Dienas ziņas

Saldū akcija "Mantu labotava"

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kaņepju dižozols – gada koks Latvijā

Pie gada koka Kaņepju dižozola arī mūsdienās rīko dažādus godus

Par gada koku Latvijā izvēlēts Kaņepju dižozols Vidzemē, tas izvirzīts arī Eiropas gada koka titulam. Ikdienā varenais ozols pie sevis pulcē daudzus – sākot ar pētniekiem līdz pat kāziniekiem. Eksperti atzīmē, ka šis ir viens no labāk aizsargātajiem kokiem Latvijā.   

Kaņepju dižozols atrodas pie "Kaņepju" mājām Jērcēnu pagastā Vidzemē, un tas ir otrais dižākais ozols ne tikai Latvijā, bet arī visās Baltijas valstīs. Tā vecumu precīzi noteicis nav neviens.

Biedrības "Esam Jērcēniem" valdes priekšsēdētāja Ginta Gailīte stāstīja, ka "dendrologs Staņislavs Saliņš ir teicis, ka tas ir ap 800 gadu vecs, savukārt, koku pētnieks Guntis Eniņš apgalvo, ka 400 gadus vecs".

Par dižozolu vietējie stāsta, ka savulaik tas bijis svētozols, un arī mūsdienās pie tā tiek rīkoti dažādi godi. 

"Esmu pati šeit piedalījusies kāzu ceremonijā, bērnu kristībās, un šeit savulaik bija arī  Jāņu, saulgriežu svinēšana un pagasta sakoptākās sētas godināšana.

Cilvēkiem šeit patīk un patīk arī ikdienā atnākt – meditēt, pasēdēt un pabūt. Vasarā te ir ļoti laba aura," stāstīja Ginta Gailīte.

Dižozola izmēri ir iespaidīgi - stumbra apkārtmērs ir 9,6 metri,  tas slejas 17 metru augstumā. Iespējams, ka 19.gadsimtā ozolam iespēris zibens, izveidojot lielu dobumu ar trim ieejām. 

Daži vietējie stāsta, ka dobumā varot ielīst pat vairāki cilvēki. Koksnē savulaik iegriezti dažādi vārdi un iniciāļi, vecākais no tiem – "1886. gads".

Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā valsts vides inspektore Rūta Zepa uzsvēra, ka "tā ir vienkārši viena no mūsu lielākajām dabas vērtībām, jo tie ir visvieglāk apskatei pieejamie salīdzinājumā ar citiem dabas objektiem, un var teikt, ka liela daļa cilvēku vienkārši fano par dižkokiem".

Tā kā Kaņepju dižozols iekļauts aizsargājamo dabas pieminekļu un arheoloģijas pieminekļu sarakstā, par to ir jārūpējas.

"Var redzēt, ka puse no stumbra ir atmirusi, bet par cik viņam netiek traumēta sakņu sistēma, viņam ir uzlikt jumtiņš, lai mitrums netiek iekšā. Otra puse zaļo, un viss notiek. Tā otra puse ir gana veselīga, neskatoties uz to, ka pustumbrs ir nokaltis un beigts," norādīja Rūta Zepa.

Latvijā kopumā sastopami vairāk nekā 1000 dižkoki. Lai tos saglabātu arī nākamajām paaudzēm, svarīgi sargāt to saknes daudzu metru plašumā.

Šogad Kaņepju dižozols kronēts par Latvijas gada koku, bet februārī būs iespēja balsot par to, lai cīnītos arī par Eiropas gada koka titulu.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti