiem dabūs pretīm tā ka maz neliekas.
es
Netaisa bērnus,jo alimentu maksātājus publicē
purvaputns
realais iedzīvotāju skaits ir no 1 miljona- 1,4 miljoniem. Ne vairāk!!!! te ir tukšs. Un paliek katru gadu jo tukšāks.... un vēl- večukiem un dzērājiem , kas te palikuši, bērni nedzimst....
.
Piekrītu. Turklāt puse no tā knapā pusotra miljona ir pensionāri.
Lien atpakaļ purvā, putn!
Izskatās, ka tev pašam savs statistiskais birojs kabatā, ne? :D
ah-ah-ah
Ja nebūtu visi aizbraukuši kad slikti iet, tad iespējams mēs varētu ko darīt un mainīt.Tagad ja nav par ko balsot, visi tik maina savas ādas. Viss ir un paliks pa vecam, pat neceriet! Nospļauties,aizbraukt- tas ir vieglas dzīves meklētāju variants. No UK un citām valstīm mutes vārstīt- tas ir nodevēju mutes virināšana! Kauns un vēlreiz kauns!!! Brauc nu beidzot mājās un parādi ka vari!
Laimīgā
pusotru gadu (turklāt visnotaļ pieklājīgu jo iepriekš pelnīju labu oficiālu algu), mūsu pilsētā rindu uz dārziņu nav, skola laba, tagad visur brīvpusdienas, daudzbērnu ģimenei dažas būtiskas nodokļu atlaides. Vienvārdsakot, laimīgi audzinu Latvijai nākotnes labos cilvēkus. Un apkārt redzu citas pozitīvas ģimenes. Tādēļ secinu, ka tik slikti jau nemaz nav :)
beka
Tas tapēc, ka valdība un arī prezidents strādā priekš lembja un zzs, nevis priekš tautas! Cilvēki ir aitas, bet pat viņiem ar laiku sāk pielekt.
klaviere
tāpēc ka valsti vada politiķi kuri plāno labākajā gadījumā no vēlēšanām līdz vēlēšanām. a šeit vajag plānot kā minimums vienu paaudzi uz priekšu.
xxx
Bet nu arī viss propagandas fonds .... karš ir neizbēgams, mēs būsim nākamā krima, bērniem obligāti mācīs skolā militāro mācību... Emigrējušie latvieši, tikuši pie nelielas turības un prom no karakungu krā-krā-krā visos medijos, kas Latvijā ir ikdiena, gan dzemdē. Pa trīs, četri.
..
Nezinu, kādā leiputrijā dzīvo tev pazīstamie latvieši ārzemēs, bet vairums no manu paziņu un viņu radu loka knapi velk dzīvību, beidzot apjēguši, cik dārga ir dzīve Karalistē, Īrijā, Vācijā un citur rietumos. Lai cik grūti ir, vajag cīnīties un nedrīkst padoties. Mēs esam latvieši, un nedzīvosim ne zem krievu, ne zem kādas citas tupeles!
Ivo
Ja kāds nezina cik ilgi piem. Rīgā jāgaida uz rindu latviešu dārziņā, varbūt painteresējaties. Ja darbā pus slodzes faktiski neatbalsta, bet dārziņos vietas nav,drīzāk jau jaunās ģimenes padomās pirms otrā bērniņa.
jjj
Taisniiba. Pusslodzes LV vsp ka tadas neeksiste normalos darbos. Jaunajam maminjam neizdeviigi
Nu re
Ceļi neizbraucami, skolas slēdz, slimnīcas izposta, mediķus vajā, algas niecīgas, nodokļi milzīgi, vara mantrausīga, nihilistiska un policejiska. Ko var gribēt?
Vientiesis
Pirms kariem vienmēr tā esot, īstenībā citu līdzekļu nemaz nav lai izbeigtu komunistu ieviesto bezpreģelu.
Tomāts
Kāpēc komunistu laikos dzima vairāk? nejau dēļ tam ka bija labāka dzīve, bet tikai tāpēc ka tad sievietēm nebija cita nekā ko darīt, tagad visas karjeristes un par ģimeni reti kura domā, tā tas ir novērojams lielākā daļā kapitālistikso valstu, ka sievietēm ir iespēja veidot karjeru un bērniem nav laika.
Jatill to Aita
Pirmajos Ulmaņlaikos bija lielākā dzimstība, kāda nekad.
M.Aita
Komunistu bezpregjela laikaa latvieshi vairojaas vairaak nekaa jebkad. Skatoties uz muusdienu liberastu izvaroto Latviju, arvien vairaak gribas atpakalj kaut nedaudz no taa komunistu bezpregjela. Kaut vai lielzaglju apshaushanaa.
Kārtējā
valdošo neveiksme - rezultāts neizlēmīgumam, reformu nomuļļāšanai, tukšu salmu kulšanai un gumijas stiepšanai, bezdarbībai. Neko ne var, ne grib uzlabot valstī, - ne ēnu ekonomiku un oligarhus apkarot, ne farmācijas zelta bedri aizbērt, ne maksātnespēju sakārtot, ne veselības aprūpi, ne skolotāju atalgojumu, ne mediķu noslodzi, ne aparātu samazināt un funkcijas pārskatīt, produktivitāti pārvaldē uzlabot, pilnīgi neko LIETDERĪGU, tik kvotu miljonus uz puzi pārskaitīt, sociālo budžetu sagraut un reformas nolikt tālākā plauktiņā.
TO KUČINSKIS
pie varas ZZS!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti