Īstriveras komplekss Ņujorkā – ikgadējā pasaules politikas Meka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 7 mēnešiem.

Jau vairāk nekā 60 gadus pasaules valstu līderi tiekas vienā vietā - Ņujorkā, kas ik gadu uz pāris nedēļām kļūst par pasaules līderu Meku. Viņu runu saturs ļoti dažāds - gan naida caurstrāvots un vedinošs uz sadursmi, gan naivs un raisa smieklus. Ēku komplekss Īstriveras krastā ir gluži pasaules politikas rotaļlaukums.

Ēku kompleksam ir eksteritoriāls statuss. Visi 193 karogi plīvo angļu alfabēta kārtībā. Ģenerālās asamblejas ēkas 50 metrus garajā un 35 metrus platajā zālē ar 23 metrus augstiem griestiem ir 1800 sēdvietu. Katras valsts delegācijai zālē ir seši krēsli. Latvijas tuvākie kaimiņi zālē ir Lesoto un Lietuvas pārstāvji.

Latvijas Republika ANO iestājās septembrī pirms 22 gadiem, bet Ģenerālajā asamblejā Latviju pirmoreiz pārstāvēja Augstākās Padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs. Tiesa, mēnesi pirms ANO sesijas tapa Latvijas parlamenta lēmums, kurā līdz Saeimas vēlēšanām parlamenta priekšsēdim valsts vadītāja pilnvaras vairs nebija paredzētas.

2007. gadā Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga vēlēšanās pretendēja uz ANO ģenerālsekretāra amatu. Pašlaik jau sesto gadu ANO ģenerālsekretārs - Apvienoto Nāciju sekretariāta galva un faktiskais līderis - ir dienvidkorejietis Bans Kimuns.

ANO Ģenerālās asamblejas sesija rada lielisku iespēju valstu vadītājiem rīkot divpusējās tikšanās, kā arī nodibināt diplomātiskās attiecības, Latvija to darījusi regulāri, arī šogad - ar Kongo, ar Austrumtimoru.

Pavisam pasaules suverēno valstu sarakstā ir 206 vārdi, 16 valstu suverenitāte ir strīdus temats, bet Apvienotajās Nācijās šobrīd ir 193 dalībvalstis. Lai piesaistītu pārējo vērību Ģenerālajā asamblejā, līderiem jādemonstrē radošums.

Viņi var runāt visu, ko vēlas, un ANO vēsturē no augstās tribīnes skanējušas visdīvainākās apsūdzības. PSRS galva Ņikita Hruščovs te diriģējis savas delegācijas dūru dauzīšanu un klīst leģenda, ka viņš pa tribīni dauzījis ar novilktu kurpi. Viņš aicināja aprakt koloniālo verdzību dziļā kapā.

Te bijis Kubas Če Gevara, garas runas teicis Fidels Kastro, runājis viņa oponents ASV prezidents Kenedijs, pasaule biedēta ar naidīgu valstu spiegu darbiem un neesošiem masu nāves ieročiem Irākā.

Pēdējos gados Ģenerālajās asamblejās skandalēja lielākoties Irānas prezidents Mahmuds Ahmadinedžads, apsūdzot ASV visos nāves grēkos. Pirms tam no Ņujorkas tribīnes gaisu tricināja Venecuēlas prezidents Ugo Čavess.

 
Viņa slavu tiecas pārņemt Bolīvijas kolēģis Evo Moraless, kurš savā runā aicināja pārcelt ANO mītni uz citu valsti un apsūdzēja ASV patvēruma došanā - teroristiem.

Brazīlijas prezidente Dilma Rusefa apsūdzēja ASV savas valsts un viņas pašas e-pasta izspiegošanā. Arī Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili ir izlēmis palikt ilgā atmiņā: īsi pirms savas prezidentūras beigām sakot runu Ņujorkā, viņš galvenokārt pievērsās Krievijai: sākot no korupcijas Ziemeļkaukāzā līdz pareizticības lomai impērisko ambīciju apkalpošanā. Dzirdot, ka Saakašvili paliekot nelabi no Putina pamācībām pasaulei, Krievijas delegācija pameta sēžu zāli.

Apvienoto Nāciju žanrs tomēr lielākoties ir drāma, nevis komēdija. Šoruden traģiskākas sekas attālināt izdevies valstī, kur pilsoņu karā miruši jau 100 000 cilvēku - pēc gadiem garām diskusijām, piecām Drošības padomes pastāvīgajām valstīm vienojoties par Sīrijas ķīmisko ieroču atdošanas rezolūciju. Vienlaikus diplomātisks lūzums panākts Irānas strīdā ar Rietumiem par tās kodolprogrammu - Irānas un ASV ārlietu ministru saruna Ņujorkā vainagojusi gadiem ilgus plašus starptautiskus pūliņus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti