Labrīt

Dodamies pļavā: Birztalas nārbulis

Labrīt

Dodamies pļavā: Pļavas pelašķis

Somijā nepieredzēta valdības krīze

Somijā nepieredzēta valdības krīze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vienas politiskās partijas biedru gada sapulce un jauna priekšsēdētāja ievēlēšana ieveda Somijas valdību nepieredzētā krīzē. Politisko vētru svārstības vairākas dienas nesa jaunumus ik pa pusstundai: kaut ko tādu neatceras pat Somijas pieredzējušākie politiķi un politikas analītiķi.

Otrdien Somijas premjerministrs Juha Sipile jau bija ceļā uz prezidenta Nīnistes vasaras rezidenci, lai lūgtu atļauju valdības demisijai, taču, nesasniedzot galamērķi, Sipile atgriezās Helsinkos. Valdības krīze tika atcelta.

10.jūnijā Jiveskilē notika Somu partijas biedru gada sapulce. Somu partija, plašākai ārvalstu sabiedrībai pazīstama ar veco nosaukumu "Īstie somi", aizvadītajā nedēļas nogalē par savu jauno priekšsēdētāju ievēlēja Jussi Hallaaho.

Somu partiju 20 gadus bija vadījis tagadējais ārlietu ministrs Timo Soini, taču šī gada martā viņš paziņoja, ka uz priekšsēdētāja amatu turpmāk nekandidēs. Par partijas lielāko politisko sasniegumu uzskatāmas 2011.gada parlamenta vēlēšanas, kad “Somi” ieguva 19,1% balsu, kļūstot par trešo lielāko parlamentāro grupu.

2015.gada vēlēšanās partija iekļuva parlamentā ar gandrīz 18% balsu atbalstu, taču, kopš partija strādā valdošajā koalīcijā, tā ir zaudējusi lielu daļu savu vēlētāju atbalsta.

Jaunievēlētais partijas līderis Hallaaho nedēļas nogalē solīja darīt visu, lai vēlētāju uzticību atgūtu. Solījumi ietvēra izstāšanos no Eiropas Savienības, kā arī stingrāku attieksmi un nepiekāpšanos kompromisiem imigrācijas politikas īstenošanā.

Hallaaho ir eiroskeptisks Eiropas Parlamenta deputāts. Par Somu partijas biedru viņš kļuva 2010. gadā. Jau toreiz Somijā viņš bija guvis plašu atbalstu un popularitāti, pateicoties saviem rasistiskajiem un naidu kurinošajiem bloga ierakstiem.

2012. gadā, kad Hallaaho bija Somijas parlamenta deputāts, Somijas Augstākā tiesa atstāja spēkā viņam piespriesto tiesas spriedumu par naida kurināšanu pret personu grupu uz etniskās, rasu un ticības piederības pamata. Par naida kurināšanu pret etnisku grupu notiesāts ir arī jaunievēlētais partijas priekšsēdētāja vietnieks Teuvo Hakarainens.

Somijas politiskās krīzes dienas gaismā pirmdien un otrdien tika izcelti arī citi šokējoši jaunā Somu partijas līdera bloga ieraksti. Kādā no tiem Hallaaho atzīst, ka viņam ir grūti just simpātijas pret izvarotām sievietēm, norādot, ka viņas saņēmušas to, ko pašas gribējušas. Izvarošanu Hallaaho ne reizi vien bloga ierakstos ir novēlējis arī savām kolēģēm politiķēm – tām, kas aizstāv Somijā nokļuvušos imigrantus un bēgļus.

Kādā citā bloga ierakstā viņš prāto, vai nevajadzētu nogalināt parkā sastapto homoseksuāli, turpat eiroparlamentārietis Hallaaho pauž nožēlu, ka vardarbība mūsdienās ir pārāk zemu novērtēts problēmu iespējamais risinājums. Kad šonedēļ žurnālisti Hallaaho atgādināja par vecajiem bloga tekstiem, viņš atbildēja, ka savas domas nav mainījis.

Valdošo Centra un Nacionālās koalīcijas partiju vadītāji premjerministrs Juha Sipile un finanšu ministrs Peteri Orpo publiski nav teikuši, ka minētie bloga ieraksti ir īstais iemesls, kāpēc sadarbība ar Jussi Hallaaho vadīto Somu partiju nav iespējama, taču viņu lēmumu tas neapšaubāmi ir ietekmējis. Neierasti runīgs sarežģītajā politiskajā situācijā bijis Somijas  prezidents Sauli Nīniste.

Pēc jaunā partijas līdera ievēlēšanas prezidents Nīniste intervijā sacīja, ka kritika pret imigrāciju ir pieļaujama, bet ir jāsaglabā cieņa pret imigrantu kā cilvēku – tā ir robeža.

"Neizskatās, ka šīs personas, kas ir notiesātas par cilvēka cieņas aizskaršanu un naida kurināšanu, būtu izrādījuši efektīvu nožēlu," pauda Nīniste.

Otrdien laikā, kad premjerministrs Juha Sipile devās pie prezidenta, lai iesniegtu demisijas rakstu, divdesmit Somu partijas deputāti pēkšņi paziņoja, ka aiziet no Somu partijas parlamentārās grupas, lai izveidotu savu grupu, ko jau nosaukuši par "Jauno izvēli".

Jaunās grupas pārstāvji savu lēmumu pamatoja ar to, ka ir zaudējuši savas politiskās mājas un grib saglabāt stingru mugurkaulu. Publiski grupa vairākas reizes uzsvērusi to, ka Somu partija pēc notikušajām priekšsēdētāja vēlēšanām ir pavisam cita partija.

Pavisam Somu partijas parlamentārajā grupā līdz vakardienai strādāja 37 deputāti.

Divdesmit pārbēdzēju vidū ir Somu partijas ministri, ieskaitot ārlietu ministru un bijušo partijas vadītāju Timo Soini. Arī parlamenta priekšsēdētāja un spīkere Marija Lohela aizgājusi no Somu partijas grupas. Grupu pametuši vēl divi Somu partijas deputāti, taču pagaidām viņi nākotnes plānus nav atklājuši.

Somu partijas līderis Jussi Hallaaho otrdien preses konferencē paziņoja, ka loģisks solis ir šo deputātu izslēgšana no partijas. Jaunais partijas vadītājs atzina, ka nebija gaidījis tik lielas pārmaiņas.

Premjerministrs Sipile ir apstiprinājis gatavību strādāt valdībā ar jaunizveidoto parlamentāro grupu, saglabājot ministru amatus bez izmaiņām.

Pārsteidzošais valdības krīzes risinājums jau saņēmis smagu kritiku no opozīcijas puses, izrādot nožēlu, ka nekas nemainīsies un viss paliks pa vecam. Valdība turpinās virzīt veselības aprūpes sistēmas un pašvaldību reformas, kas apdraud mazturīgo somu stāvokli un tiesības sabiedrībā.

Somijas tagadējā valdība paliks vēsturē arī ar savu stingro imigrācijas politiku.

Šīs valdības laikā dramatiski samazināts finansējums izglītības sistēmai, kā arī samazināts atbalsts nabadzīgajām un mazattīstījām valstīm pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti