«Re:Check» pārbauda: Vai tiešām daudzu kilometru rādiusā ap vēja turbīnām nebūs nekādas dzīvības

Sociālajos medijos tiek izplatīti maldi par vēja turbīnām. Vai tiešām daudzu kilometru rādiusā ap tām nebūs nekādas dzīvības? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

"Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskats
00:00 / 08:20
Lejuplādēt

Latvijas Televīzija marta vidū ziņoja: "Daudzviet Latvijā attīstītāji vietējos iedzīvotājus sāk iepazīstināt ar savām iecerēm par vēja parku būvi. Kuldīgas novadā vien tie jau ir astoņi. Tomēr cilvēkiem, kas dzīvos netālu no šiem parkiem, bieži vien jautājumu ir daudz vairāk nekā atbilžu."

Latvijā aizvien vairāk runā par vēja parku attīstību, taču nereti iedzīvotājiem ir satraukums par to ietekmi uz dabu. Sociālajos medijos regulāri parādās ieraksti, kuros biedēts ar putnu masveida bojāeju, veselības problēmām apkārtējiem iedzīvotājiem.

Kādā ļoti populārā "Facebook" ierakstā teikts: "Vismaz 15 kilometru rādiusā ap katru vēja torni nebūs dzīvības formas! Iznīks bites, būs sauss, vibrācijas, el.[elektro] magnētiskais lauks! Dalies!"

Vēja parki nerada bīstamu elektromagnētisko lauku. Bet vai tiešām vismaz 15 kilometros ap vēja torni nebūšot dzīvības? Tas ir būtisks pārspīlējums.

Somijas Dabas institūts apkopoja pētījumus 22 valstīs. Apkopojums rādīja, ka apmēram divās trešdaļās gadījumu dzīvnieki pamet turbīnu būvēšanas vietu. Visbiežāk turbīnas ietekmē pūces, dzērves, vistveidīgos putnus un briežus; tie pārvietojas vidēji piecu kilometru attālumā. Savukārt Portugāles pētnieki apkopojuši informāciju par putniem, tajā skaitā ap jūrā izvietotiem vēja parkiem. Viņi secina – apmēram 40% pētījumu atklāja, ka putni mainīja dzīvesvietu.

Bieži dzirdams, ka vēja turbīnu dēļ iet bojā daudz putnu un sikspārņu. Taču salīdzinājumam – piemēram, ASV gadā kaķi nogalina pat 10 tūkstoš reižu vairāk putnu nekā vēja turbīnas. Daudz vairāk iet bojā, arī ietriecoties dažādās ēkās un naftas izplūdumu dēļ. 

Tātad dzīvnieki no vēja parku vietām mēdz pārcelties un dažkārt arī iet bojā. Taču nav pamata teikt, ka 15 kilometru rādiusā vairs nebūs dzīvības.

Runājot par vēja turbīnu kaitējumu videi, tiek noklusētas ar fosilo kurināmo ražotās enerģijas sekas. Piemēram, pētnieki no Singapūras secinājuši – uz vienu gigavatstundu iegūtās enerģijas fosilais kurināmais nogalina 19 reizes vairāk putnu nekā vēja turbīnas. 

Putnu nāvē vainojama kurināmā ieguve, transportēšana un arī pati enerģijas ražošana; kuras laikā tiek iznīcinātas un piesārņotas dzīvotnes. Turklāt fosilā kurināmā izraisītā globālā sasilšana veicina dzīvnieku, tostarp putnu, masveida izmiršanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti