Polijas līderi nav vienisprātis par ideju Polijā izvietot NATO kodolieročus

Diskusijas par iespējamo kodolieroču izvietošanu Polijas teritorijā padziļinājušas nesaskaņas starp valsts prezidentu Andžeju Dudu un premjerministra Donalda Tuska valdību. Atsevišķu valdības locekļu neizpratni izsaukuši Dudas paziņojumi par Polijas gatavību uzņemt NATO kodolieročus, lai atturētu Krieviju no iespējama militāra uzbrukuma. Viņi apgalvo, ka prezidents savus paziņojumus nav saskaņojis ar valdību.

Polijas prezidents Duda pagājušonedēļ publicētā intervijā poļu izdevumam "Fakt" paziņoja, ka Polija ir gatava iesaistīties NATO kodolieroču koplietošanas programmā. Viņš par to jau esot runājis ar ASV valdības amatpersonām martā un aprīlī notikušo ASV vizīšu laikā.

Duda uzsvēra, ka kodolieroču izvietošana Polijā ir nepieciešama, jo Krievija arvien vairāk militarizē sev piederošo Kēnigsbergas (Kaļiņingradas) eksklāvu, kā arī ir izvietojusi taktiskos kodolieročus Baltkrievijā.

Kodolieroči palīdzētu sargāt visu NATO teritoriju

Pagājušajā piektdienā, apmeklējot Polijas un Lietuvas kopīgās militārās mācības, Polijas prezidents paziņoja, ka Krievija faktiski pārkāpj starptautiskos nolīgumus par kodolieroču izplatīšanu un Rietumi uz to nevar vienkārši noraudzīties.

"Tāpēc nešaubos, ka ir nepieciešama NATO valstu reakcija. Ir nepieciešama adekvāta reakcija.

Tāpēc uzskatu, ka visa NATO teritorija ir jāaizsargā ar kodolieročiem. Saistībā ar iepriekš minēto uzskatu, ka kodolieroču koplietošanas programma būtu jāattiecina arī uz NATO austrumu flanga dalībvalstīm.

Un kā šādas valsts pārstāvis es šo jautājumu aktualizēju, vienlaikus apliecinot mūsu gatavību piedalīties kodolieroču koplietošanas programmā," paziņoja Duda.

Līdz pagājušajam gadam Polijā valdījusī nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums", kuras rindās savulaik bija Duda, arī ir atbalstījusi NATO kodolieroču izvietošanu valstī.

Savukārt pašreiz pie varas esošā centrisko un kreiso partiju koalīcija ir atturīgāka kodolieroču izvietošanas jautājumā.

Premjerministrs Donalds Tusks, kurš vada partiju "Pilsoniskā platforma", pagaidām nav komentējis Dudas paziņojumus. Tusks sacīja, ka viņš vēlas tikties ar prezidentu, lai labāk izprastu viņa nodomus.

NATO pašlaik neplāno izvietot kodolieročus Polijā

Savukārt ārlietu ministra vietnieks Andžejs Šejna no Kreisās partijas kritizēja Dudas paziņojumus. Šejna sacīja, ka šādi Dudas paziņojumi pakļauj Poliju Krievijas raķešu uzbrukumu riskam.

"Viņam vispirms vajadzēja konsultēties ar valdību, nevis paziņot, ka mēs gribam, lai Polijā būtu izvietoti kodolieroči. Potenciālā kodolieroču koplietošanas iespēja ir jāvērtē visaptveroši. Pirmām kārtām ir jāaplūko visa drošības koncepcija. Vai tajā ir ietverta kodolieroču koplietošana un vai NATO to sagaida no Polijas.

Ja mūsu sabiedrotie saka, ka tādiem ieročiem vajadzētu būt izvietotiem Polijas teritorijā, Varšavai būtu jāsaka jā, taču tas vēl nav noticis," Šejna sacīja intervijā Polijas Radio.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs paziņojis, ka pašlaik alianse neplāno paplašināt kodolieroču koplietošanas programmu un izvietot kodolieročus vēl kādā no NATO dalībvalstīm.

Programmas ietvaros ASV pašlaik ir izvietojušas savus kodolieročus Vācijā, Beļģijā, Nīderlandē, Itālijā un Turcijā, bet ASV saglabā pilnīgu kontroli un uzraudzību pār šiem ieročiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti