Panorāma

Helsinku iedzīvotājiem pieejamas 9000 bumbu patvertnes

Panorāma

Panorāma

RAKUS sāk ārstēt nieru vēzi, šūnas sasaldējot

RAKUS sāk ārstēt nieru vēzi, šūnas sasaldējot

Pirmo reizi Latvijas medicīnas vēsturē, sadarbojoties urologiem un invazīvajiem radiologiem, izdevies izārstēt nieru vēzi, tā šūnas sasaldējot. Šīs nedēļas sākumā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) veiktas pirmās divas mazinvazīvas krioablācijas operācijas pacientiem ar nieru vēzi. Jau nākamajā dienā pacienti jutās labi un devās mājup.

Rūta Kaminska ir otrā paciente Latvijā, kurai ļaundabīgs veidojums nierē ārstēts ar krioablāciju. "Krio" sengrieķu valodā ir "ledus". "Ablācija" no angļu valodas – "noņemšana".

Pašu veidojumu sievietei atrada nejauši. Viņa stāsta: "It kā ar aknu, it kā ar aizkuņģi...daktere saka – uztaisīsim datortomogrāfiju. Bāc! Pilnīgi citā vietā veidojums ir!" Viņa arī atklāj: "Tūlīt pēc operācijas jūtos labi. Galva skaidra un viss kārtībā. Nav tas variants, ka tu pamosties reanimācijā."

Šāda inovatīva un mazinvazīva operācija nieru audzēju ārstēšanā Latvijā veikta ir jaunums.

"Mūsu onkouroloģijas klīnikā šis ir ļoti priecīgs notikums, ka varam izārstēt audzēju, izvairoties no grieziena!" uzsver RAKUS Uroloģijas klīnikas virsārsts Linards Rēdmanis. "[Audzējs] bija ap pāris centimetriem – nebija liels, bet dziļi iekšā nierītē. Lai ķirurģiski viņu aizsniegtu, būtu liela trauma nierei, un pastāvētu risks, ka operācijas laikā asiņošanas dēļ vajadzētu nieri izņemt."

"Neviens nezina labāk par urologu par nieru vēzi. Bet radioloģiskās metodēs un mazinvazīvās metodēs neorientējas neviens labāk par invazīvo radiologu. Tāpēc šīs procedūras notiek datortomogrāfijas kontrolē, pacientam atrodoties pilnā narkozē," stāsta RAKUS invazīvais radiologs Artūrs Šilovs.

"Man rokās ir divas adatas – tās nav parastas adatas, caur tām tiek laistas divas gāzes – viena ir argons, otra – hēlijs. Argons ļauj uz paša adatas galiņa sasniegt mīnus 150 grādus pēc Celsija."

"Ļoti trivializējot, tas būtu kā kārpu piesaldēšana. Iedarbojoties ar izteiktu aukstumu, audzēja audi tiek destruēti," skaidro RAKUS invazīvais radiologs Nauris Zdanovskis.

Līdz šim šādi jau ārstēti audzēji aknās. Tagad izdevies metodi pielietot nieru audzējiem.

"Pozitīvs efekts tam visam papildus var būt arī paša cilvēka imūnās sistēmas aktivizācija, kas var dot operācijas bonusu – cilvēka imūnsistēma pati turpmāk sāk aktīvāk reaģēt uz patoloģiskajam audzēja šūnām," atzīmē RAKUS invazīvā radioloģe Aina Kratovska. "Mērķis ir nodrošināt mazinvazīvu aknu un nieru audzēju ārstēšanu Latvijā atbilstoši Eiropas standartiem. Ar to ārstē arī citu orgānu lokalizācijas – plaušas, kauli, nu, nieres, tas jau ir standarts un vadlīnijās lokalizācija ir ierakstīta."

Pirmā paciente devās mājās jau nākamajā dienā pēc operācijas. Arī Rūta Kaminska gaida izrakstu. Viņa ir strādājoša pensionāre – veido kultūras pieminekļu reģistru. Viņa priecājas, ka tagad darbu varēs turpināt, tikai baznīcu torņos lai kāpj jaunie kolēģi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti