ASV Pārstāvju palāta balsos par nākamajiem soļiem Trampa impīčmenta izmeklēšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Sagaidāms, ka ASV Pārstāvju palāta šodien balsos par nākamajiem soļiem pret ASV prezidentu Donaldu Trampu vērstajā impīčmenta izmeklēšanā. Līdz šim izmeklēšanā liecības sniegušas desmit personas, tajā skaitā armijas pulkvežleitnants Aleksandrs Vindmens. Viņš atzinis, ka dzirdējis, kā Tramps lūdz Ukrainas prezidentu veikt izmeklēšanu pret prezidenta potenciālo konkurentu nākamajās vēlēšanās - Džo Baidenu.

ASV Pārstāvju palāta balsos par nākamajiem soļiem Trampa impīčmenta izmeklēšanā
00:00 / 04:50
Lejuplādēt

Demokrātu kontrolētās Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi septembra beigās nolēma sākt impīčmenta izmeklēšanu pret ASV prezidentu Donaldu Trampu. Tas notika saistībā ar trauksmes cēlāja ziņojumu, kurā minēts, ka 25. jūlijā telefonsarunā ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski Tramps mēģinājis viņu pierunāt sniegt informāciju par prezidenta politiskā pretinieka Džo Baidena un viņa dēla Hantera darbību Ukrainā.

Pastāv bažas, ka Tramps aizturējis militāro palīdzību Ukrainai, lai izdarītu spiedienu uz Kijevu personīga politiska labuma gūšanai.

Kongresa demokrāti uzskata - ja ASV militārā palīdzība Ukrainai būtu apturēta Trampa prasības dēļ, ka Ukrainai ir jāveic izmeklēšana par viņa politisko sāncensi, tā būtu varas ļaunprātīga izmantošana.

Izmeklēšanu pašlaik veic trīs Pārstāvju palātas komitejas, un līdz šim liecības sniegušas desmit personas. Otrdien liecības sniedza augsta ranga Baltā nama eksperts Ukrainas jautājumos, armijas pulkvežleitnants Aleksandrs Vindmens. Viņš izmeklētājiem sacīja, ka Tramps 25. jūlija telefonsarunā vairākkārt izdarījis spiedienu uz Zelenski, lai tiktu veikta izmeklēšana saistībā ar Baidenu un Ukrainas gāzes uzņēmumu. Vindmens sacīja, ka izmeklēšana par Baidenu un viņa dēlu Hanteru var kaitēt atbalstam, kas Ukrainai ir abu lielo partiju vidū ASV Kongresā, kā arī šī procesa gaitā apdraudēt ASV nacionālās drošības intereses. Savā paziņojumā viņš teica:

„Man šī telefonsaruna radīja bažas. Man šķita, ka tas ir nepareizi - pieprasīt, lai ārzemju valdība veic izmeklēšanu saistībā ar ASV pilsoni, un es biju satraukts par sekām attiecībā uz ASV atbalstu Ukrainai.”

Tramps, kura administrācija atteikusies sadarboties izmeklēšanā, tviterī pauda šaubas, vai Vindmens dzirdējis minēto telefonsarunu. Kā skaidroja Tramps, telefonsarunas stenogramma liecina, ka pret Zelenski nav vērsts spiediens centienos panākt izmeklēšanas uzsākšanu.

Prezidenta atstādināšanas izmeklēšanas process līdz šim lielākoties balstījies uz intervijām aiz slēgtām durvīm, un šīs intervijas vadīja Izlūkošanas, Pārraudzības un Ārlietu komitejas. Tagad sagaidāms, ka izmeklēšana pāries publiskajā stadijā.

Saskaņā ar demokrātu ierosināto rezolūciju izmeklēšanas kontroli tagad pārņems Adama Šifa vadītā Izlūkošanas komiteja, vadot visas publiskās liecību sniegšanas.

Rezolūcija paredz publisku ziņojumu par izmeklēšanu, kas ietvertu arī līdz šim veikto interviju atšifrējumu publicēšanu. Tāpat rezolūcija paredz noteikumus nākamo liecību sniegšanā. Paredzams, ka Izlūkošanas komiteja organizēs noklausīšanās, kurās republikāņiem tiks dota iespēja izsaukt lieciniekus. Izmeklētāji apkopotos pierādījumus nosūtīs izskatīšanai Tieslietu komitejā, Baltajam namam dodot iespēju tos apstrīdēt un iesniegt savus pierādījumus.

Prezidents un viņa sabiedrotie joprojām sūdzas, ka līdz šim veiktā izmeklēšana ir bijusi pārāk slepena un liegusi Trampam iespēju sevi aizstāvēt. Kritiku izmeklēšanas procesam un Izlūkošanas komitejas vadītajam veltījis arī republikānis Mets Geitzs.

„Šobrīd mēs virzāmies cauri vēl nepieredzētam procesam. Mēs varam novērot to, cik slepens, negodīgs un pamatā korumpēts ir tas, kā Adams Šifs izdomā pierādījumus, nopludina pierādījumus un neļauj republikāņiem tos pārbaudīt un pārskatīt,” sacīja Geitzs.

Demokrāti norādījuši, ka jau šodien Pārstāvju palāta balsos par šo rezolūciju un uzsāktās izmeklēšanas oficiālu noformēšanu. Lai gan republikāņi to, visticamāk, neatbalstīs, viņi jau nedēļām ilgi bija aicinājuši rīkot oficiālu Pārstāvju palātas balsojumu šajā jautājumā.

Analītiķe Karīna Žanpjēra izmeklēšanas pāriešanu nākamajā, proti, sabiedrībai atklātā posmā, uzskata par gudru stratēģiju:

„Es domāju, tas ir ļoti gudrs solis no Pelosi puses. Viņa tādējādi vēlas norādīt, ka prezidents Tramps un republikāņi blefo. Republikāņi norādījuši, ka izmeklēšanas procesā bijusi tikai runāšana, tādēļ Pelosi tagad nolēmusi pāriet nākamajā stadijā un paraudzīties, vai prezidents un republikāņi spēj sevi aizstāvēt. Tā ir gudra un laba stratēģija, un to, ka tā tiks pielietota un notiks publiskas liecību sniegšanas, mēs zinājām jau iepriekš. Arī sabiedrības viedoklis ir demokrātu pusē, tādēļ izmeklēšana var pāriet šajā posmā.”

Jaunākā aptauja, kas veikta oktobra sākumā, apstiprina ekspertes teikto. Tā liecina, ka atbalsts pret Trampu vērstajai atstādināšanas izmeklēšanai pieaug, un līdz ar izmeklēšanas pāriešanu publiskajā posmā impīčmenta atbalstītāju skaits varētu augt vēl vairāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti