Dienas ziņas

Grobiņā tūristus gaidīs virtuālais speciālists un mākslīgais intelekts

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Zviedrijas zinātnieki Liepājas muzejā pēta īpašu akmens stēlu

Zviedrijas zinātnieki Liepājā pēta Grobiņā atrasto skandināvu apbedījumu stēlu

Liepājā trešdien, 6. septembrī, viesojās zinātnieki no Zviedrijas, lai veiktu skandināvu apbedījumu stēlas izpēti. Šis akmens ar attēliem ir vienīgais šāda veida atradums Baltijā. Zinātnieki vēlas to iekļaut digitālā izdevumā un noskaidrot, kur tas darināts – Latvijā vai Gotlandē. 

Zviedrijas zinātnieki veica nelielu urbumu 6. gadsimta apbedījumu stēlā – paņemot izpētes materiālu, varēs atklāt būtisku informāciju par akmens izcelsmi. Iegūto paraugu salīdzinās ar Gotlandes augsnes un akmens paraugiem. 

Arheologs no Gotlandes muzeja Zviedrijā Pērs Vīderstrēms atzina, ka materiāla noņemšana pabojā eksponātu, tomēr pavisam nedaudz:

"Tas ir viena milimetra caurums. Es domāju, ka informācija, ko mēs iegūsim, ir vērta daudz vairāk nekā šis mazais urbums."

Zviedrijas zinātnieki pēta apbedījumu stēlas
Zviedrijas zinātnieki pēta apbedījumu stēlas

Liepājas muzejā šī vēsturiskā apbedījumu stēla izstādīta kopš 1987. gada, kad to Grobiņas Priedulājā atrada arheologs Valērijs Petrenko. Šī ir vienīgā vieta ārpus Zviedrijas, kur atrodas šāda veida piemiņas akmens. Kopā Zviedrijā apzinātas un reģistrētas vairāk nekā 600 šādu stēlu vai to fragmenti. 

"Ir tikai daži akmeņi, kas atrodas ārpus Gotlandes. Ir divi Zviedrijas salā Ēlandē, un viens ārzemēs, kas ir šeit – atrasts Grobiņā," sacīja Vīderstrēms.

Tikmēr Liepājas muzeja pārstāve Linda Rozentāle-Roze sacīja, ka būtiski ir arī saprast vēstījumu uz akmens: "Mēs ļoti lūkojamies pēc šīs jaunās, paplašinātās informācijas, lai saprastu, vai šis akmens ir vietējas izcelsmes vai tomēr atceļojis no Gotlandes. Tāpat mums ir arī būtiski saprast, ko vēsta šis vēstījums uz akmens. Vai tās ir tikai tradicionālās zīmes kā laiva un jūras putni, vai tomēr tur ir vēl kāds vēstījums."

Zviedrijas zinātnieki pēta apbedījumu stēlas
Zviedrijas zinātnieki pēta apbedījumu stēlas

Zviedru zinātnieki uzņēma arī vairākas fotogrāfijas no dažādiem leņķiem ar īpaši šim projektam radītu, 80 tūkstošus eiro vērtu kameru. Tiks izveidota eksponāta trīsdimensiju digitālā versija topošajam katalogam, kurā apkopotas visas apbedījumu stēlas.

Tas palīdzēšot šo skandināvu kultūrvēsturisko mantojumu saglabāt nākotnei, jo gandrīz puse no šāda veida akmeņiem Gotlandē ir smagi bojāti laikapstākļu dēļ.

Fotogrāfs un "Viospatia 3D" speciālists no Zviedrijas Maiks Fergusons pastāstīja vairāk par iespaidīgo kameru: "Mēs izstrādājām speciālu kameras versiju ar 3D printētu ekoskeletu, kas satur kopā digitālo sensoru, kameru un lēcu vienā vietā. Kamerai ir 150 megapikseļu liela izšķirtspēja. Tā ir vislielākās izšķirtspējas kamera, kāda pašlaik pieejama tirgū."

To, kur cēlies šis akmens un kāds ir tā vēstījums, zinātnieki pagaidām nevar atbildēt. Zināms, ka izpētes projekts beigsies pēc mēneša, un tad informācija tiks izvērtēta un apkopota. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti