SPKC: Pēdējos gados ar pieaugošu tendenci izplatās leģionāru slimība

Pēdējos gados ar pieaugošu tendenci izplatās leģionāru slimība, informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Līdz novembrim šogad reģistrēti teju 70 saslimšanas gadījumi. Slimība joprojām vērtējama kā reti sastopama, taču inficēšanās gadījumā ir augsts nāves risks.

SPKC: Pēdējos gados ar pieaugošu tendenci izplatās leģionāru slimība
00:00 / 03:52
Lejuplādēt

Šī gada desmit mēnešos SPKC konstatējis 69 saslimšanas gadījumus, ko izraisīja legionella baktērija. To sauc par leģionāru slimību. Tajā pašā periodā gadu iepriekš tika reģistrēts 51 saslimšanas gadījums.

SPKC skaidroja, ka jau vairākus gadus vērojama pieaugošā tendence. Infekciju izraisa legionellu saturošs ūdens. Inficēties var ieelpojot baktēriju saturošas aerosola ūdens daļiņas, kas veidojas, piemēram, mazgājoties dušā.

"Mēs zinām, ka tika uzstādīti MK noteikumi par ūdens temperatūras samazināšanu dzīvojamās ēkās. Tur arī ir tendence, ka legionella vairojas. Legionella baktērijas vairojas, ja ūdens temperatūra ir no 20 līdz 45 grādiem. Jo temperatūrā virs 50 grādiem šīs baktērijas iet bojā," skaidroja centra epidemioloģe Viktorija Leitēna.

Slimībai raksturīgs straujš sākums un augsta temperatūra, kā arī elpceļu saslimšanām līdzīgi simptomi. Var sākties arī strauja pneimonija un iznākums var būt letāls.

Šogad no leģionāru slimības bojā gājuši seši cilvēki, bet pērn pirmajos desmit gada mēnešos tie bija vienpadsmit cilvēki.

Mājās, kuru ūdenssistēmā konstatēta legionella, apsaimniekotājam ir pienākums visus iedzīvotājus brīdināt. Piemēram, "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) pastkastēs izvieto paziņojumus ar informāciju par šo baktēriju izplatību un veicamajiem drošības pasākumiem.

"Ir vērojams tas, ka tajos gadījumos, kad ir īpaši sadārdzinājumi, piemēram, kā pagājušajā gadā energoresursu krīze, kad apkure un līdz ar to arī karstais ūdens kļūst dārgāks, tad cilvēki mēdz veikt visādus taupības pasākumus. Un diemžēl tie nereti tiek īstenoti uz vispārējās veselības rēķina. Tad gan diemžēl mēs saskaramies ar to, ka ir kādi uzliesmojumi. Un tad gan mēs klientus informējam un skaidrojam to, ka šis ietaupījums nav tā vērts un ir jāīsteno visi profilakses pasākumi, lai šī baktērija nebūtu spējīga savairoties," teica RNP pārstāve Una Grenevica.

Gadījumos, kad baktērija ir savairojusies kādā RNP mājā, apsaimniekotājs veic ķīmiskās dezinfekcijas pasākumus. Grenevica skaidroja, ka vairumā gadījumu tie ir efektīvi. Pēc dezinfekcijas tiek veikts atkārtots tests un par tā rezultātu atkal apziņoti mājas iedzīvotāji.

Tomēr arī pašiem iedzīvotājiem ir jābūt rūpīgiem – jānotecina ūdens, ja tas ilgāku laiku nav lietots, vēlams ūdeni izmantot temperatūrās zem 20 grādiem vai virs 45.

Tāpat ieteicams ar hloru dezinficēt ūdens krānus un dušas klausules.

Ūdens kvalitātei savās sistēmās seko arī "Rīgas ūdens, stāstīja pārstāvis Sandris Vanzovičs.

""Rīgas ūdens" regulāri seko ūdens kvalitātei savās sistēmās – gan sagatavošanas procesos, gan padošanas procesos līdz klientiem. Bet jāuzsver, ka mēs padodam ūdeni līdz namu ievadiem. Mūsu sistēmās ūdens temperatūra ir 10–15 grādi. Līdz ar to, tur legionella izdzīvot īsti pat nevar," norādīja Vanzovičs.

"Rīgas ūdens" aicina arī namu apsaimniekotājiem ūdens temperatūru uzturēt tādās robežās, lai mazinātu riskus un neatstātu visu atbildību vien uz iedzīvotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti