Panorāma

Vai Turcijā Erdogans saglabās varu pēc vēlēšanām?

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Tiesībsargs aicina bāriņtiesas ievērot ētikas kodeksu

«Ja nebūtu pierādījumu, neticētu» – Tiesībsarga birojā vērtē video ar cieņu aizskarošu bāriņtiesas darbinieces izturēšanos pret klienti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ja nebūtu pierādījumu, neticētu, ka tā notiek. Tā kādas sievietes iesniegtu videomateriālu komentē Tiesībsarga birojā. Videomateriālā redzama kāda bāriņtiesas sēde, kurā bāriņtiesas pārstāvji pret klienti izturas familiāri, aizskarot viņas cieņu. Bāriņtiesu asociācija Tiesībsarga biroja mudinājumu aktualizēt ētikas jautājumus savukārt uzskata par nomelnošanu.

Sūdzības par bāriņtiesu darbā iztrūkstošu pieklājību, objektivitāti un vienlīdzību tiesībsarga birojs saņem bieži un regulāri. Parasti ir vārds pret vārdu, šoreiz kāda sieviete atnesusi pilnu bāriņtiesas sēdes video ierakstu, sākot ar brīdi, kad ieiet bāriņtiesas ēkā.

"Ja cilvēks būtu bez pierādījuma stāstījis, kā bija, mēs, visticamāk, teiktu, ka tā nevar būt, ka tur ir stipri kaut kas pārspīlēts," atzina Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Video ir konfidenciāls, ar atļauju LTV ir to redzējusi, taču nedrīkst atskaņot, tāpēc inscenēja bāriņtiesas darbinieces sarunu ar video iesniedzēju. Sēdē piedalījās arī viņas bijušais dzīvesbiedrs – bērnu tēvs.

Fragments:

Bāriņtiesas pārstāve: Tu saproti šodien vispār kaut ko, vai nē?

Sieviete: Kaut kādas problēmas bija? Vai tad man bērni bija netīri?

Bāriņtiesas pārstāve: Tu saproti vispār kaut ko?

Sieviete: Vai man bērni bija netīri?

Bāriņtiesas pārstāve: Vai tu esi appīpējusies atnākusi?

Sieviete: Vai man bija mājās bardaks?

Bāriņtiesas pārstāve: Paldies par uzmanību, uz redzēšanos.

Sieviete: Nē, es līdz galam noklausīšos jūs.

Video kopējais garums pārsniedz pusstundu.

Vēl viens fragments no sarunas:

Sieviete: Ja jau es tāda slikta, man bērnus tos noņēma nost Anglijā – tad ko tad viņš ar mani precējās un vēl divus uztaisīja? Ja jau redzeslokā es jau biju.

Bāriņtiesas pārstāve: Es domāju, ja laiku varētu pagriezt atpakaļ, diez vai viņš ar jums precētos un bērnus taisītu.

Sieviete: Diez vai es ar tādu vardarbīgu cilvēku precētos un bērnus taisītu. Iepriekšējo sievieti arī sita un žņaudza, ar kuru dzīvoja.

Bāriņtiesas pārstāve: Ko tad viņš, tāds maziņš, var kaut ko iesist un žņaugt.

Sieviete: Oi, armijā, armijnieks nevar. Viņš tik slābs, nespējīgs.

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere vērtēja:

"Tur ir gan tāda familiāra, gan nepieklājīga attieksme. Gan, es pat teiktu, cieņu aizskaroša attieksme pret privātpersonu."

Tiesībsarga birojs saņemtā videomateriāla oriģinālu iesniedzis izvērtēšanai pašvaldībai, konkrētās bāriņtiesas darba devējam. Vienlaikus aktualizējot nepieciešamību bāriņtiesām vadīties pēc ētikas kodeksa.

Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Ilze Kurme uzsvēra: "Tādas attieksmes lietas, aizvainošana un ļoti personīga attieksme nav pieņemama nekādā gadījumā."

Attieksme vēlāk atspoguļo arī uzticēšanos amatpersonu lēmumiem, norāda Labklājības ministrijā, uzsverot, ka bāriņtiesu ikdienas darbs saistīts ar ļoti sarežģītiem un ļoti sensitīviem jautājumiem, kur ētikai ir nozīmīga loma.

"Tas ir ļoti, ļoti nozīmīgi, tieši to cilvēku cieņu paturēt, neatkarīgi no tā, kāds būs lēmums, un neatkarīgi no tā, kā tā lieta beigsies un pret visām pusēm," uzsvēra Ilze Kurme. "Ļoti nozīmīga būtu arī Bāriņtiesu asociācijas loma šajā visā – ka profesionāla organizācija savās rindās spēj vienot jomas profesionāļus un kādā veidā tātad vienoties par šīm te savām ētikas nostādnēm."

Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija atsakās no intervijas, jo Tiesībsarga publiski pausto informāciju uzskata par klaju bāriņtiesu reputācijas graušanu.

Taču Bāriņtiesu asociācija no pašvaldībām neesot saņēmusi sūdzības par darbinieku attieksmi.

"Ļoti žēl, ka cilvēkiem ir nācies piedzīvot šādu situāciju no bāriņtiesu darbinieku puses, bet mūsu rīcībā nav informācijas par tādu kopējo tendenci, ka būtu negatīva attieksme, tāda pazemojoša attieksme pret iedzīvotājiem," pauda Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Ella Pētermane.

Latvijas Pašvaldību savienībā norādīja – ja pašvaldības vērstos ar ierosinājumu organizēt plašākas diskusijas par ētiku bāriņtiesu ikdienas darbā, savienība būtu gatava palīdzēt organizēt šādu diskusiju. Labklājības ministrija savukārt norādīja, ka nākamajā gadā plānotas plašas bāriņtiesu darbinieku apmācības, kurās darba ētika būs viens no mācību tematiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti