Farmaceiti kritizē VM zāļu pieejamības uzlabošanas plānu – brīdina par 150 aptieku bankrotu

Veselības ministrijas (VM) sagatavotais informatīvais ziņojums par to, kā uzlabot recepšu zāļu pieejamību Latvijā, ir sasteigts, bet atsevišķi priekšlikumi – nelietderīgi un izšķērdīgi, uzskata Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācija, kas paredz, ka plāna īstenošana varētu novest pie 150 attālāku aptieku bankrota.

ĪSUMĀ:

  • Atsevišķas veselības nozares asociācijas kritizē VM sagatavoto plānu recepšu zāļu pieejamības uzlabošanai.
  • Latvijas Pacientu organizāciju tīkls: iecere noteikt kompensāciju visām recepšu zālēm nav racionāla.
  • Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācija: VM plāni daudzām aptiekām nozīmētu pastāvēšanas galu.
  • Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācija: VM nav ilgtermiņa redzējuma par nozares attīstību.
  • Veselības ministrs paudis cerību, ka valdība VM ieceres uzklausīs jau šogad.

VM plānā rosinātas vairākas izmaiņas recepšu zāļu aprites un pieejamības uzlabošanā, tostarp, piemēram, iecere medikamentiem noteikt cenu griestus – recepšu zāļu cenām Latvijā nepārsniegt tā paša ražotāja pārdošanas vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā. Tāpat VM piedāvā visām recepšu zālēm, kuras nav kompensējamo medikamentu sarakstā, noteikt 5% kompensāciju.

Neracionāla pretimnākšana

Latvijas Pacientu organizāciju tīkla vadītāja Baiba Ziemele Latvijas Radio pauda, ka šis solis tikai izskatās pēc pretimnākšanas, taču tas nav racionāls, jo valstij ik gadu izmaksās gandrīz 7 miljonus eiro, bet katrs pacients individuāli to, visdrīzāk, nemaz neizjutīs. Tas arī neatbilstot kompensācijas sistēmas principiem.

"Mums šķiet, ka, pirmkārt, kompensējamo zāļu sistēmas mērķis ir palīdzēt tiem cilvēkiem, kuriem atbalsts ir visvairāk nepieciešams.

Tas nozīmē, ka kompensē medikamentus, kas maksā ļoti dārgi ikdienā lietošanai ļoti kritiskām slimībām. Parastie recepšu medikamenti, kas nav iekļauti kompensējamo zāļu sistēmā, visbiežāk ir kādām salīdzinoši parastām slimībām.

Ja cilvēkam ir nepieciešams kāds medikaments, kurš nav iekļauts kompensējamo zāļu sistēmā, vienmēr ir iespēja šo medikamentu pieprasīt individuālajā kompensācijā," skaidroja Ziemele.

Latvijas Pacientu organizāciju tīkla vadītāja Baiba Ziemele par VM plānu uzlabot recepšu zāļu pieejamību
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Daudzus citus ziņojumā ietvertos priekšlikumus Ziemele gan vērtēja atzinīgi, piemēram, plānus samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) zālēm (pašlaik tie ir 12%), jau pieminēto cenu izlīdzināšanu ar kaimiņvalstīm un jaunas piecenojuma sistēmas ieviešanu.

Izdevumi atsevišķām aptiekām pārsniegs ieņēmumus

Citādi tas izskatās no aptieku perspektīvas – ja VM plāni tiktu īstenoti, daudzām aptiekām tas nozīmētu pastāvēšanas galu, vērtēja Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča:

"Šādas idejas, it īpaši, ja runājam par konkrētām izmaiņām kompensējamo medikamentu sistēmā, kas nav sistēmiskas izmaiņas, varētu nest sev līdzi līdz pat 150 aptieku bankrotu, lielākoties – reģionos.

Šīs aptiekas varētu beigt pastāvēt vienkārši tāpēc, ka izdevumi pārsniegs ieņēmumus."

Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča par VM plānu uzlabot recepšu zāļu apriti
00:00 / 00:23
Lejuplādēt

Jučkoviča skaidroja, ka ziņojumā ietvertie priekšlikumi aptiekām paredz ļoti daudz jaunu pienākumu, piemēram, uzturēt sistēmu, lai sabiedrībai būtu pieejama informācija par zāļu krājumiem katrā konkrētajā aptiekā, bet vienlaikus jārēķinās ar ienākumu samazinājumu, un kopumā tie tapuši, nekonsultējoties ar aptieku un lieltirgotavu sektoru, līdz ar to tajā nav nekāda redzējuma ne par farmaceitu lomu, ne par farmaceitiskās aprūpes attīstību. Tāpēc Farmaceitiskās aprūpes asociācija aicina valdību ziņojumu nepieņemt.

Zāļu apgādes asociācija: VM nav ilgtermiņa redzējuma

Arī Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācija paziņojumā medijiem noraidījusi VM sagatavoto ziņojumu, jo uzskata to par kaitniecisku tautsaimniecībai un sabiedrības drošībai, jo tas grauj gadiem veidoto zāļu apgādes sistēmu.

Asociācija norādīja, ka VM, rosinot noteikt zālēm samazināto PVN likmi, nav norādījusi, kādu konkrēti samazinātās PVN likmes apmēru rosina ieviest un kādos termiņos.

"Tas rada pamatotas aizdomas, ka līdzīgi kā visus iepriekšējos gadus, PVN likmes samazināšana tā arī netiks īstenota," norādīja Zāļu apgādes asociācijā. Tāpat asociācija pārmeta VM, ka tā, dzenoties pēc zāļu cenu samazinājuma, ir aizmirsusi par šādas rīcības ekonomisko pamatojumu un iespējamām sekām. 

"Zāļu piecenojumu apmēri nav mainīti kopš 2005. gada, bet ar saimniecisko darbību saistītie izdevumi ir ievērojami pieauguši," norādīja asociācija. "Inflācija farmācijas nozarē ir saglabājusies mērena ~6% apmērā, kamēr citās nozarēs cenu pieaugums sasniedz pat 40%. Tas nozīmē, ka energoresursu un citu izmaksu straujais pieaugums ir ticis kompensēts uz nozares rēķina."

Asociācija paredz, ka nacionālajiem zāļu apgādes  uzņēmumiem būs jāveic taupības pasākumi, jāsamazina piegāžu reizes, jāoptimizē darbavietas un jāsamazina darbinieku skaits, kā arī jāpārskata sortiments.

"No vienas puses, VM vēlas nodrošināt zāļu finansiālo un fizisko pieejamību, bet, no otras puses, tiek darīts viss iespējamais, lai zāļu sortiments sašaurinātos, krājumi būtu pieejami daudz īsākā termiņā, bet zāļu pasūtījumu apstrādes un piegādes termiņi būtu garāki. Viss iepriekš minētais norāda uz to, ka VM nav ilgtermiņa redzējuma par nozares attīstību," norādīja Zāļu apgādes asociācija, aicinot pirms jebkādu reformu īstenošanas izstrādāt farmācijas nozares attīstības plānu, lai nozarei būtu skaidri valsts mērķi attiecībā uz farmācijas nozari.

Ziņojumā ietverti uzdevumi sagatavot atbilstīgas likumu izmaiņas līdz nākamā gada vidum, bet kompensējamo zāļu sarakstu paredzēts pārskatīt jau līdz nākamā gada aprīlim ar piebildi, ka tas darāms atbilstīgi piešķirtajam finansējumam. VM iepriekš norādījusi, ka jaunā uzcenojumu modeļa izstrādes laikā diskusijās plāno iesaistīt arī farmācijas nozares pārstāvjus.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija izstrādājusi informatīvo ziņojumu, kurā iekļauts plāns, kā Latvijā uzlabot kompensējamo medikamentu un recepšu zāļu pieejamību.

Tas paredz, piemēram, noteikt recepšu zālēm vienotu uzcenojumu veidošanas mehānismu, ieviest nosacījumu, ka to cena visās aptiekās ir vienāda, palielināt kompensējamo zāļu valsts kompensācijas apmēru, noteikt recepšu zālēm samazinātu PVN likmi, aptiekām ar tirgus daļu virs 10% veidot un uzturēt sistēmu, lai sabiedrībai interneta vidē būtu pieejami zāļu krājumi aptiekā.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda cerību, ka valdība VM ieceres uzklausīs jau šogad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti