Pusgada laikā mežos izdegusi lielāka platība nekā katrā no pēdējiem trim gadiem

Šogad reģistrēti un dzēsti jau 508 meža ugunsgrēki, kur kopējā izdegusī meža zemes platība ir 607 hektāri (ha). 2023. gada pirmajā pusgadā izdegusi lielāka meža platība nekā katrā no pēdējiem trim gadiem, informēja Valsts meža dienests (VMD).

No šī gada pirmajā pusgadā izdegušās platības 105 ha bijušas jaunaudzes un 362 ha – īpaši aizsargājamās dabas teritorijas.

Šogad tiktāl visvairāk – 262 ugunsgrēku ar izdegušo platību 492 ha – dzēsts Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā, kam seko Dienvidlatgales virsmežniecība ar 82 ugunsgrēkiem un izdegušo platību 19 ha. 

VMD piedalījies arī 64 citu ugunsgrēku dzēšanā, 11,7 ha platībā likvidējot ugunsgrēkus ārpus meža teritorijām.

Neskatoties uz to, ka pēdējā laikā ir lijis, VMD aicina joprojām ievērot īpašu piesardzību, izmantojot uguni mežā. 

Šogad pirmajā pusgadā jau ir pārsniegts pēdējos trīs gados izdegušo meža platību apjoms gada griezumā:

  • 2023. pusgadā 508 ugunsgrēkos izdeguši 607 ha meža;
  • 2022. gadā kopumā 391 ugunsgrēkā izdedzis 221 ha meža;
  • 2021. gadā kopumā 466 ugunsgrēkos izdeguši 505 ha meža;
  • 2020. gadā kopumā 581 ugunsgrēkā izdeguši 528 ha meža.

VMD atgādina, ka no 2023. gada 1. maija ir noteikts meža ugunsnedrošais laikposms visā valsts teritorijā. Tas paredz vairāku būtisku ugunsdrošības noteikumu ievērošanu, tostarp aizliegumu nomest degošus vai gruzdošus priekšmetus, kurināt ugunskurus neatļautās vietās, kā arī braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem ārpus ceļiem. Dienests aicina iedzīvotājus izvairīties no uguns izmantošanas mežā, jo neuzmanīga rīcība ar uguni un ugunsgrēki, kas izceļas cilvēka darbības, bezdarbības vai ļaunprātīgas rīcības rezultātā joprojām ir galvenais meža degšanas iemesls, kas sastāda vidēji 90%.

VMD nodrošina ugunsapsardzību visos Latvijas mežos. Dienesta rīcībā ir 40 jaudīgas specializētas meža ugunsdzēsības autocisternas, kas izvietotas meža ugunsdzēsības stacijās visā Latvijā. Dzēšanas darbus veic kvalificēti dienesta darbinieki, izmantojot arī īpaši aprīkotus apvidus auto ar dzēšanas iekārtām, kvadriciklus, dronus. Lai operatīvi atklātu meža ugunsgrēkus, no ugunsdzēsības torņiem tiek veikta uzraudzība, ko nodrošina gan torņu dežuranti, gan video novērošanas kameras.

Meža ugunsdzēšanas darbi notiek ciešā sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, tādēļ, pamanot meža ugunsgrēku, nekavējoties jāzvana 112.

KONTEKSTS:

Turpinoties sausiem laikapstākļiem, ievērojami palielinās ugunsbīstamība mežos, tādēļ VMD aicina pilnībā izvairīties no uguns izmantošanas mežā. Dienestā norādīja – mežs patlaban ir sauss kā pulveris un katra mazākā dzirkstelīte var izraisīt lielus meža ugunsgrēkus. 

No 2023. gada 1. maija ir noteikts meža ugunsnedrošais laikposms visā valsts teritorijā.

VUGD atzina – meža ugunsgrēku skaits, kuru dzēšanā piedalījās ugunsdzēsēji glābēji, jau šobrīd pārsniedz visu aizvadītajā gadā kopumā reģistrēto meža ugunsgrēku skaitu – šogad dzēsti jau 288, bet aizvadītajā gadā kopumā 248 meža ugunsgrēki. Arī VUGD aicina ikvienu būt ļoti uzmanīgiem, izmantojot atklātu liesmu. Dzirkstele no cigaretes, grila, ugunskura vai transportlīdzekļa var izraisīt postošu ugunsgrēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti