MH17 katastrofas izmeklētāji meklē raķešu kompleksa «Buk» transportēšanas lieciniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Starptautiskā izmeklēšanas komiteja, kas izmeklē pērn 17.jūlijā notikušo Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanu virs Donbasa, meklē aculieciniekus, kuri redzējuši raķešu kompleksu “Buk” katastrofas rajonā, vēstīja raidsabiedrība BBC. 

Komiteja internetā publicējusi paziņojumu vairākās valodās, tai skaitā krievu un  ukraiņu valodās, kurā aicina lieciniekus sazināties ar izmeklētājiem pa bezmaksas tālruni vai pa e-pastu.  

Plašāku informāciju satur vietnē “YouTube” publicētais video, kurā stāstīts par izmeklētāju ieskatā ticamāko katastrofas versiju, saskaņā ar kuru lidmašīnu MH17 notriekusi raķete no raķešu  kompleksa “Buk”.

Tiek pieļauts, ka komplekss “Buk” atradies teritorijā, kuru kontrolēja prokrieviskie separātisti.  

Izmeklētājus interesē šī kompleksa transportēšana ar “Volvo” kravas vilcēju.  Izmeklētāji uzskata, ka separātisti balto “Volvo” nelikumīgi ieguvuši kādā Doņeckas uzņēmumā.  

Komplekss “Buk” redzēts Ukrainas austrumos pērn 17. un 18. jūlijā. Paziņojumā norādīts, ka tas uz kāpurķēdēm pārvietojās Sņežnijas pilsētas rajonā. Izmeklētāji norāda, ka vilcējs “Volvo” redzēts ceļā no Severnoje uz Doņecku un vēlāk devies uz Krievijas robežu. Izmeklētāji secināja, ka pēc lidmašīnas katastrofas “Buk” transportēts uz Krieviju.

Publicētajā videomateriālā arī ievietotas trīs pārtvertas telefonsarunas. Pirmajā, dažās stundas pirms katastrofas, kāds vīrietis Doņeckā jautā, uz kurieni vest kompleksu BUK.

Otrajā sarunā, kas bijusi aptuveni piecas stundas pēc katastrofas, tiek runāts, ka viens no kompleksu BUK pavadošajiem kaujiniekiem pazudis.

A: Jā.

B: Hallo, komandieri. Tu jau aizbrauci?

A: Es? Jā. Es devos savā uzdevumā, jūs- savā.

B: Es sapratu. Tu esi tajā rajonā vai neesi?

A: Nē, es neesmu tajā rajonā. Esmu citā pusē.

B: Kaut kur kaujinieks pazaudējies no savas ekipāžas, kas kopā ar to iekārtu bija.

A: Ar kādu iekārtu?

B: Ar BUKu.

A: Ar BUKu?

B: Jā.

A: Un kur viņš ir?

B: Šeit kontrolpostenī stāv.

A: Tad ved viņu šurp! Gaidīšu Sņižnē pie degvielas uzpildes stacijas.

B: Labi.

Trešā saruna notikusi nākamajā rītā pēc katastrofas. Saskaņā ar to, BUK jau pārvests pāri robežai uz Krieviju.

Izmeklēšanu arī interesē ziņas par personām, kuras saistītas ar “Buk” iegādi, transportēšanu un raķetes palaišanu no šī kompleksa. Komiteja arī norāda, ka gatava garantēt liecinieku drošību.

Izmeklētāji konkrētu secinājumus par atbildību nav publicējuši. Galīgais ziņojums gaidām šoruden. Kijeva un Rietumi lidmašīnas notriekšanā vaino prokrieviskos kaujiniekus, sakot, ka viņi izšāvuši Krievijas piegādātu zeme-gaiss tipa raķeti BUK. Maskava apsūdzības noraida.

Jau ziņots, ka 12.februārī Minskā panāktā vienošanās par mierīgo Ukrainas krīzes noregulējumu paredz arī amnestiju Donbasa notikumos iesaistītām personām, taču Ukrainas prezidents garantējis, ka tā neļaus izvairīties no soda personām, kas atbildīgas par Malaizijas pasažieru lidmašīnas MH17 notriekšanu.

„Malaysia Airlines” lidmašīna (reiss MH17 no Amsterdamas uz Kualalumpuru) tika notriekta 17.jūlija vakarā virs Donbasa. Gan Ukrainas armija, gan separātisti noliedza, ka būtu notriekuši lidmašīnu. Kaujinieku pārstāvji sākumā lielījās, ka notriekuši Ukrainas militāro transporta lidmašīnu, taču, uzzinot, ka tas bijis pasažieru laineris, sāka notikušajā vainot Kijevas valdības spēkus. 

Drīz pēc katastrofas ASV paziņoja, ka atbildība par Malaizijas pasažieru lidmašīnas katastrofu Donbasā gulstas uz Krievijas prezidenta Vladimira Putina pleciem, jo prokrieviskie separātisti Ukrainas austrumos, kuri pēc ASV izlūkdienesta datiem notriekuši šo lidmašīnu, nevarēja rīkoties bez Krievijas valdības un Putina atbalsta. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti