Pusdiena

Skolās dalās domas par ieceri eksāmenos liegt atbildēt krievu valodā

Pusdiena

Pusdiena 09.06.2017

Šodien ASV Senātā bijušais FIB direktors Komijs liecinās par savām sarunām ar Trampu

Līdz ar bijušā FIB direktora iztaujāšanu var pieaugt politiskais spiediens uz Trampu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ceturtdien, 8.jūnijā, ASV Senāta izlūkošanas komitejā bijušais Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktors Džeimss Komijs liecinās par savām sarunām ar prezidentu Donaldu Trampu saistībā ar izmeklēšanu par viņa priekšvēlēšanu kampaņas iespējamām saitēm ar Krieviju un ar to saistīto izmeklēšanu. Komija iztaujāšanai var būt tālejošas sekas, un politiskais spiediens pret Trampu var strauji pieaugt.

ASV prezidents Donalds Tramps no FIB direktora amata Džeimsu Komiju negaidīti atlaida pirms mēneša. Tas notika laikā, kad FIB turpina izmeklēšanu par Trampa bijušā padomnieka nacionālās drošības jautājumos Maikla Flinna saitēm ar Krieviju. Flinns šajā amatā pavadīja mazāk nekā mēnesi, pirms viņu atlaida februārī pēc tam, kad parādījās informācija, ka viņš nebija atklājis patiesību par saviem kontaktiem ar Krievijas vēstnieku Vašingtonā.

Politiskos ūdeņus Vašingtonā vēl vairāk saviļņoja maijā medijos izskanējušais, ka Tramps februārī aicinājis Komiju pārtraukt FIB izmeklēšanu par Flinnu. Šīs ziņas kombinācijā ar Komija atlaišanu uzjundīja bažas, ka Tramps mēģinājis iejaukties izmeklēšanā vai to kavēt.

Šie būs jautājumi, par ko ceturtdien, 8.jūnijā, Komijs liecinās ASV Senāta Izlūkošanas komitejā, kas ir viens no paneļiem un kas arī veic izmeklēšanu par Krievijas jaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās un tajās uzvarējušā Trampa kampaņas iespējamām saitēm ar Maskavu. Ņemot vērā līdz šīm izskanējušo, Komija iztaujāšana tiek gaidīta jo īpaši, un tai var būt tālejošas sekas.

Saskaņā ar šonedēļ publicēto Komija iecerētās ievadrunas tekstu, viņš apliecinās, ka Tramps viņu tiešām aicinājis pārtraukt izmeklēšanu pret Flinnu. Komijs gatavojas paziņot, ka Tramps, tiekoties ar viņu vairākkārt, aktulizējis jautājumu par Krieviju un esot sūdzējis, ka izmeklēšana ir kā „mākonis” pār viņa administrāciju. Komijs arī gatavojas teikt, ka privātu vakariņu laikā Baltajā namā 27.janvārī ar prezidentu Trampu viņš, liekas, mēģinājis izveidot „kaut kāda veida patronāžas attiecības” ar Komiju. Tramps esot paziņojis, ka viņam ir „vajadzīga lojalitāte” un ka viņš „sagaida lojalitāti”.

Komijs publicētajā ievadrunā Senāta komitejai gan neizsakās, vai viņš šādu prezidenta rīcību vērtē kā iejaukšanos izmeklēšanā – šāda apsūdzība varētu novest pie impīčmenta. Taču vienlaikus Komijs Trampa rīcību gatavojas raksturot kā „ļoti satraucošu, ņemot vērā FIB lomu kā neatkarīgai izmeklēšanas aģentūrai”.

Šonedēļ Senāta izlūkošanas komitejā jau liecināja divi citu ASV izlūkdienestu vadītāji, kas noliedza, ka jebkad būtu izjutuši spiedienu no Baltā nama. Nacionālās drošības pārvaldes vadītājs Maiks Rodžerss norādīja, ka neapspriedīs nekādas privātas sarunas, kas viņiem bijušas ar Trampu.

Līdzīgi izteicās arī Nacionālās izlūkošanas direktors Dens Koutss: „Es nekad neesmu sastapies ar spiedienu, es nekad neesmu izjutis spiedienu, lai jebkādā veidā iejauktos vai traucētu, veidojot izlūkošanu politiskā veidā vai saistībā ar notiekošu izmeklēšanu.”

Baltais nams aizdomas par Trampa priekšvēlēšanu kampaņas saistību ar Krieviju, kā arī mēģinājumiem ietekmēt izmeklēšanu kategoriski noraida. Pats Tramps to nosaucis par raganu medībām un viltus ziņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti