Panorāma

Nākamnedēļ plāno balsot par Rīgas mēru

Panorāma

Panorāma

ZZS un "Progresīvie" – gatavi iesaistīties valdībā

ZZS un «Progresīvie» gatavi iesaistīties valdībā

Partijas, kuras premjers piesauc kā iespējamos aizstājējus, ja esošie partneri nepratīsies sadarboties, ir gatavas iesaistīties valdības darbā.

Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), kas iepriekš Valsts prezidenta vēlēšanās balsoja par Edgara Rinkēviča ievēlēšanu amatā, jau krietnu laiku ir runājusi par darāmajiem darbiem.

"Tās būs sarunas par darbiem, par to, kā risināsim tos jautājumus, par kuriem divus mēnešus esam runājuši. Ja varēsim vienoties, kā risināt jautājumus par izglītību un veselību un tagad arī par elektrības tarifiem, tad varam domāt par tālākiem soļiem. Ieņemt vienkārši amatus nav mūsu prioritāte," sacīkja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis.

Tikmēr partija "Progresīvie" atgādina – esošajai koalīcijai līdzšinējā sadarbība nav bijusi pārāk gluda.

"Jautājums bija, kad visas šīs sarunas beigsies. "Jaunā Vienotība" saprata, ka viena netiks galā ar abiem koalīcijas partneriem, jo kurš tad gribētu no kā atteikties. Protams, ka "Progresīvie" ir gatavi iesaistīties," apliecināja Saeimas deputāte Skaidrīte Ābrama ("Progresīvie").

KONTEKSTS: 

Balsu sadalījums 14. Saeimā (situācija 2023. gada augustā):

  • “Jaunā Vienotība” – 26
  • ZZS – 16
  • “Apvienotais saraksts” – 15
  • Nacionālā apvienība – 13
  • “Progresīvie” – 10
  • “Stabilitātei!” – 10
  • “Latvija pirmajā vietā” – 8
  • Pie frakcijām nepiederoši deputāti – 2
Premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") otrā valdība sāka šūpoties pēc Valsts prezidenta vēlēšanām, kurās koalīcijas partijas nespēja vienoties par atbalstu vienam kandidātam, un "Jaunā Vienotības" kandidātu Edgaru Rinkēviču par prezidentu ievēlēja ar opozicionāru — Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un "Progresīvo" — balsīm. 

Pēc tam Kariņš sāka sarunas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu ar ZZS un "Progresīvajiem". Līdzšinējie partneri – Nacionālā apvienība (NA) un "Apvienotais saraksts" (AS) – iebilda koalīcijas paplašināšanai un boikotēja sarunas.

Tikmēr "Jaunā Vienotība" sarunās ar ZZS un "Progresīvajiem" atrada kompromisus jautājumos par reformām izglītībāStambulas konvencijuvalsts uzņēmumu akciju tirgošanu biržā un citos jautājumos. Tieši šo jautājumu raitākai risināšanai Kariņš vēlējās paplašināt koalīciju.

Pēc ilgākas "Jaunās Vienotības" un tās līdera Kariņa klusēšanas par iespējamām izmaiņām valdībā premjers piedāvāja pašreizējiem koalīcijas partneriem – NA un AS – turpināt strādāt pašreizējā valdībā, mainot ministrus un atbildības jomas. Ja partneri tam nepiekritīs, Kariņš sāks jaunas valdības veidošanu ar ZZS un "Progresīvajiem".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti