Ukrainas gvarde: MH17 notriekusī raķete raidīta no Sņežnojes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Avots Ukrainas Aizsardzības ministrijā ukraiņu televīzijai „Espresso TV” paziņojis, ka Nacionālās gvardes kontrolpostenis fiksējis, no kurienes raidīta liktenīgā raķete, kas ceturtdien vakarā Donbasā notriekusi Malaizijas pasažieru lidmašīnu MH17 ar 298 cilvēkiem. 

Gvardes pārstāvji fiksējuši, ka lidmašīna notriekta no Sņežnojes pilsētas teritorijas, bet nokrita Toreza teritorijā.  

Savukārt „Time” vēsta: lai gan viens no pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas līderiem Oļegs Carevs apgalvojis, ka kaujinieku rīcībā nav ieroču, kas spētu notriekt lidmašīnu 11 kilometru augstumā, kur atradies Malaizijas reiss MH17,  vēl pirms trīs nedēļām separātisti ziņojuši par pretgaisa raķešu kompleksu „BUK” sagrābšanu vienā no ukraiņu armijas bāzēm.

„Time” atgādina, ka jūnija nogalē Krievijas valsts mediji apsveikuši separātistus ar nozīmīgu ieguvumu – vairākiem Krievijā ražotiem raķešu kompleksiem „BUK”, kas sagrābti ukraiņu armijas bāzē.    

Tiesa, pēc informācijas par civilās lidmašīnas notriekšanu mediji jautājuši Carevam par „BUK”, bet viņš atcirtis, ka viņam vairs nav nekas sakāms.  

Tāpat separātistu kaujinieki sociālajos tīklos  paziņojuši, ka pēc Malaizijas lidmašīnas katastrofas negrasās pārtraukt karadarbību. Viens no kaujinieku līderiem arī atzīmējis, ka lidmašīna nokritusi separātistu „dziļā aizmugurē” un nekāds pamiers vai humānais koridors traģēdijas izmeklēšanai nav nepieciešams, vēsta Ukrainas aģentūra „Unian”.   

Ukrainas Doņeckas apgabalā turpinās glābšanas darbi pēc Malaizijas lidmašīnas katastrofas, ko, visticamāk, izraisīja izšauta raķete. Vienlaikus nav skaidrs, kā notiks izmeklēšana, jo konkrētais apgabals atrodas prokrievisko kaujinieku kontrolē.  

Lidmašīna nokrita Doņeckas apgabalā pie Grabovas ciemata, izdegušās atlūzas esot izkaisītas aptuveni 15 km teritorijā. Uz borta atradās 298 cilvēki, tostarp 15 apkalpes locekļi. Vairāk nekā puse pasažieru bija no Nīderlandes, vairāki desmiti no Malaizijas un Austrālijas, kā arī citām valstīm.  Neoficiāla informācijas liecina, ka starp bojā gājušajiem ir arī vairāk nekā 20 ASV pilsoņu.  

Savienoto Valstu izlūkdienestu analītiķi pēta militāro satelītu un citu avotu datus, lai noskaidrotu, vai raķeti izšāva prokrieviskie separātisti Ukrainā, Krievijas karavīri no robežas otras puses vai Ukrainas valdības spēki.  

Ukrainas valdības apgalvo, ka ceturtdien attiecīgajā rajonā pretterorisma operācijas nav veikusi, un uzstāj, ka tur kaujinieku rīcībā bijuši Krievijas ražojuma zenītraķešu kompleksi "Buk", kas aprīkoti ar radaru, un spēj izšaut raķetes augstumā līdz 22 kilometriem. 

Tikmēr Ukrainas Drošības dienests publicējis audioierakstu un apgalvo, ka tajā dzirdamas pārtvertas kaujinieku telefonsarunas pēc lidmašīnas notriekšanas.

Pirmajā fragmentā, apgalvo Kijeva, sarunas ieraksts esot veikts pārdesmit minūtes pēc katastrofas, un kaujinieku komandieris Igors Bezļers ar segvārdu Bess informējot, saskaņā ar dienesta teikto, Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes pulkvedi Vasīliju Geraņinu par to, ka kaujiniekiem tikko izdevies notriekt lidmašīnu.

Nedaudz vēlāk esot pārtverta cita saruna starp kaujiniekiem ar iesaukām Grieķis un Majors, apgalvo Ukrainas drošības dienests.

Grieķis: „Klausos, Major!”
Majors: „Černuhinieši notrieca lidmašīnu.”

G: „Kas notrieca?”
M: „Kazaki, kas stāv Černuhinas blokpostenī”

**

G: „Jā, Major!”
M: „Lidmašīna izjuka gabalos gaisā, Petropavlovskas šahtas rajonā. Ir pirmais līķis, atradām pirmo līķi. Civilais.”

**

Grieķis: „Nu, kas jums tur ir?”
Majors: „Īsāk sakot, simts procenti ka pasažieru lidmašīna.”

G: „Skaidrs. Cilvēku tur daudz?”
M: „Tas ir vienkārši vāks. Atlūzas krita tieši pagalmos.”
G: „Kas tā ir par lidmašīnu?”
M: „Vēl neesmu ticis skaidrībā. Pie galvenās atlūzu daļas vēl neesmu bijis. Es tagad tikai skatos, kur sāka krist pirmie līķi. Tur ir atlūzas, krēsli, līķi.”
G: „Skaidrs. Tur no bruņojuma kaut kas ir?”
M: „Pilnīgi nekā. Civilās mantas, medicīniska draza, dvieļi, tualetes papīrs.”
G: „Dokumenti ir?”
M: „Jā. Indonēziešu studenta no Tompsona universitātes.”

Pašlaik nav pilnībā skaidrs, kā notiks izmeklēšana, īpaši ņemto vērā, ka konkrētā teritorija atrodas kaujinieku kontrolē. Separātisti esot solījuši garantēt drošu piekļuvi katastrofas vietai nacionālajai izmeklēšanas komisijai, tostarp starptautiskajiem izmeklētājiem. Viņi arī norobežošot notikuma vietu un ļaus tai piekļūt vietējām varasiestādēm. Neskaidrs ir melno kastu liktenis - nemiernieki ceturtdien apgalvoja, ka tās ir atraduši un nodošot Maskavai. Bet glābēji AFP piektdienas rītā paziņoja, ka esot atraduši vienu no melnajām kastēm. 

Savu izmeklētāju grupu uz Ukrainu nosūtīs arī  Interpols.

Jau ziņots, ka „Malaysia Airlines” lidmašīna, reiss MH17 no Amsterdamas uz Kualalumpuru, notriekta ceturtdien vakarā virs Donbasa. Gan Ukrainas armija, gan separātisti noliedz, ka būtu notriekuši lidmašīnu. Tikmēr ASV satelīti fiksējuši raķetes zeme – gaiss palaišanu un brīdi, kad raķete notrieca pasažieru laineri.  ASV speciālisti pēta raķetes trajektoriju, lai noteiktu, no kurienes tā izšauta.

Neilgi pirms informācijas par pasažieru lidmašīnas notriekšanu separātistu kaujinieki sociālajos tīklos gan lielījās ar ukraiņu armijas kravas lidmašīnas notriekšanu, taču drīz vien šie ieraksti bija dzēsti. Savukārt Krievijas masu mediji pēc katastrofas aktīvi ziņojuši par it kā aculiecinieku redzēto ukraiņu militāro lidmašīnu, kas varēja notriekt MH17, un pat pieļāva, ka šīs katastrofas mērķis bijusi Putina lidmašīna.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti