Trampa vēlme pārskatīt Irānas vienošanos izsauc sašutuma vētru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Par spīti ASV paziņojumam, ka tā neatbalsta Irānas kodolvienošanos, citas Rietumu lielvaras - Francija, Vācija un Lielbritānija - izteikušas skaļu un pārliecinošu atbalstu. Francijas prezidents Emanuels Makrons pat varētu doties vizītē uz Irānu.

„Viena no sliktajam vēsturē,” tā par kodolvienošanos ar Irānu izteicās ASV prezidenta Donalds Tramps, nododot to izskatīšanai Kongresam. Pasaulē tas ir sacēlis milzu sašutuma vētru.

Pēc ilgām, garām un smagām sarunām 2015. gadā sešas pasaules lielvaras – ASV, Lielbritānija, Francija, Vācija, Krievija un Ķīna - parakstīja vienošanos ar Irānu par to, ka tā neattīsta savu kodolprogrammu un par to pretī saņem sankciju atvieglojumus, ļaujot Irānai, piemēram, atgriezties starptautiskajā naftas tirgū.

Ārvalstīm ilgu laiku bija aizdomas, ka Irāna paslepus gatavo kodolieročus, lai gan Teherāna apgalvoja, ka urāna bagātināšana notiek tikai un vienīgi zinātniskos nolūkos un atomenerģijai.

Noslēgto līgumu uzskatīja par milzu sasniegumu, atzīstot, ka tas ir bijis iespējams, pateicoties arī progresīvajam Irānas prezidentam Hasanam Rouhani.

Toreizējais ASV prezidents Baraks Obama to nosauca par  „vēsturisku saprašanos”. Irānas kodolvienošanās negāja secen arī Nobela miera prēmijas kandidātu sarakstiem, kuros parādījās arī Eiropas Savienības Augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerini un Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavāds Zarīfs par veiksmīgo sadarbību kodolsarunu noslēgšanā.

Tagad ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojums, ka viņš neatbalsta Irānas kodolvienošanos, ir izsaucis milzu satraukuma un sašutuma vētru.

Savu atbalstu noslēgtajam līgumam kopīgā paziņojumā tūdaļ paudušas visas trīs pārējās Rietumu partneres – Vācija, Francija, Lielbritānija.

Francijas prezidents Emanuels Makrons ir sazvanījies ar Irānas prezidentu Hasanu Rouhani un telefonsarunā personiski uzsvēra, ka Parīze atbalsta 2015.gadā panākto kodolvienošanos.

„Tagad pēc Ruhani  uzaicinājuma tiek apsvērta prezidenta Makrona vizīte Irānā,” tā  pavēstījusi Elizejas pils.  

Jau ziņots, ka starptautiskās sankcijas pret Irānu saistībā ar tās kodolprogrammu tika atceltas 2016.gada sākumā.  Irānas prezidents Hasans Rouhani šo sankciju atcelšanu raksturoja kā “jaunu nodaļu Irānas attiecībās ar pasauli”.

Sankcijas atceltas pēc tam, kad ANO Starptautiskā atomenerģijas aģentūra paziņojusi, ka Irāna ir izpildījusi visas prasības, ieviešot dzīvē līgumu par savu kodolprogrammu. Lai arī vairums rietumvalstu ziņu par sankciju atcelšanu uzņēmušas atzinīgi, piekāpšanos Irānai joprojām asi kritizēja Izraēla, kā arī ASV Republikāņu partija.

 Irāna un sešas pasaules lielvaras pēc ilgām sarunām pērn jūlija vidū panāca vienošanos par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret gadiem ilgušo sankciju atcelšanu.

Rietumvalstu līderi šo vienošanos nosauca par nozīmīgu pavērsienu starptautiskajās attiecībās. Savukārt Izraēla jauno līgumu uzskata par vēsturisku kļūdu, kam var būt ļoti bēdīgas sekas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti