Dienas notikumu apskats

Ar opozīcijas iebildēm RD groza šā gada budžetu; lielākā neizpratne par papildu naudu RS

Dienas notikumu apskats

Ilggadējais Zimbabves prezidents Mugabe atrodas mājas arestā; valsti kontrolē armija

Pagaidām no veselības apdrošināšanas iemaksām jaunas iedzīvotāju grupas neatbrīvo

Deputāti negrib atbrīvot romus no obligātajām veselības apdrošināšanas iemaksām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saeimas Sociālo lietu komisija, pirms otrā lasījuma spriežot par grupām, kuras būtu atbrīvotas no obligātās veselības apdrošināšanas iemaksām, noraidīja priekšlikumu atbrīvot no iemaksām romu tautības cilvēkus, bet citu priekšlikumu izskatīšanu atlika.

Sēde trešdien, 15.novembrī, ilga divas stundas, bet deputāti nevienojās ne par vienu jaunu iedzīvotāju grupu, kura būtu atbrīvota no veselības apdrošināšanas iemaksām.  Pašlaik iecerēts, ka apdrošināti būs visi strādājošie, kas maksā sociālo nodokli, savukārt valsts apdrošinās pensionārus, bērnus, studentus, 1. un 2. grupas invalīdus un citas grupas, kopumā 19.

Pārējiem, lai saņemtu valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus būs jāmaksā pašiem, un nākamgad iemaksas būs 4,3 eiro mēnesī, savukārt 2020.gadā – 21,5 eiro mēnesī. Tiem, kas  nemaksās,  pienāksies tikai neatliekamā palīdzība un ģimenes ārsta apmeklējums, nevis tie pakalpojumi par valsts naudu, kas šobrīd.

Komisijas sēdē izskanēja priekšlikums no šīm iemaksām atbrīvot arī cilvēkus ar 3. grupas invaliditāti. Šo priekšlikumu aizstāvēja Tiesībsarga birojs, norādot, ka trešdaļa no šiem cilvēkiem nestrādā un nebūs apdrošināti.

„Apmēram puse no personām ar trešās grupas invaliditāti ir strādājošos, atlikušie cilvēki nav strādājoši, līdz ar to mūsu ieskatā būtu jāpapildina šis punkts,” deputātiem sacīja Tiesībsarga biroja pārstāve Gita Gailīte. Viņa arī atsaucās uz Apvienoto Nāciju Organizācijas konvenciju. Tā paredz, ka personām ar invaliditāti ir tiesības uz augstāko iespējamo veselības līmeni bez diskriminācijas invaliditātes dēļ.

Pēc komisijas informācijas, nestrādā mazāka daļa no šīs grupas, tāpēc deputāti nolēma šo jautājumu precizēt un izlemt nākamajā sēdē.  

Savukārt balsojot noraidīts deputāt Einara Cilinska (Nacionālā apvienība)  priekšlikums atbrīvot no iemaksām romu tautības cilvēkus. Šo piedāvājumu atbalstīja arī Kultūra ministrija, jo pēc tās datiem 29% no ilgstošajiem bezdarbniekiem ir tieši romu tautības cilvēki.

Romi darba tirgū tiekot diskriminēti, tādēļ nodarbinātības iespējas viņiem neesot vienlīdzīgas ar citu tautību cilvēkiem.

“Romu tautības cilvēkiem, ņemot vērā izglītības, līmeni var būt problēmas tikt galā ar šo birokrātiju, un var būt, ka, tikai ierodoties pie ārsta jau pietiekami sliktā stāvoklī, var konstatēt šo situāciju,” skaidroja Cilinsis.

Tomēr deputāti priekšlikumu neatbalstīja.

Tāpat komisija vēl neizlēma, vai no iemaksām atbrīvot audžuvecākus, kuri velta laiku bērnu audzināšanai un nestrādā.  Piemēram, ja ģimenē ienāk mazi bērni, daudzi nevar turpināt strādāt.

„Audžuģimenes var strādāt bez kādiem ierobežojumiem,” norādīja deputāte no “Saskaņas” Jeļena Lazareva un arī Līga Kozlovska no Zaļo un Zemnieku savienības.

Viņas bija neizpratnē, ar ko audžuģimenes atšķiras no parastām ģimenēm.

Sēdē arī izskanēja jautājums, vai uz audžuģimenēm nevar attiecināt likumprojektā jau noteikto, ka no apdrošināšanas maksājuma atbrīvo iedzīvotājus, kas audzina bērnu vecumā līdz septiņiem gadiem vai trīs bērnus vecumā līdz 15 gadiem. Tiesībsarga birojam pastāv bažas, ka uz audžuģimenēm šo normu varētu neattiecināt. Arī šo jautājumu komisija turpinās skatīt jaunnedēļ.

Iepriekš izskanēja arī piedāvājums minimālajā pakalpojumu grozā, ko saņems visi, neatkarīgi no apdrošināšanas iemaksām iekļaut arī ģimenes ārstu pakalpojumus.  Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāve un bijusī veselības ministre Ingrīda Circene (“Vienotība”) to vērtēja kritiski, norādot, ka ar katru dienu sāk vairāk mazināties jēga šādam likuma projektam, jo samazinās solidaritātes princips un saplūst abi grozi - minimālais un pilnais grozs, un tā ir ļoti būtiska problēma.

Ja vairāki pakalpojumi iekļauti minimālajā grozā, “tad zūd motivācija pat maksāt četrus eiro mēnesī”, un, kādas juristes vārdiem, šo likumprojektu varētu nodēvēt par “apzināto nodokļu nemaksātāju aizsardzības likumu”. 

Jau ziņots, ka pirms otrā lasījuma Saeimā atbildīgā Sociālo un darba lietu komisija saņēmusi ļoti daudz priekšlikumu par likumprojektu, tajā skaitā arī iebildumus. Veselības apdrošināšana nozīmē, ka daudzu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana būs saistīta ar nodokļu nomaksu. 

Cilvēkiem bez valsts veselības apdrošināšanas no 2019. gada valsts apmaksās tikai neatliekamo palīdzību, dzemdības un vizītes pie ģimenes ārsta, taču par plānveida veselības aprūpes pakalpojumiem būs jāmaksā pilna cena pašam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti