Gomeļas pilsētas Žeļeznodorožnovas rajona tiesa otrdien pasludināja par ekstrēmistiskiem Polijā bāzētā baltkrievu televīzijas kanālu “Belsat” interneta vietni un sociālo tīklu profilus.
Tiesa šādu lēmumu pieņēmusi, balstoties uz Gomeļas rajona Galvenās pārvaldes cīņā ar organizēto noziedzību iesniegtajiem materiāliem. Nav zināms, kas tie ir par materiāliem.
Informatīvās telpas "attīrīšana"
Pēc tiesas sprieduma publicēšanas Baltkrievijas Iekšlietu ministrija brīdinājusi, ka par informācijas pārpublicēšanu no “ekstrēmistiska informācijas avota” var draudēt naudassods vai arests.
Komentējot tiesas spriedumu, “Belsat” direktora vietnieks Aleksejs Dzikavickis spriež, ka tā mērķis ir attīrīt Baltkrievijas informatīvo telpu un maksimāli sarežģīt necenzētas informācijas nonākšanu pie valsts iedzīvotājiem.
“Situācijā, kad Baltkrievijā valda totāls beztiesiskums, kad likumi nedarbojas, šo lēmumu ir grūti nosaukt par likumīgu. Tāpēc to nav jēgas pārsūdzēt.
“Belsat” turpinās strādāt, mēs arī turpmāk saviem skatītājiem un lasītājiem sniegsim neatkarīgu informāciju baltkrievu valodā un bez cenzūras. Un neviena tiesa mums to neaizliegs. Patiesība ir mūsu pusē! Palieciet kopā ar “Belsat”!” savā paziņojumā sacīja Dzikavickis.
Televīzijas kanāls mudinājis Baltkrievijas iedzīvotājus turpināt sekot “Belsat” kontiem sociālajos tīklos un apmeklēt tā interneta vietni, jo šāda rīcība nav uzskatāma par ekstrēmiskas informācijas izplatīšanu.
Represijas pret žurnālistiem
“Belsat” 2007. gadā izveidoja Polijas sabiedriskās televīzijas paspārnē, lai nodrošinātu Baltkrievijas iedzīvotājiem objektīvu informāciju par notiekošo viņu valstī, kur vairumu mediju kontrolē valdība.
Kopš pagājušā gada augusta, kad Baltkrievijā sākās plaši protesti pret viltotajiem prezidenta vēlēšanu rezultātiem, valsts autoritārā vadītāja Aleksandra Lukašenko režīms ir izvērsis represijas pret neatkarīgajiem žurnālistiem un medijiem.
Pirms dažām nedēļām Baltkrievijas tiesībsargājošās iestādes veica kratīšanas “Belsat”un ASV finansētā medija “Radio Brīvība” žurnālistu dzīvesvietās.
KONTEKSTS:
Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.
Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.
2021. gada 23. maijā Lukašenko režīms piespieda nolaisties Minskā lidsabiedrības "Ryanair" lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Operācijas mērķis bija apcietināt opozīcijas aktīvistu Romānu Protaseviču. Pēc šī incidenta Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Baltkrievijas režīmu.