Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Dienas ziņas

Aicina apsvērt tiesnešu specializāciju ģimenes lietās

Dienas ziņas

Kijiva piedzīvo spēcīgu Krievijas raķešu triecienu

Pusaudžu resursu centrā sniegta palīdzība 11 000 jauniešu

Pusaudžu resursu centrā novēro: jaunieši mazāk dzer alkoholu, bet vairāk lieto psihotropās vielas

11 tūkstoši jauniešu šogad saņēmuši palīdzību Pusaudžu resursu centrā. Vidējais pusaudža portrets – 14 gadu veca meitene, kura dzīvo kopā ar abiem vecākiem, apmeklē skolu, bet viņai ir grūti saprasties ar vienaudžiem, ir uzvedības traucējumi un depresijas pazīmes. Centros strādājošie norāda, ka iespējas palīdzēt ir gana lielas, taču pašam pusaudzim jāgrib atteikties no atkarību izraisošu vielu lietošanas, bet ģimenei jānāk palīgā, tostarp kopā apmeklējot terapiju. 

Daudziem pusaudžiem, kuri vērsušies pēc palīdzības, trauksme ir tik liela, ka vairs negribas iet uz skolu, ir depresija, un paralēli – arī dažādu apreibinošu vielu lietošana. 

"Iespējams, ir bulings, iespējams, ēšanas traucējumi, tas kopā ir tādā lielā murškulī, un tad mēs to kamolīti ritinām," piebilda Pusaudžu resursu centra Tukuma filiāles vadītāja Diāna Gema. "Doma, ka man nesanāks, neizdosies, kas pāraug līdz panikas lēkmēm. Nevar piecelties no rīta. Nav elpas. Jaunietis saka – es uz to skolu neiešu."

Šogad mainījušies vielu lietošanas paradumi: pusaudži mazāk dzer alkoholu, bet vairāk lieto psihotropās vielas – medikamentus.

"Pērn alkohols bija visizplatītākā viela, ievērojami šogad pieaugusi narkotikas un toksiskās vielas, līme, benzīns, "zālīte", LSD, bet psihotropās vielas – medikamenti," pastāstīja Pusaudžu resursu centra valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Tas, ka tikai nepilnās ģimenēs rodas problēmas, ir mīts. 

"No tiem pusaudžiem, kuri šogad saņēma palīdzību, un to ir vairāk nekā 11 tūkstoši visā Latvijā, puse dzīvo ar abiem vecākiem. Tas ir brīnišķīgi, bet tas nenozīmē, ka viņi nesaskaras ar problēmām. Bet mēs redzam, ka vislabākie rezultāti ir tieši tiem, kuru vecāki arī iesaistās mūsu programmā. Atbalsta gan grupā, gan ģimenes terapijā," skaidroja Dambiņa.

Ja iesaistās visa ģimene, tiešām izdodas palīdzēt. 70% jauniešu uzstādītos mērķus sasniedz pilnībā. Mērķis var būt, piemēram, izrauties no atkarību gūsta, pabeigt skolu vai uzlabot attiecības ar klasesbiedriem. Tāpēc Pusaudžu resursu centra ārsti priecājas, ka šogad labdarības maratons "Dod pieci!" pievēršas tieši jauniešiem.

"Tā ir sabiedrības daļa, ko negribam redzēt. Tur labi parādās mūsu neizdarītās lietas, bulings skolā, ko nerisina. Tie ir mūsu neizdarītie mājasdarbi," norādīja bērnu psihiatre Anete Masaļska.

Gema vienlaikus atzīst – palīdzēt izdodas, bet pēc laika problēmas atgriežas, un jaunieši atkal vēršas pēc palīdzības. "Tas ir ļoti labi, jo drošu vidi, drošu vietu varam nodrošināt," viņa piebilda.

Ja nepieciešama palīdzība, pirmā konsultācija Pusaudžu resursu centrā tiek nodrošināta divu nedēļu laikā. Pagaidām lielākās problēmas tikt pie speciālista ir ārpus Rīgas un lielajām pilsētām.

Ne tikai ar agresīvo bērnu vai jaunieti, bet ar visu ģimeni strādā arī Latvijas Bērnu atbalsta fondā, un trešdien, 13. decembrī, pēc pamatīga remonta Iļģuciemā durvis vēris centrs "Domino". Tajā multifunkcionālu atbalstu speciālistu komanda tagad sniegs patīkamā un labi aprīkotā vidē. Telpu pārbūvē un iekārtošanā investēti aptuveni 150 tūkstoši eiro.

Tagad centrā "Domino" būs pieejami papildu terapijas kabineti, arī bērnu pieskatīšanas stūrītis un plaša apmācību zāle. 

"Šeit saņem pakalpojumu agresīvie bērnie, visi speciālisti ir zem viena jumta – smilšu terapija, mūzikas, mākslas terapija. Katrai ģimenei ir individuāli izstrādāta programma. Mēs strādājam ar visu ģimeni – gan ar bērniem, gan vecākiem," skaidroja Latvijas Bērnu atbalsta fonda vadītājs Kaspars Markševics.

Centra pakalpojumus Rīgas pilsētas bērni un ģimenes saņemt bez maksas, tos finansē Rīgas domes Labklājības departaments. Pašlaik šeit īsteno divas programmas, kas palīdz bērniem un jauniešiem tikt galā ar uzvedības problēmām – "Ceļš pie sevis" un "Varu. Protu. Daru.". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti