Panorāma

Latvijas vēstnieki Rīgā apspriež ārpolitikas prioritātes

Panorāma

Panorāma

Trūkst VAM instruktoru Rīgā un Pierīgā

Rīgā un Pierīgā trūkstošos valsts aizsardzības mācības instruktorus varētu rekrutēt no reģioniem

Lai pabeigtu valsts aizsardzības mācības ieviešanu kā obligātu priekšmetu, Jaunsardzes centrs meklēs vēl 75 instruktorus. Īpaši to trūkst Rīgā un Pierīgā. Galvaspilsētā rekrutēt instruktorus ir grūti, tāpēc glābiņš jāmeklē reģionos, kur uz vienu vietu piesakās pat desmit un vairāk pretendentu.

Pirms kļūšanas par instruktori Daina Naruševiča strādāja Ludzā par latviešu valodas skolotāju. Vēlējās ko dzīvē pamainīt. Tagad viņa salīdzina – darbs valsts aizsardzības mācības pasniegšanā ir dinamiskāks, un instruktori vairāk darbojas kā komanda, dalās pieredzē. Taču darba ir daudz, Daina strādā vairākās skolās un tehnikumā gan Rēzeknes pilsētā, gan novadā.

"Mums ir mazāk jūtams instruktoru trūkums. Daži studenti izkrīt, kas negrib studēt tomēr, neskatoties uz visiem bonusiem, un aiziet. Mums tāds bija gadījums. Bet Rīgā vairāk trūkst," zināja teikt Daina Naruševiča.

Lēšot, cik jauniešiem šogad jāuzsāk valsts aizsardzības mācību, izrēķināts, ka Rīgā un Pierīgā mācās 44% no tiem. Risinājums – reģionu instruktoriem jādodas palīgā.

"Mēs reģioniem atdodam maksimāli daudz teritorijas, lai viņi pienāktu pie Rīgas, pat ienāktu Rīgā. Kā piemērs – Latgale tagad jau būs Ogrē no mūsu, Jaunsardzes centra sadalījuma. No Vidzemes ieies Rīgā, Juglā, Teikā," stāstīja Jaunsardzes centra direktors Aivis Mirbahs.

Līdz septembrim, kad valsts aizsardzības mācība jāuzsāk visiem desmitklasniekiem un pirmā kursa studentiem tehnikumos, vēl darbā jāpieņem 40 jaunsargu instruktori. Kopumā Jaunsardzes centrs instruktoru amatu skaitu plāno palielināt par 75 vietām.

Priekšmets ieviests 182 vidējās izglītības iestādēs, bet tas vēl jāizdara aptuveni 130 iestādēs, skolās un tehnikumos.  

"Iemesli ir dažādākie. Cits negrib kaut ko administratīvi mainīt, mācību plāni jāgroza un tā tālāk. Mans pretarguments vienmēr bija – jums tāpat tas būs jādara, labāk būtu ieviesuši laicīgi. Un tad abas puses būtu sapratušas, vai ir kādi izaicinājumi," sacīja Mirbahs.

Ministru kabinets nākamā gada sākumā sagaida izvērtējumu, kā valsts aizsardzības mācība ieviesta un kas vēl uzlabojams.

KONTEKSTS:

Saeima 2018. gada 7. jūnijā pieņēma lēmumu "Par valsts aizsardzības mācības iekļaušanu valsts vidējās izglītības standartā". Atbilstoši šim lēmumam no 2024. gada 1. septembra visās izglītības iestādēs, kas īsteno vispārējo un profesionālo vidējo izglītību, paredzēts ieviest jaunu obligāto mācību priekšmetu – valsts aizsardzības mācību.

Valsts aizsardzības mācību vispārējās vidējās izglītības, profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības iestādēs apgūst divu secīgu mācību gadu laikā 8 mācību stundu apjomā vienu mācību dienu mēnesī (izņemot septembri un janvāri), atbilstoši Jaunsardzes centra izstrādātajai mācību kursa programmai. VAM īsteno jaunsargu instruktori.

Šobrīd VAM veiksmīgi tiek īstenota 182 izglītības iestādēs, aptverot vairāk kā 15 500 izglītojamo.

Lai VAM noteiktu kā obligātu priekšmetu un integrētu kopējā slodzē, Aizsardzības ministrija ir vienojusies ar Izglītības un zinātnes ministriju, ka sākotnējo 144 stundu programmas vietā tiks realizēta 112 stundu VAM programma, saglabājot visus VAM moduļus, tomēr daži temati tiks nodoti īstenošanai citiem mācību priekšmetiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti