Ārpolitikas pētnieks Austers: Māstrihtas līgumā jau bija pamati mūsdienu ES problēmām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šonedēļ apritēja 25 gadi, kopš tika parakstīts Māstrihtas līgums. Tas ielika pamatu mūsdienu Eiropas Savienībai (ES), ciešākai integrācijai, kā arī vienotajai valūtai – eiro. Taču Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Aldis Austers norāda, ka šis līgums zināmā mērā arī lika pamatus tām problēmām, ar kurām Eiropas Savienība sastopas mūsdienās.

Pirms 25 gadiem Eiropas Kopienas sastāvā bija 12 valstis, kuru līderi līgumu parakstīja 1992.gada 7.februārī Nīderlandes pilsētā Māstrihtā. Gadu vēlāk tas stājās spēkā. Tolaik noskaņojums bija cerību pilns, varbūt pat eiforisks. Bet tagad - 25 gadus vēlāk – Eiropas Savienība nonākusi eksistenciālu izaicinājumu priekšā. Pēdējo gadu krīzēm nu pievienojies “Brexit”, kad viena no Māstrihtas līguma parakstītājvalstīm Lielbritānija gatavojas izstāties no kopienas.  

Austers intervijā Latvijas Radio pauda, ka  pirms 25 gadiem bija “pozitīvais vilnis”, taču jau līguma tapšanas laikā likti pamati problēmām, kuras mēs redzam šodien - pats līgums iezīmēja sākumu vēlmei ierobežot ES pārnacionālo institūciju nozīmi lēmumu pieņemšanā, nosakot, ka Eiropas Komisijai būtu teikšanā tikai ekonomiskajos jautājumos, bet ārlietas būtu ārpus tās kompetences.

Līgums arī lika pamatus vairāku ātruma Eiropai,  jo dažas valstis saņēma atkāpes un izņēmumus. Un tas arī  bija solis, lai izveidotu monetāru savienību pirms īstas ekonomiskās savienības, kas nav pareizs ceļš, norādīja pētnieks.

Viņš sprieda, ka šodienas eirozonas problēmas saistītas tieši  ar to, turklāt valstis šādai ciešākai ekonomiskajai savienībai nav gatavas, un tam ir dabisks šķērslis - valstis ir atšķirīgas, tautsaimniecības atšķiras, ekonomikas modeļi ir atšķirīgi.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti