Krimuldā izkauj cūkas; autovadītājiem jārēķinās ar policijas pārbaudēm

Autovadītājiem, kas dodas uz Vidzemes pusi vai Siguldu, jārēķinās ar iespējamību, ka policija var lūgt apskatīt auto bagāžnieku. Jau otro dienu Krimuldas pagasta cūku novietnē „Rukas” notiek inficēto dzīvnieku izkaušana. Vēstīts, ka Āfrikas cūku mēris tur skāris vairāk nekā 5000 mājas cūku, un tas nozīmē, ka desmit kilometru rādiusā līdz pat brīdim, kad tiks iznīcinātas visas cūkas, dežūrēs policija un pārbaudīs, vai auto netiek pārvadātas dzīvas cūkas vai cūkgaļas izstrādājumi.

Trīs kilometru rādiusā aizliegts pārvietoties arī citu saimniecību lauksaimniecības dzīvniekiem.

Tik liels zaudējums faktiski nozīmējot, ka zaudēts ir viss un saimniekošana jāpārtrauc, Latvijas Radio atzina cūku audzētavas un kautuves SIA „Ancers” ražošanas vadītājs Edvīns Vakss.

Savukārt par pasākumiem, ar kādiem jārēķinās Krimuldas pagasta iedzīvotājiem un garāmbraucējiem, vairāk stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis, kas jau otro dienu devies uz konkrēto saimniecību.

Māris Balodis par pasākumiem Āfrikas cūku mēra skartajā Krimuldā

  "Principā ap konkrēto fermu tiek noteikta trīs kilometru aizsardzības zona un desmit kilometru uzraudzības zona, no kuras cūkas gaļas kustība ārā netiks pieļauta. Trīs kilometru zonā septiņas dienas arī citi dzīvnieki nevarēs tikt izvesti, un tāpēc visām saimniecībām ir uzlikti liegumi datu bāzē. Šeit runa ir par lauksaimniecības dzīvniekiem," skaidro Balodis.

  "Policija dežūrēs nepārtraukti pie fermas, kur tagad notiek dzīvnieku izkaušana. Un patruļas mašīnas dežūrēs uz apkārt esošajiem ceļiem. Tā kā mašīnas varētu tikt pārbaudītas, vai gadījumā netiek pārvadātas dzīvas cūkas vai cūkgaļas produkti, bet iedzīvotājiem satraukties nevajadzētu, protams. Legāli pirktus gaļas gabalus neviens nost neņems. Tā ir apdzīvota vieta un, protams, uz Valmieras šosejas nekādas jēgas ekipāžas likt nav," uzsver PVD ģenerāldirektors.

  Jau vēstīts, ka konstatēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām. Slimība skārusi lielu cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku lielu ganāmpulku.

  Tāpat PVD ģenerāldirektors iepriekš atzina, ka visas Āfrikas cūku mēra "epopejas" laikā "Rukas" ir lielākā slimības skartā ferma.

  Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri mājas cūkām tika konstatēts pagājušā gada 22. septembrī Gulbenes novada Rankas pagastā, kad slimības dēļ nācās likvidēt 119 mājas cūkas. Kopumā pagājušajā gadā Āfrikas cūku mēris konstatēts trijās Latvijas saimniecībās. Slimības dēļ tika likvidētas 311 mājas cūkas.

  Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties meža cūku populācijā. Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts jau 43 meža cūkām, bet pagājušajā gadā slimība skāra 1146 meža cūkas.

  8 komentāri
  kniebj jau laukaa visu, kas nav nom
  izdzimtenji - lai kaaadas jus naudas neesat ierijushi ..... nekur jau nepaliksiet .
  Marta
  Ko tagad saimnieki iesāks? Gan jau kredīti ,kā visiem. Valsts apzināti piespiež visu iznīcināt un aizbraukt . Ja likvidē tik lielu saimniecību- vai maz iespējams atjaunot? Ārprāts ,kas Latvijā darās.
  >>jautājums,zuze
  Protams, protams - dāņi izplata mēri, kas skar tikai latviski runājošās cūkas un piespiež zemniekus visu pārdot. Alkoholu vajag lietot ar mēru, vai arī jāārstējas :)))))))))))
  Jānis
  Tikko parādījās ĀCM, pirms 2 gadiem, medniekiem bija jāizšauj visas mežacūkas-pārnēsātāji. Mednieki tam bija par slinku, jo incantāk taču plezīrērēties un plātīties - medīt briežus, lūšus u.c. prestižos zvērus. Te nu rezultāts - cieš mājlopu turētāji, kas strādā, ņem kredītus un maksā nodokļus. Nākošais solis - cūkkopības fermu likvidēs vai uzpirks dānis, lai tikai vietējiem nepaliek nekas, bet importam un ārvalstniekiem - brīvas rokas. Paldies "brašuļiem" no mednieku b-bām!
  jautājums
  tā dīvaini, ka šāda veida pasākumi notiek piektdienā, kad seko brīvdienas un fermas īpašnieki nevar nekur sūdzēties, lūgt palīdzību, iestādes slēgtas. Un dāņu cūkām gan nekas nekait, tikai vietējām.
  zuze
  gaļas importētājiem ļoooooti traucē vietējie ražotāji ... - iekš tam visa spēlīte
  Arnis
  Vai kāds paskaidros, kāpēc jātvarsta auto? Cilvēka veselību nekā neiespaido. Es jau nevedīšu to gaļas gabalu uz Kurzemi, nemetīšu mežā, pie kaimiņa kūts. Iemetīšu ledusskapī.
  grieta
  nu ja, Arni! dēļ tādiem kā tu, kas tikai savā ledusskapī, savā mašīnā un vispār paši dikti uzmanīgi un t.t. un galīgi nesaprot, ko tas PVD tur ņemas, arī beigās jālikvidē cūku fermas.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Ekonomika
  Ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti