Latvija daļēji atsakās no tiesībām sodīt ASV karavīrus

Saeima ceturtdien, 16.martā, galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēts Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības līgums par sadarbību aizsardzības jomā. Ar līguma noslēgšanu Latvija arī daļēji atteiksies no valstī esošo ASV karavīru sodīšanas par Latvijas teritorijā veiktajiem kriminālpārkāpumiem.

Par līguma ratificēšanu Saeimas sēdē nobalsoja 73. Pret balsoja vienīgi Jūlija Stepaņenko ("Saskaņa"), kura arī debatēs parlamenta plenārsēdē pauda iebildumus pret šo likumprojektu.

Rus.lsm.lv, atsaucoties uz aģentūras LETA arhīvu, iepriekš vēstīja, ka līguma tekstu gatavoja ASV. Līdz šim līgums plašākai sabiedrības daļai nebija pieejams.

Līgums paredz, ka Latvija atteiksies no ASV militāro personu kriminālvajāšanas Latvijas teritorijā, izņemot atsevišķus gadījumus. Tas nozīmē – ja noziegums būs izdarīts Latvijas teritorijā, lietu izskatīs ASV institūcijas un tas tiks darīts, pamatojoties uz ASV tiesību aktiem. Tātad Latvija šajā procesā nepiedalīsies.

Latvijai būs tiesības realizēt kriminālo jurisdikciju atsevišķos gadījumos – kriminālprocesos, kas uzsākti par smaga un sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, kā arī tad, ja ir izdarīts noziedzīgs nodarījums, kurā ir cietušais, liecina Saeimā atbalstītais likumprojekts.

Līgumā paredzēto saistību izpildi koordinēs Aizsardzības ministrija.

Jau vēstīts, ka līgums paredz ASV spēkiem iespēju uzturēties un brīvi piekļūt militārās infrastruktūras objektiem Latvijā, kā arī atļauj ASV spēkiem veikt būvdarbus šajos objektos. Tāpat līgums paredz atvieglotus ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumus ASV bruņoto spēku civilās sastāvdaļas dalībniekiem, apgādājamiem un līgumdarbu izpildītājiem.

Līgums arī noteic, ka Latvija atzīst ASV izdotus transportlīdzekļu īpašumtiesības apliecinošus un reģistrācijas dokumentus un visu veidu transportlīdzekļu vadītāja apliecības, kā arī atzīst visa veida ASV izsniegtas profesionālās licences un sertifikātus. Tas attiecas uz profesionālo darbību, ko ASV bruņoto spēku civilā sastāvdaļa, apgādājamie, kā arī līgumdarbu izpildītāji veic dienesta pienākumu ietvaros.

Tāpat līgums paredz, ka ASV bruņoto spēku gaisa kuģi, kuģi un sauszemes transportlīdzekļi var brīvi pārvietoties pa valsts teritoriju, ievērojot pārvietošanās noteikumus. Līgumā regulēta arī virkne citu jautājumu.

Līdz šim spēkā ir Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstu līgums par bruņoto spēku statusu, kas ratificēts Saeimā 2004.gada 17.jūnijā (NATO SOFA). NATO SOFA definē pamatnosacījumus, uz kādiem NATO dalībvalstu bruņotie spēki atrodas Latvijā gluži tāpat, kā Latvijas Nacionālie bruņotie spēki uzturas citās NATO dalībvalstīs. Ņemot vērā, ka NATO SOFA tikai vispārīgi nosaka bruņoto spēku statusu citās NATO dalībvalstīs, jau izstrādājot šos pamatnosacījumus tika paredzēts, ka valstis atsevišķi var vienoties par papildus detalizēti noteiktiem bruņoto spēku uzturēšanās nosacījumiem. 

60 komentāri
Cermis 1999
February 3rd marked the nineteenth anniversary of the Cermis massacre. On the same day in 1998, a United States Marine Corps EA-6B Prowler warfare aircraft – deployed on a training mission over the Italian Alps and flying at dangerously low altitudes – struck the cables of an aerial tramway cabin descending from the Cermis Mountain in Trentino. The cabin was severed, plunging all of its twenty passengers to their deaths. President Clinton offered his “apologies”, whilst all evidence pointed towards the implausibility of a human mistake, such as the tape recorded by the pilots as a “souvenir” of their hovering over the Alps which emerged as the likely reason for the flight at an illegally low altitude – this evidence was covered up or destroyed. The final outrage occurred in March 1999, when both USMC officers were acquitted of manslaughter or negligent homicide, with only pilot Richard Ashby serving four months of a six-month sentence for obstruction of justice (destruction of t
Nu tik būs...
Latvija drīz atteiksies no visām tiesībām un beigs pastāvēt. Jau tagad Latvija ir pārvērtusies par feiku — nevis valsts, bet izsmiekls.
Nu tik būs...
>> *+* Ja jau tu tos Krievijas mēslus lasi un no tiem uzlādējies, tad jau tev labāk zināms. :-D
*+*
visi krievijas masu mediji ir pārpildīti ar šādu informāciju -nevar būt , ka viņi melotu
Ja kāds nesaprata
Uz ASV militārpersonām attiecas Latvijas likumi. Tikai Latvijas likumu pārkāpumi tiks tiesāti pēc ASV likumiem. ASV militārā tiesa ir daudz bargāka par Latvijas tiesu.
Nu tik būs...
>> melnais humors Vismaz tā runā visos Krievijas mēslu kanālos, no kuriem tu uzlādējies. :-D
melnais humors
>> Ja kāds nesaprata Nevajag fantazēt. Amerikas tiesās nozīme ir tikai ASV pilsoņu tiesībām un dzīvībām. Visu pārējo tiesībām un dzīvībām ir tik pat liela vērtība kā putekļiem vai mēsliem, no kuriem kaut kā jātiek vaļā.
Ja kāds nesaprata
Nu re, vai tad bija tik grūti saprast? Viss taču ir tik vienkārši - pārkāpi Latvijas likumu? - apcietinājums un tiesa. Tikai Latvijas tiesas vietā ASV militārā tiesa. Bet tur joki mazi, ja vainīgs, tad ārā no armijas bez izdienas un zaudē visas dienējušo privilēģijas.
O jee...
Šis ir labs!
sātana līgums
Kas ir padomā, parakstot visatļautības līgumu par bruņotiem algotņiem, uz kuriem Latvijas likumi neattiecas? Sajūta, ka aiz šī dokumenta slēpjas drošības garantijas par Latvijas izzagšanu...
ņura
jeņķijā starpcitu arī ir liels skaits prominenču uz kuriem likumi neattiecas,viņus policija nesoda ja kas gadās uzreiz palaiž vaļā
NATO rezervists
Tie jeņķu puikas te tik uz neilgu laiku, tranzītā uz Maskavu. Tāpēc nevajag satraukties. Interesanti kā Rusņas likumdošana varēs viņus tiesāt, jo drīz jau viņi būs tur.
*+*
putinorastu troļļa melu apstiprinājums: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/ministrija-iecere-laut-sabiedroto-spekiem-parvietoties-ar-pieladetu-brunojumu-atteicas-uz-krizes-situacijam.a228403/ pielādēti ieroči tikai krīzes situācijās, nevis, lai "vazātos" kad ienāk prātā guli mierīgi savā palātā un neslapinu gultiņā
vari necensties
tāpat redzams, ko šis nelga te lej. oje... ir tipisks rusņas dumiķītis
O jee...
Evolūcija virzās pa spirāli, draugs, bet jūsu monāde jau dažus miljardus gadu dragā pa riņķi. Varbūt tieši šī iemesla dēl visa cilvēce ir iestrēgusi Kalijugā? Uztveriet to kā komplimentu, paldies teikt nevajag!
Pārrēcos, lasot kā
dāma uzdzina kokā tupu un demagoģisku trolli. Malacis, Zaiga! Tā turpināt.
Zaiga
O jee... 2017. gada 16. marts, 14:34 Bet mūsu Vadoņi paši palūdza, vai gadījumā viņi negrib pa ielu vazāties ar pielādētiem stroķiem un vai gadījumā mūsu likumu ievērošana viņus pārāk nenogurdinās. Palūgšu citātu no raksta, kas apstiprinātu jūsu apgalvojumu, ka Latvijas Republikas amatpersonas lūdza, lai ASV militārpersonas "vazātos pa Latvijas pilsētu ielām ar pielādētiem ieročiem un varētu neievērot likumus".
Kad atnāks uz tavu palātu, tad arī sačubinās tavu spilvenu.
O jee...
Tad sačubini viņai spilvenu un samīļo no manis! Un vēl pasaki, lai neelpo pārāk dziļi, kad no "Aldara" puses vējš!
Es to zinu, jo viņa katru dienu man uz palātu nes zāles un vakarā noliek gulēt. Es tajā psihoneiroloģiskās nodaļā esmu Pēteris I un rozā ronis.
Nav jēgas ar Zaigu strīdēties. Viņa ir psihoneiroloģiskās nodaļas paciente.
Zaiga
Tātad jūs apliecinat, ka melojāt, ka it kā uz uz ASV kareivjiem neattieksies likumi. Paldies.
O jee...
Jā, jā, saistoši, tikai piemēros ASV institūcijas, pamatojoties uz ASV tiesību aktiem! Kā es tā kļūdījos!
Zaiga
Jūsu minētais citāts nepierāda jūsu apgalvojumu, ka ASV kareivjiem nav saistoši Latvijas likumi, viņi tos var neievērot. Kur tas ir norādīts? Saņemieties, idiot.
O jee...
Vēl īsāk man būs grūti, Zaiga! Tam polim laikam ir taisnība!
O jee...
"...izskatīs ASV institūcijas (...) pamatojoties uz ASV tiesību aktiem". Klau! Nu var jau, bet saņemies, Zaiga!
Zaiga
Laikam tomēr neizliekaties, bet tiešām esat idiots. Kur tekstā ir teikts ka, LR amatpersonas lūdzās staigāt ar stroķiem un ignorēt likums? Kurā līguma punktā ir norādīts, ka ASV kareivjiem nav saistoši Latvijas likumi un viņi var brīvi pārvietoties ar pilsētu ielām pielādētiem kaujas ieročiem?
O jee...
Cilvēk, Jūs domājat, ka mūsu valstī likumdošanas iniciatīva varētu nākt no ārpuses? Protams, ka kāds iesniedza šo likumprojektu un Saeima atbalstīja! Tas nozīmē tikai to, ka mums tas ļoti nepieciešams! Vai kurš vārds Jūs uztrauc? Varbūt "lūdzās"? Aizvietosim ar "vēlējās" vai "ļoti gribēja". Tagad ir OK?
Zaiga
Izliekaties par idiotu? Izvaiaraties no atbildības par paša apgalvojumiem? Vēlreiz citēju jūsu apgalvojumu. O jee... 2017. gada 16. marts, 14:34 Bet mūsu Vadoņi paši palūdza, vai gadījumā viņi negrib pa ielu vazāties ar pielādētiem stroķiem un vai gadījumā mūsu likumu ievērošana viņus pārāk nenogurdinās. Kur ir pierādījumi ka, LR amatpersonas lūdzās staigāt ar stroķiem un ignorēt likums?
O jee...
Paskaidroju, ka Latvijā darbojas Latvijas likumi, ja noziegums tiks izskatīts, pamatojoties uz ASV tiesību aktiem, tad mūsu likumi uz viņiem neattieacas. Vai saprotami izsakos?
Zaiga
Jūs laikam nesaproatat latviešu valodu. Vēlreiz, kur tekstā ir atrodams jūsu apgalvojums, ka Latvijas Republikas amatpersonas lūdza, lai ASV militārpersonas "vazātos pa Latvijas pilsētu ielām ar pielādētiem ieročiem un varētu neievērot likumus". Neatbildat par saviem vārdiem?
O jee...
Kas attiecas uz ieroču nēsāšanu, tad šis pasākums ir procesā.
O jee...
Līgums paredz, ka Latvija atteiksies no ASV militāro personu kriminālvajāšanas Latvijas teritorijā, izņemot atsevišķus gadījumus. Tas nozīmē – ja noziegums būs izdarīts Latvijas teritorijā, lietu izskatīs ASV institūcijas un tas tiks darīts, pamatojoties uz ASV tiesību aktiem. Tātad Latvija šajā procesā nepiedalīsies.
Latvijec
Pora voļiķ, tovarišči ! Domoi v Parašu !
O jee...
Jāatzīst, ka vienīgā nelielā niansīte slēpjas faktā, ka PSRS karaspēks tika ielaists Tautu Tēva ultimāta rezultātā ar turpmāko mērķi okupēt Latviju, bet NATO Latvijas iestājās brīvprātīgi un NATO karaspēks ierodas pēc Latvijas lūguma, lai aiizsargātu Latvijas suverenitāti. ASV, atšķirībā no Krievijas un PSRS, ir tiesiska valsts un šīs līgums nenozīmē nesodāmību. Bet Krievijas propaganda cenšas neizcelt šo niansi, un Latvijas dalību NATO rupji pielīdzina PSRS okupācijai. Bet vatņikiem tas nav svarīgi.
O jee...
Vienmēr mammai prasi palasīt priekšā, grūtgalvīt?
O jee...
Nē tiešām, bez ironijas! Ja pats nevari tik garu rakstu izlasīt, tad palūdz kādam, lai pastāsta, par ko tas ir!
O jee...
Tava māte nevar pakomentēt. Mute aizņemta ar ko citu.
O jee...
Tad paprasi mammai, lai izlasa tev priekšā to rakstu, ko komentē!
O jee...
Lai gan neviens neko tādu neviens viņiem nav lūdzis. Fantāzija. Putina iztapoņas fantāzija.
O jee...
Bet mūsu Vadoņi paši palūdza, vai gadījumā viņi negrib pa ielu vazāties ar pielādētiem stroķiem un vai gadījumā mūsu likumu ievērošana viņus pārāk nenogurdinās.
donots
Es veeleeshanaas noteikti balsoshu par Juuliju Stepanjenko. Es noteikti negribu, lai Latvija piedziivo regulaaros ASV militaaristu izvaroshanu gadiijumus, kaa to varam noveerot Japaanaa. Peec tiem cilveekiem itnekas cits netiek ljauts, kaa tikai noplaatiit rokas demonstraacijaas...
O jee...
Nu ko lai saka, zīdaini! Varbūt tu labu vīru apprecēsi, un viņš par tevi rūpēsies.
O jee...
Nu ko lai saka, dēls! Varbūt tu labu sievu apprecēsi, un viņa par tevi rūpēsies.
O jee...
Vai tomēr truliķi uzbruka ASV kareivim? Nē, nē, katrs Putina iztapoņa un Latvijas nīdējs taču zina, ka ASV ir sliktie un, tātad ir vainīgi.
O jee...
Kādā sakarā te Krievija, dēls? Šobrīd iet runa par pavisam konkrētu gadījumu, kad kāds militarizēts truliķis salauza degunu latvju bāleliņam McDonaldā. Un kas? Nekas! Vēl šovu uztaisīja, ka tā ir Krievijas provokācija.
O jee...
Katrs Putina iztapoņa un Latvijas nīdējs taču zina, ka civilizēti cilvēki dzīvo tikai Krievijā, kura, dāsni nes savu civilizāciju, iepakotu aviācijas bumbās un artilērijas šāviņos, Austrumukrainai un Sīrijai.
O jee...
Būtu jauki, ja kāds nobarojies tēvainis plankumainās biksēs tev nevērīgi iebrauks ģīmī, jo viņam McDonaldā sagribējies trādirīdi uztaisīt. Tad Bruņurupuču Raimis izteiks nožēlu, jo pats tēvainis no Miglainās Salas nemaz nesapratīs, ka civilizēti cilvēki tā nedara.
Neslāvs
Ieteiktu kopā ar Sķepaņenko repatriēties uz Rusņu un balsot par pUtinu. Ka vēl kāds jeņķu zollis jūs neizvaro.
donots
Juulija Stepanjenko ar savu kjermeni pasargaas ASV militaaristus no izvaroshanas...
O jee...
1939. gadā, man liekas, kaut ko līdzīgu jau mēs darījām.
O jee...
Pareizi, kolēģi! Precīzi uztverta doma! 1939. gada 5. oktobris "...abas līdzējas puses apņemas viena otrai sniegt visādu palīdzību, ieskaitot arī militāru, gadījumā, ja notiktu tiešs uzbrukums vai rastos uzbrukuma draudi no jebkuras Eiropas lielvalsts līdzēja pušu jūras vai sauszemes robežām», kā arī «Latvijas Republika nolūkā drošināt PSRS drošību un pašas neatkarības nostiprināšanā piešķir Padomju Savienībai tiesības turēt Liepājas un Ventspils pilsētās kara flotes bāzes un dažus aerodromus aviācijai uz nomas pamata par salīgšanas cenu». Un tad 1940. gada 16. jūnijā Lielais Draugs un Tautu Tēvs izvirzīja Latvijas Republikai ultimātu, prasot ielaist valstī padomju karaspēka papildu kontingentu un izveidot pret Lielo Draugu un Tautu Tēvu lojālu valdību. Lojāla valdība jau mums ir, tagad ir arī kontingents, kas nepakļaujas vietējiem likumiem.
Prapesors
1939. gadā kopā ar vācu sabiedrotajsiem mēs uzsākām Otro pasaules karu un iebrukām Somijā un Polijā.
Prapesors
Nu tad jau okupanti vares darit ko grib ,tai vaksti jau slepkavas netiesā !
O jee...
Protams ,jo russkijmir okupantu valsti slepkavas netiesā un vini dara ko grib bet asv kareivjus tiesa par mazako sikumu !
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie

Populārākie
Interesanti