Dienas ziņas

PMLP izsūtījusi vēstules 3255 Krievijas pilsoņiem

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Mediācija atrisina divas trešdaļas ģimenes strīdu

Mediācija atrisina divas trešdaļas ģimenes strīdu; daudzi par bezmaksas pakalpojumu nemaz nezina

Atšķirīgi viedokļi audzināšanas principos un nespēja pieņemt kopīgus lēmumus dažkārt noved ģimeni pie strīdiem, kas beidzas ar šķiršanos. Ja strīdus redz un jūt arī bērns, tad situācija ir vēl sarežģītāka. Valstī ir pieejama apmaksāta mediācija ģimenes strīdu risināšanā, taču daudzi par to nezina vai neizmanto. Top arī regulējums, ka ģimenei pirms šķiršanās procesa sākšanas būs jāizmanto viena obligāta pirmstiesas mediācijas konsultācija.

Jau vairākus gadus valsts apmaksā aptuveni piecas mediācijas sesijas ģimenes strīdu risināšanā, pirms konflikts nonācis tiesā. Piemēram,

šogad valsts tam atvēlējusi 60 000 eiro, taču apgūti vien 16 000, jo daudzi pat nezina par šādas mediācijas iespējamību.

Jelgavas bāriņtiesas locekle, sertificēta mediatore Agnese Knabe norādīja, ka vecāki bieži vien izvēlas pie speciālista vest bērnu, nevis risināt paši savas attiecības: "Vecāku konflikts skar bērna labklājību, jo tas var izpausties bērna uzvedības problēmās, pasliktinās mācības. Un tad vecāki mēģina risināt šo jautājumu, vedot viņu pie dažādiem speciālistiem, bet nerisina paši savas attiecības."

Mediatorus nereti ģimenēm iesaka bāriņtiesas un sociālie dienesti. Pakalpojums pieejams visā Latvijā, arī attālināti. Ar mediatora palīdzību pāri risina saskarsmes jautājumus, bērnu dzīvesvietas un uzturlīdzekļu jautājumus, skaidroja Knabe.

Novērots, ka vidēji gadā Latvijā ir aptuveni virs 300 mediācijas gadījumu ģimenes strīdos, kas skar bērnu intereses. Kopumā divas trešdaļas beidzas ar visu pušu vienošanos vai arī izlīgumu jau tiesas zālē.

Ne visus gadījumus var atrisināt mediācija, taču mediators palīdz ģimenēm risināt konstruktīvas sarunas un saprast, kā rīkoties tālāk. 

Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāja Evija Kļave norādīja, ka, vēršoties tiesā, prasību pieteikumā ir jānorāda, vai puses ir izmantojušas mediāciju un vai ir bijis izteikts mediācijas priekšlikums. Ja jā, tad jānorāda, kāds ir bijis mediācijas rezultāts.

Valdībā konceptuāli atbalstīts Labklājības ministrijas virzītais risinājums,

ka viena mediācijas konsultācija pirms tiesvedības uzsākšanas strīdu risināšanā ģimenēm ar bērniem būs pat obligāta.

Tas, kad šis risinājums varētu tikt ieviests praksē, būs atkarīgs no budžeta finansējuma pieejamības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti