Dienas ziņas

Valsts finansē īpašus dūmu detektorus dzirdes invalīdiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bāriņtiesām piedāvā vairs neveikt notariālas funkcijas

Bāriņtiesas varētu atbrīvot no notariālām funkcijām

Atsevišķos novados bāriņtiesas joprojām līdztekus saviem pamatuzdevumiem sniedz arī notariālus pakalpojumus, piemēram, testamentu apliecināšanu. Tā ir arī Rēzeknes novadā, kur gan izmēģinājuma projektā šīs funkcijas no bāriņtiesu pleciem uz laiku noņemtas un uzticētas zvērinātiem notāriem, lai novērtētu, kā tas darbojas. Bet jau tagad ir skaidrs – iedzīvotājiem būs jāmaksā vairāk.

Kopš šī mēneša sākuma Rēzeknes, Jēkabpils un Talsu novads iesaistījušies Tieslietu ministrijas rosinātā pilotprojektā. Divu mēnešu garumā šajos novados bāriņtiesas nesniegs notariālos pakalpojumus, tos uzticot zvērinātiem notāriem.

Izmēģinājuma projekts ieviests pirms plānotajiem grozījumiem Bāriņtiesu likumā, kas paredz stiprināt bāriņtiesu pamatfunkciju kapacitāti.

"Mēs vēlamies, lai stiprinātu bāriņtiesas pamatuzdevumu, noņemt bāriņtiesām netipiskās funkcijas. Un kā piemērs varētu būt paraksta uz nostiprinājuma lūgumiem nekustamā īpašuma ierakstīšanai zemesgrāmatā apliecināšana. Vienlaikus saglabājot tādas notariālās darbības, kurām ir sociālais raksturs, piemēram, pilnvaru sagatavošana pensijām vai uzturlīdzekļiem," norādīja Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna ("Jaunā Vienotība").

Uz plānotajiem grozījumiem Bāriņtiesu likumā pozitīvi raugās gan bāriņtiesu, gan Latvijas Zvērinātu notāru padomes speciālisti. Piemēram, Rēzeknes novada bāriņtiesā pērn veiktas aptuveni 2000 notariālas darbības. To vietā bāriņtiesas varētu veltīt vairāk laika saviem pamatuzdevumiem.

"Kaut nedaudz, bet atvieglos bāriņtiesas darbinieku pienākumu izpildi. Pie lielā darba apjoma mēs varēsim daudz kvalitatīvāk veikt uzticētos pienākumus, kas skar bērnus un aizgādnībā esošas personas," pastāstīja Rēzeknes novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Daina Igaune.

Iedzīvotājiem gan jārēķinās – lai saņemtu notariālos pakalpojumus pie zvērināta notāra ne pagastā, nāksies mērot lielāku attālumu.

Tāpat Rēzeknes novada bāriņtiesas priekšsēdētāja norādīja, ka apmaksa par pakalpojumiem pie notāra būs lielāka nekā bāriņtiesā.

"Salīdzināt bāriņtiesu cenu ar notāru cenu ir nepareizi. Bāriņtiesa tiek uzturēta par publiskiem līdzekļiem.

Līdz ar to arī mana vecā māte, kas dzīvo pašvaldībā, maksā nodokļus, ka kāds lēti saņem civiltiesisko darījumu apkalpošanu. Notāra amata atlīdzību nosaka Ministru kabinets, plus tur tiek pieskaitīts PVN, plus vēl tiek pieskaitīta valsts nodeva. Tas, ko mēs likumdevējam esam teikuši – ja jūs uzskatāt, ka kaut kur notāra atlīdzību var samazināt, varbūt sākam ar to, ka nelieciet to PVN 21%," sacīja Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektors Gatis Litvins.

"Esam arī ar Zvērinātu notāru padomi panākuši vienošanos par to, ka viņi, protams, iespēju robežās, izvērtējot mērķgrupas, arī ir gatavi samazināt vai atbrīvot no maksājumiem, noteiktajām taksēm īpaši aizsargājamās mērķgrupas, tātad personas ar zemiem ienākumiem," pastāstīja Paegļkalna no Tieslietu ministrijas.

Ja plānotie grozījumi Bāriņtiesu likumā gūs atbalstu arī Saeimā, paredzēts, ka tie stāsies spēkā nākamgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti