Emocionālo vardarbību bērnudārzā Aizkrauklē atklāj ar slēptiem ierakstiem diktofonā

Aizdomās par iespējamu emocionālu vardarbību pret bērniem atstādināts Aizkraukles bērnudārza "Zīlīte" vienas grupiņas personāls – abas audzinātājas un aukle. Tā kā dārziņa vadītāja situāciju pati nespēja atrisināt, arī viņas pienākumi uzticēti citai pedagoģei.

Vienas grupiņas personāla emocionāli skaudro izturēšanos pret trīsgadniekiem izdevās pierādīt, vairākas dienas slepeni veicot ierakstus ar diktofonu. Tajā dzirdamas gan ilgas bērna raudas, gan uzsaucieni aizvērt muti. Turklāt bērni dzirdējuši draudus atstāt viņus mežā un atdot svešiem onkuļiem.

To, ka notikušais ir ārkārtējs, atzīst visas iesaistītās puses. Taču vecāki no intervijas kameras priekšā atsakās. Viņi zina, ka ierakstus veica nesankcionēti, bet tā bija vienīgā iespēja pierādīt, kas grupā notiek.

Piemēram, diendusas laikā bērniem neļāva apmeklēt tualeti un viņi slapina gultiņās.

  • Veidošanas nodarbībā, kad bērni grib nogaršot plastilīnu, atskan jautājums "jūs slimi esat?".
  • Kad kāds trīsgadnieks nespēj apģērbties un lūdz palīdzību, dzirdams: "Es ar šito meiteni, goda vārds, nezinu ko izdarīšu".
  • Bet citu mazo, kurš nav pabeidzis uzdevumu, par sodu atstāja vienu pašu, kamēr pārējie devās pastaigā. 17 minūtes dzirdamas raudas.
  • Dabaszinībās un matemātikas nodarbībās, kad bērns grib atbildēt, viņu atsēdina ar paziņojumu “Aizver muti!”.

Diktofona ierakstus ir noklausījusies Aizkraukles Izglītības pārvaldes vadītāja Astra Siliņa, un viņa to raksturo ar vārdu “šoks”. Sākumā viņai šķita, kas tas nav iespējams. Viņa stāsta, ka ierakstos dzirdams ļoti piepacelts tonis, kas robežojas ar kliegšanu. Trīsgadnieki šādā situācijā bijuši bezpalīdzīgā stāvoklī.

Jau rudenī vecāki pamanīja izmaiņas bērnu uzvedībā. Trīsgadnieki mājās izspēlēja to, ko piedzīvoja bērnudārzā, piemēram, sāka sodīt savas rotaļlietas, slēdza savas rotaļu mantas atsevišķās istabās. “Nakts enurēze, nervozums, kliegšana, sāka kniebt,” stāsta Siliņa.

Viena no atstādinātajām ir gados jauna, otra – pensijas vecumu sasniegusi skolotāja. Atrasti pedagogu aizvietotāji.

Izglītības pārvaldē saka, ka atstādinātās pedagoģes vainu noliedz, bet bērnudārzā stāsta, ka – atzīst. “Audzinātāja atzīst, ka tonis nebija pareizs. Spriedze ir ļoti liela visā kolektīvā. Grupiņa sadalījusies divās daļās. Ir vecāki, kas uzskata, ka audzinātājām darbs jāpamet. Citi vecāki tieši pieprasa atpakaļ šīs audzinātājas,” stāsta bērnudārza ”Zīlīte” vadītājas pienākumu izpildītāja Sarmīte Kruglova.

Ar bērniem strādā arī psihologs. No 18 bērniem šodien grupiņā ir desmit. Daži slimo, dažu vecāki gaida, kā atrisinās notikušo.

Tikmēr metodiķe, atstādinātā vadītājas pienākumu izpildītāja Aija Sproģe saka, ka robeža starp stingrību un emocionālu vardarbību ir ļoti šaura.

Bērnudārzā gaida Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas ekspertus, kas varētu izvērtēt, vai audzinātājas drīkst darbu turpināt. Tāpat ar visām audzinātājām strādās psihologs, jo arī viņas tagad ir neziņā, kur ir robeža starp stingrību un disciplīnu, un baidās, ka sekos vēl kāda lieta.

Šai grupiņai jau meklē jaunus pedagogus. 

 

29 komentāri
to to kkk
piedod un atvaino, bet viss sākas ģimenē. ja katra ģimene normāli audzinātu savu bērnu par normālu un atbildīgu cilvēku, tad arī Latvijas sabiedrība būtu pilnīgi citādāka. ja tu bērnu normāli neaudzini mājās, tad arī izglītības iestādē tur nekā no viņa nebūs. Daudz jau tādu ģimeņu Latvijā, kas uzskata, ka bērni ir jāaudzina skolā nevis mājās...,
kkk
Pilniba piekritu. Tikai uzsveru, ka shis gjimenes loceklji veido visu sabiedribu un diemzhel daljai veidojas taada attieksme pret berniem, jo daudziem tas neshkjiet nenormali. Shis pedagogjes ja taa var saukt arii ir dalja no sabiedribas un taa atljaujas rikoties, jo musu sabiedriba to toleree. Skat kaa attaisnojas vaditaja vai kas ta sieviete bija un daljai vecaku shis audzinatajas pat patiik un grib atpakalj...
Tince
Bet tāpēc pedagogs ir profesionālis, ka viņam ir jāspēj zināt un strādāt ar dažādām situācijām, ar dažādiem bērniem un, ja to nespēj, tad es neticu, ka izejot kādus kursus, personības iezīmes mainīsies un šīs pedagoģes pēkšņi spēs būt citādas un turpināt strādāt kaut jel kādā izglītības iestādē. Tā jau ir deformēta psihe. Un, kas tagad ar bērniem, kurš kaut vai finansiāli atlīdzinās jau radītās izmaiņas bērnos? Atceros nesen rādīto Latgales skolas direktoru, tas arī bija milzīgs pārsteigums - saziņas līmenis un personības tips. Patiešām, kā novērtē, vai cilvēks, ieguvis diplomu, ir tiesīgs strādāt izglītības iestādēs? Mums taču bija arī pedofīls skolā arī kaut kur tepat Latvijā. Un, cik daudz vēl mēs nezinām...
,
drausmīga sabiedrība, kur atrodas cilvēki, kas tās nenormālās, vardarbīgās mačkas aizstāv. Un kas liek plusus šādiem aizstāvjiem. Latvijā izglītības iestādes ir pilnas ar mentāli nestabiliem cilvēkiem, verbāli agresīviem pedagogiem, emocionāli vardarbīgiem pedagogiem, jo neviens nenovērtē cilvēka emocionālo un psiholoģisko spēju strādāt skolā vai bērnudārzā. Rpivelē iegūts diplomelis ir, un uz priekšu. Kaut šizofrēniķis vai psihopātiskā spektra traucējumu izcils paraugs.
kkk
Vispar jau viss nak no gjimenes. Debilaas gjimenes rada debiilus cilvekus. Un izglitibas sistema - nevajag parspilet, nu nav visi pedagogi kroplji un maniakali bernu pazemotaji. Dazham labam vecakam butu sakuma pirms vainot atkal skolas un tml, japaskatas no malas kaa ir audzinajis savu bernu, kadas manieres iemacijis, kadu raksturu veidojis - vai tik nav taa, ka pats nav darijis neko, bet beigas vainojis visus apkart. LV vispar ir stiligi palicis laist bernus dzives pashplusmaa, neieiliekot nekadas vertibas. Bernu kas audzis veseligas gjimenes apstakljos, kam normala stabila psihe, miloshi vecaki un sakariga vertibu sistema - nekadas skolas un ljaunas uchenes nesachakares. Drizak chakaree mammas, kuras tiranizee savus bernus ar neadekvatam prasibaam, kad sikajam rokas tric no bailem nesmuki uzrakstiit burtnicaa kaut ko.
, to kkk
Es atvaonojos, bet KAS to sabiedrību rada? Vai nav tā, ka lielā mērā tā ir izglītības sistēma ar visām tām mentāli deformētajām personām, kas tur strādā? Dažai jau smiltis birst un gadus 10 varēja pensijā būt, bet nedod viņai ēst, dod ka tik kādu pazemot, uz kādu pabrēkt. Pat ja ģimene ir deformēta, skolai un izglītības sistēmai ir jābūt tai, kas parāda bērnam gaismu tuneļa galā un paver viņam iespējas. Vismaz humānā, normālā sabiedrībā tā ir? Latvijā.... Pat bērni no normālām ģimenēm tiek morāli izvaroti izglītības sistēmā, kur pedagogi var mierīgi atļauties emocionālu vardarbību pret bērniem, ņirgāties par bērniem. Un sabiedrība, kā rādās no komentāriem, ir ar to mierā.
kkk
Taisnība jau ir, BET Latvijas ģimenes ir pilnas arī ar tādiem vecākiem, kas nejēdz ne savus bērnus audzināt, ne arī elementāri normāli pret viņiem izturēties. Nesaku, ka tādi pedagogi ir norma, bet izskatās, ka tā ir mūsu LV sabiedrības norma, jo mēs visi esam tā teikt mūsu kopējās sabiedŗības atspulgs un ne jau tās audzinātājas tādas vienīgās. Vecāki pasi to nemanot bieži vien emocionāli pazemo un ietekmē savus bērnus, citreiz pat labu gribēdami. PAdomājam pasi kā izturamies pret saviem bērniem un cik bieži dusmās pasakam pretīgas lietas? Tas viss sirsniņās paliek un aizvaino daudz vairāk nekā svešas audzinātājas teiktais.
Nunu
Ja ieliktu noklausīšanās ierīces vecāku dzīvokļos. Kādi tik teksti neatklātos.
nunununu
teksti noteikti atklātos visādi. Ir slikti vecāki, un tāpēc ir arī slikti bērni, kas pie tā nav vainīgi, bet tad vismaz aizejot uz izglītības iestādi tāds bērniņš, kas cieš ģimenē, var izjust, kas ir miers un laime. Godīgi sakot Jābrīnās, ka ir kas aizstāv šādus pedagogus- demagogus, tie noteikti ir radi un draugi. būtu labāk paklusējuši Starp citu, kā var vispār salīdzināt sveša cilvēka sakliegšanu uz bērnu, ar vecāku. Loti ceru ka visas tiks atlaistas.
Lina
Tiešām nenormāli, ka par pedagogiem strādā tādi cilvēki, kas nespēj atšķirt stingrību no vardarbības! Līdz kam ir nonākts!!! Truli cilvēki bez emocijām strādā ar bērniem, sagandē bērnu dzīves!
juris
Privatais bernudarzs,Marupe.
juris
Aizvakar,atnacu meitinai pakal mazliet agrak,redzu,sejina sarkana,saraudata.Es prasu,kas noticis,atbild,man audzinataja iesita.Prasu audzinatajai,kas par lietu? Ta atbild,vina udeni nenolaida tualetee.Mazajai 3.4 gadini. Es to taa neatstashu!
.
Ārprāts! Dariet gan kaut ko. Tas taču ir ārpus jebkā pieņemama...
Aizkrauklietis
Liecieties miera! Pašam ir bērni! Ta vien liekas, ka puse stāsta ir fantaziju fabrika! Jameklē vaina ir savos bernos, nevis apkartejos! Visi gudri, lkm dzirdejuši ierakstu! Kpc tad puse vecaku grib veco audzinataju, ja jau vinja tada mezone, nabaga bernus iebiede, pazemo, raj?!Vai tieši vaina ir jusu berna tomer!?Jus majas esat balti un pukaini pret savu bernu ja vinjs neklausa un nedara ko liekat?? Nemelojiet galvenais paši sev! Grekazus var vnm atrast, bet sevi un savu bernu no malas vsp neredzet!Pasi bernus neaudzina un kad sak cits darit, tad ar nav labi!
x
sāksim ar to, ka 3gadīgu bērnu, kas viens tika atstāts grupiņā un raudāja 17 minūtes, kamēr audzenes ar pārējiem bērniem bija ārā, vienu vispār atstāt NEdrīkstēja. Viņš varēja, piemēram, saraudāties tā, ka aizrīties un nomirt.
Vēl viens Aizkrauklietis
Beidzot kāds to pateica! Pilnībā piekrītu!
D.
Tas jaunav vienīgais Aizkraukles bērnudārzs kur šādi notiek.lai atbildigas instances aizbrauc un aplūko bērnudārzu "Saulīte", kur bērniem pusdienlaikā ir jāguļ kailiem, audzinātājas bērnus sauc par neglītiem, ved ārā aukstumā uz stundu skatīties ēnu dienas, nepaziņojot vecākiem. Vispār murgs kas šeit notiek. Laikam Aizkraukles domei viss ir pie pakaļas.
Aladze
Prātīgi un pacietīgi vecāki. Man ir nelabas aizdomas, ka, uzzinot, ka kādas ķērsas dēļ mans bērns ir bijis spiests teju 20 minūtes vienatnē gaudot, man varētu noraut jumtu un es aiz pārsteidzības ķertos pie fiziskas vardarbības. Vai, labākajā gadījumā, nosunīt septiņstāvīgajiem. Kas visu, protams, padarītu vēl sliktāku. Malači. Puika - Tu tiešām esi tik aprobežots, lai ticētu, ka labi un spējīgi cilvēki ir izaudzināmi ar uzbrēcieniem un spērieniem pa pēcpusi? Tev bērni ir?
Aladzei
Ak tad nosunīt septiņstāvīgajiem esi gatava? Tātad esi vēl septiņreiz sliktāka par to audzinātāju! Maita klasiskā.
ak tā?
---robeža starp stingrību un emocionālu vardarbību ir ļoti šaura--- un pie kā pieskaitāms teksts- slimi esat un nezinu, ko ar šito meiteni izdarīšu???? Pedagogus, kas lieto tādus vārdus, bērniem klāt laist nedrīkst.
Atbilde Puika
Strostēt trīsgadīgos? Kā var nosaukt trīsgadnieku par slimu?! Vai vispār zini kā izskatās tik mazs bērniņš?! Neesi Tu līdzsvarots!! Tu noteikti esi viens no tiem, kas bērnībā pats tika strostēts..
Mazà
PUIKA,Tevi aicina psihoterepeits,psihologs un psihiatrs!!! Apjēdz par ko Tu vspr runā? Par 3gadìgiem bērniem-lohs tu sasodītais!!
To Puika
Troļļu karalis atradies, vācies uz savu alu un beidz smirdināt gaisu.
Puika
Nu bet vai tad viņi nav slimi?Kaut kas taču vienreiz jāsāk darīt.Jāsāk tās sīkaļas ārstēt.Jābūt radikālām metodēm.Super audzinātājas.Vismaz zin savu darbu un pienākumu-strostēt sīkos tā,lai maz neliekas.Ko vecāki izlaiduši mīkstainībā,to audzinātājām godam jāsameļ stingrībā.Plentni prasās nopirkt saimniecības preču veikalā.Būs īstenībā jāaizbrauc uz Aizkraukli.Skatos,ka paši netiekat galā ar darbiem.Tuvojas lielā talka.Tad nu lūk,būs ko padarīt.Sakopsim bērnudārziņu.Pat diktafonus nevajadzēs likt,tik vien kā slotas un kapļus cilāt.
Dace
Labi, ka kādi bija tik attapīgi un veica šos ierakstus, novērojot bērnu neveselīgo uzvedību. Cerams, tas būs materiāls pārdomām visiem pedagogiem, kas ir un kas nav pieņemami, audzinot bērnus.
nunu
Legionellas ir viskautkur Latvijā. Ne utju- tju- tju audzinātājas arī. Tāpēc šoka loku vajag paplašināt tiem, kas pēc dabas ir ātri sašokējami.
Es
esmu šokā. Kas notiek Aizkrauklē? Dažu nedēļu laikā publiski tikai ļoooti nejaukas ziņas -leģionāru slimība, vardarbība bērnudārzā. Vai dome nesaskata arī savu atbildību? Tuvojas vēlēšanas!!!
Tev
Tieshi taa,kam vel janotiek Aizkraukleee.. ?Murgs ka taa notiek un kauns par shiem cilvekiem....
xx
Tavuprāt, Dome arī gripu palaida? Un lietus mākoņus? Varbūt vēl kādam vajag psihologa palīdzību?... Es esmu šokā tevis dēļ.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie

Populārākie
Interesanti