Izraēla Sīrijā veic nepieredzētas militārās operācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Sīrijas teritorijā arvien asāk uzliesmo Izraēlas un Bašāra al Asada režīmu atbalstošās Irānas konflikts. Izraēla otro dienu ar uzlidojumiem turpinājusi iznīcināt Sīrijā izvietoto Irānas militāro infrastruktūru. Uz to atbildēts ar raķešu izšaušanu no Sīrijas teritorijas uz Izraēlas kontrolēto Golānas augstieņu daļu.

Izraēla jau iepriekš bija veikusi vairākas militāras operācijas Sīrijas teritorijā, tomēr vēl nekad septiņu gadu ilgajā kaimiņvalsts pilsoņu karā tās nav bijušas tik plašas kā tagad. Izraēlas aizsardzības ministrija skaidro, ka gandrīz pilnībā iznīcinājusi savām robežām tuvo Sīrijas sabiedrotās Irānas militāro infrastruktūru. Tas darīts, lai tā nevarētu tikt izmantota raķešu raidīšanai pret Izraēlas pilsētām.

Sīrijas militārie virspavēlnieki nodarītos postījumus daļēji apstiprina, taču arī noliedz to saistību ar Irānu. “Izraēlas raķešu triecienos gājuši bojā trīs mocekļi un divi citi ievainoti. Iznīcināta viena radaru stacija, munīcijas glabātuve un vairākas gaisa aizsardzības bāzes. Irāna pašlaik mēģina izveidot pret mums vērstu fronti, tāpēc mēs nepieļausim, ka Sīrija tiek pārvērsta par irāņu militāro bāzi cīņai pret mums. Tā ir ļoti labi zināma mūsu politika un mūsu rīcība bijusi tai atbilstoša,” paziņoja atklāja Izraēlas aizsardzības ministrs Avigdors Lībermans.

Tikmēr Irānas medijos apstiprina, ka no Sīrijas Irāna raidījusi virkni raķešu uz Izraēlas kontrolēto Golānas augstieņu daļu, kuru no Sīrijas teritorijas šķir pēc 1967.gada kara izveidota ANO buferzona.

Irāna ziņo par Izraēlas raķešu pārtveršanu un iznīcinātāju notriekšanu. Tikmēr Izraēlas aizsardzības spēki runā par 20 izšautām raķetēm, kuras notriektas gaisā un nav nodarījušas nekādus postījumus.

Saasinājums Golānas augstienēs notiek neilgi pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par kodolvienošanās laušanu ar Irānu un solīja ļoti stingri vērsties pret teokrātisko valsti.

Izraēlas politikas vērotāji uzsver, ka Izraēla, atšķirībā no sabiedrotajiem Eiropā, šo ASV prezidenta soli vērtē ļoti pozitīvi. “Pēc ASV prezidenta izstāšanās no kodolvienošanās ar Irānu, izskatās, ka Irānas pozīcija ir vājinājusies. Turklāt tagad irāņi, iespējams, uztraucas par amerikāņu militāru intervenci. Jebkurā gadījumā Izraēlas pozīcijas pašlaik izskatās labāk,” norādīja Sīrijas armijas ģenerālis Ali Majhubs.

Tikmēr Bašara al Asada sabiedrotā Krievija šajā konfliktā ieņēmusi pasīvu pozīciju, kas arī nākot par labu Izraēlai. Iespējams, ne velti pirmie Izraēlas uzlidojumi tika veikti laikā, kad Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu devās vizītē uz Maskavu uz diplomātiskām sarunām, kā arī piedalījās 9.maija pasākumos

“Ir skaidrs, ka Izraēla darīs visu, lai nepieļautu vēl lielāku Irānas raķešu arsenāla izvietošanu Sīrijā. Un pašlaik izskatās, ka Krievija gatava ļaut Izraēlai brīvi rīkoties. Šādos apstākļos nav skaidrs, kāda varētu būt tālākā Irānas rīcība,” norādīja Jeruzalemes stratēģisko pētījumu institūta direktors Efraims Inbars.

Irāna palīgā Asada režīmam uz Sīriju oficiāli nosūtījusi vairākus simtus militāro padomnieku. Tomēr tiek uzskatīts, ka neoficiāli Sīrijā Asada pusē dažādos pilsoņu kara posmos karojuši tūkstošiem irāņu un libāniešu paramilitāro grupējumu karavīri, kā arī izvietots ievērojams apjoms Irānas militārās tehnikas.

KONTEKSTS:

Situācija Tuvajos Austrumos atkal ir kļuvusi īpaši sarežģīta, jo atšķirībā no ASV, Eiropas Savienība joprojām atbalsta Irānas kodolvienošanos un vēlas saspīlējumu mazināt diplomātiskā ceļā. Sīrijas jautājumā Rietumvalstis ir vienotas nostājā pret Krieviju, savukārt attiecībā pret Izraēlu viedokļi atkal ir visai radikāli atšķirīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti