Rīta Panorāma

Intervija ar basketbola treneri Ainaru Zvirgzdiņu

Rīta Panorāma

Intervija ar CVK priekšsēdētāju Arni Cimdaru

Kā izvairīties no krāpniekiem, kuri sola iekārtot darbā?

Cilvēki aizvien uzķeras uz krāpnieku solījumiem iekārtot darbā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Joprojām neapsīkst gadījumi, kad cilvēkam, dodoties strādāt uz ārzemēm, tiek apsolīts darbs un laba alga, bet beigās izrādās, ka tā bijusi tikai krāpšana. Lai izvairītos no šādām situācijām, mudina slēgt  abpusēji parakstītus līgumus un pārbaudīt, vai uzņēmumiem ir speciālā licence.

Lai gan problēma, kad darbā iekārtošanas firmas apkrāpj iedzīvotājus, ir ļoti sena, cilvēki joprojām regulāri uzķeras uz šiem krāpniekiem. Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) skaidro – krāpšanas gadījumi ar cilvēkiem, kas vēlas strādāt ārzemēs, ir viļņveidīgi. Reizēm ir absolūts klusums, bet tad pēkšņi nedēļas laikā palīdzību lūdz aptuveni 15 apkrāpti cilvēki.

Ar darbā iekārtošanas firmu obligāti ir jāslēdz abpusēji parakstīts līgums, atgādina NVA.

„Cilvēku nosūta uz ārvalstīm, darba nav, viņš iztērē naudu. Viņš raksta sūdzību, ka komersants sniedz nekvalitatīvus pakalpojumus, bet patiesībā viņam nav neviena dokumenta, kurš no komersanta puses ir parakstīts, kā arī nav neviena dokumenta, kas pierāda, ka cilvēks kaut ko vispār ir maksājis,” skaidro NVA Juridiskā departamenta direktore Marianna Dreja.

Darbā iekārtošanas pakalpojumus Latvijā var sniegt tikai tie komersanti, kuriem ir izsniegta NVA licence, un saraksts ar šīm firmām atrodams aģentūras mājas lapā. Šiem uzņēmumiem cilvēki var uzticēties. Savukārt tās firmas, kas strādā tikai tajā valstī, kurā cilvēks ir ieradies meklēt darbu, NVA nevar izkontrolēt.

Pēdējā laikā parādījušās arī jaunas krāpšanas shēmas. „Ir reāla darba vieta, ir reāls atalgojums, bet tajā brīdī, kad cilvēks sāk strādāt, parādās arvien jauni nosacījumi. Piemēram, dzīvošana maksā dārgāk, izrādās, ka darba devējs vairs nevadā cilvēkus no dzīvesvietas uz darbu, bet cilvēkam ir jāmaksā nauda par to, ka viņu ved. Tas slogs arvien pieaug un gala rezultātā cilvēks strādā, lai atdotu visus parādus darba devējam par labestību, ka viņš viņam ir iedevis darbu un pajumti,” stāsta Dreja.

Kā „Rīta Panorāmai” pastāstīja Dita, viņa pašlaik cītīgi mācās vācu valodu, jo tuvākajā laikā plāno doties strādāt uz Vāciju. Darbu viņa atradusi, pateicoties draugiem, bet starpniekiem, kuri sola palīdzēt atrast darbu, viņa neuzticas. „Nesen nejauši uzzināju, ka ir tādi starpnieki. Vienā vietā 200 eiro ņem par starpniecību par iekārtošanu darbā no pirmās algas, pēc tam jau kāpa tā summa 500 eiro un pēdējais brīnums bija, kur sola krietni zemāku algu par to pašu darbu un 900 eiro komisijas nauda,” stāsta Dita.

NVA aicina cilvēkus pirms došanās strādāt uz ārvalstīm iemācīties konkrētās valsts valodu, jo ir jāsaprot, kāds līgums ar darba devēju tiek parakstīts. Ieteicams pirms došanās prom no Latvijas sazināties ar jauno priekšnieku un pārbaudīt, vai tiešām esat pieņemts darbā pat tad, ja starpniekfirma apgalvo, ka viss ir izdarīts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti