Īrijas un britu premjeri gatavi strādāt līdz pēdējam brīdim, lai panāktu «Brexit» vienošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Īrijas un Lielbritānijas premjerministri ir gatavi strādāt līdz pēdējam brīdim, lai panāktu vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Par to paziņojis Īrijas premjers Leo Varadkars. Arī Īrijas ārlietu ministrs norādījis, ka "Brexit" sarunās pilnīgs strupceļš pagaidām vēl nav sasniegts. Tikmēr no Eiropas Savienības puses izskan ziņas, ka "Brexit" sarunas varētu ļaut pagarināt līdz nākamā gada jūnijam.

Īrijas un britu premjeri gatavi strādāt līdz pēdējam brīdim, lai panāktu "Brexit" vienošanos
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

Kad vairs tikai nedēļa ir atlikusi līdz Eiropas Savienības dalībvalstu līderu samitam, kurā centrālā tēma būs Lielbritānijas izstāšanās no 28 valstu bloka, cerību panākt vienošanos par izstāšanās noteikumiem kļūst arvien mazāk.

Kārtējo triecienu izredzēm apstiprināt premjerministra Borisa Džonsona piedāvāto izstāšanās plānu devusi Vācijas kanclere Angela Merkele, kas Džonsonam privātā telefonsarunā esot apgalvojusi, ka vienošanās uz britu premjera noteikumiem esot pārliecinoši maz ticama, bet Ziemeļīrijai būtu jāpaliek Eiropas Savienības vienotajā muitas zonā. Daunungstrītas pārstāvji šādu prasību izpildi nosaukušas par neiespējamu gan tagad, gan jebkad nākotnē.

Vakar vakarā Boriss Džonsons telefoniski sazinājies arī ar īrijas premjerministru Leo Varadkaru. Pēc šīs sarunas Varadkars telekompānijai "RTE News" paziņoja, ka abi līderi ir apņēmības pilni līdzpēdējam brīdim strādāt pie jaunas vienošanās izstrādes, piebilstot, ka tas netiks darīts par jebkādu cenu.

"Atklāti runājot, es domāju, ka būs ļoti grūti panākt vienošanos līdz nākamajai nedēļai. Tas, ko Lielbritānija ir izdarījusi, tā ir atteikusies no vienošanās, par kuru mēs ar premjerministri Terēzu Meju diskutējām divus gadus. Tagad puse no šī dokumenta atkal ir nolikta uz galda un tiek stādīta priekšā kā piekāpšanās. Bet, protams, tas tā nav. Ir divi lieli strīdu jautājumi. Viens ir tas, kā darbosies viss demokrātiskais mehānisms – kā mēs varam pārliecināties, ka Ziemeļīrija arī piekrīt jaunajam līgumam. Ziemeļīrijai ir jāaiziet no Eiropas Savienību pret tās gribu un tiek atcelts arī viņu atbalstītais robežas pagaidu noregulējums. Mums ir jāpārliecinās, ka jebkuram jaunajam līgumam ir atbalsts Ziemeļīrijas politiķu, uzņēmēju un pilsoniskās sabiedrības vidū. Otrs jautājums, protams, ir muitas procedūras," norādīja Varadkars.

Sagaidāms, ka jau ceturtdien vai piektdien Īrijas un Lielbritānijas premjerministri tiksies arī klātienē, turpinot sarežģītās sarunas.

Sarunas turpinās arī Eiropas līmenī un to ir apstiprinājis Eiropas Savienības galvenais sarunvedējs Mišels Barnjē, kurš vakar arī tikās ar Īrijas ārlietu ministru Saimonu Koveniju. Kovenijs no savas puses izteicies, ka pilnīgs strupceļš pagaidām vēl nav sasniegts, taču britu pusei ir jāievēro savas saistības pret Īriju. Ārlietu ministrs arī uzsvēris, ka ne Eiropas Savienība, ne Īrija nevar piekrist pašreizējai Apvienotās Karalistes pozīcijai – dodiet to, ko mēs gribam, vai arī mēs izstāsimies bez vienošanās un cietīs visi!

Tikmēr ir kļuvis zināms, ka Eiropas Savienība ir gatava piedāvāt "Brexit" sarunu pagarinājumu pat līdz nākamajai vasarai. Lai arī konkrēti datumi pagaidām netiek apspriesti un, visticamāk, tiks diskutēti tiks nākamās nedēļas Eiropadomes samita laikā, kā reālākais laiks tiek minēts jūnijs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti