Dienas notikumu apskats

«Brexit» sarunas nonāk strupceļā

Dienas notikumu apskats

Latvijā būs likums, kas regulēs sociālo uzņēmējdarbību

ASV izstājas no UNESCO

ASV izstājas no UNESCO

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV izstājušās no ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas jeb UNESCO, apsūdzot to aizspriedumos pret Izraēlu un norādot uz nepieciešamību to reformēt. Par notikušo nožēlu paudusi UNESCO ģenerāldirektore Irina Bokova, to nodēvējot par "zaudējumu daudzpusībai".  

ASV Valsts departamenta preses pārstāves paziņojumā teikts, ka Vašingtona izveidos "novērošanas misiju", kas aizstās tās pārstāvniecību Parīzē bāzētajā organizācijā.  

Pēc ASV amatpersonu teiktā, lēmumu par organizācijas pamešanu pieņēmis ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons, un tas nav ticis apspriests ar citām valstīm. Pēc viņa teiktā,  ASV īpaši sadusmojušas UNESCO rezolūcijas, kurās Izraēla dēvēta par okupācijas varu. Protestējot pret palestīniešu pašpārvaldes uzņemšanu organizācijā 2011. gadā, ASV, kas bija organizācijas lielākā finansētāja, apturēja savas iemaksas organizācijā.

Prezidents Donalds Tramps iepriekš kritizējis negodīgi lielo finansējuma apjomu, ko salīdzinājumā ar citām valstīm ASV iegulda ANO institūcijās.  ASV finansē 22% no ANO budžeta un sedz 28% no miera uzturēšanas misiju tēriņiem.  

Vašingtona un Jeruzaleme ir ilgstoši iebildušas pret to, ka ANO institūcijas virza palestīniešu valsts atzīšanas jautājumu, uzskatot, ka tam jānotiek Tuvo Austrumu miera līguma sarunu procesa ietvaros.

Turklāt ASV grib arī redzēt fundamentālas reformas UNESCO, kura pēdējos gados cīnās ar finansiālām grūtībām, pavēstīja Valsts departamenta preses pārstāve Hetere Nauerta.

Taču tajā pašā laikā viņa norādīja, ka Savienotās Valstis nevēlas pilnībā pārtraukt saikni ar UNESCO un turpmāk vēlas darboties kā novērotājvalsts bez dalības, lai šādā veidā paustu ASV viedokļus, redzējumu un zināšanas dažos svarīgos jautājumos, ieskaitot pasaules mantojuma aizsardzību, preses brīvības aizstāvību un zinātniskās sadarbības un izglītības veicināšanu.

Šobrīd ASV ir parādā UNESCO aptuveni 550  miljonus ASV dolāru. Lēmums par ASV izstāšanos stāsies spēkā 2018.gada 31.decembrī.

Jau ziņots, ka iepriekš Izraēla ir apturējusi savu sadarbību ar UNESCO. Šāds lēmums pieņemts pēc balsojuma par vairākām ar Austrumjeruzalemi saistītām rezolūcijām. Izraēla uzskata, ka UNESCO ignorē jūdaisma saistību ar Jeruzalemē esošo Tempļa kalnu, ko par savu svētvietu uzskata gan musulmaņi, gan ebreji. 

Pirms gada UNESCO pieņēma divas rezolūcijas par okupētajām palestīniešu teritorijām, ieskaitot Austrumjeruzalemi. Rezolūcijās šī teritorija nosaukta par okupēto Palestīnu, un rezolūcijas mērķis ir nodrošināt palestīniešu kultūras mantojumu un īpašo Austrumjeruzalemes raksturu.

Jeruzalemes statuss ir viens no pašiem sāpīgākajiem gadu desmitus ieilgušajā Izraēlas un palestīniešu konfliktā. Izraēla okupēja Jeruzalemes austrumdaļu 1967.gada kara laikā, vēlāk šo teritoriju anektējot. Šo soli vairums starptautiskās sabiedrības neatzīst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti