Panorāma

Sausuma dēļ zemnieki paredz sliktu ražu

Panorāma

Panorāma

Kazahstāna – diplomātiski delikātā pozīcijā

Kā nesabojāt attiecības ar agresīvo kaimiņu Krieviju un nenokaitināt Rietumus? Reportāža no Kazahstānas

Kazahstāna – pēc teritorijas lielākā un ietekmīgākā Centrālāzijas valsts, kurai ir 7644 kilometru gara robeža ar Krieviju. Ar naftas un citiem resursiem bagātā Kazahstāna bijusi Krievijas ilggadējā sabiedrotā un tuvs ekonomiskais partneris, taču kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā ieturējusi diplomātiski uzmanīgu līniju. Vienlaikus Rietumi uzmanīgi seko, lai Kazahstāna un citas Centrālāzijas valstis netiku izmantotas sankciju apiešanai.

Kazahstāna regulāri aicina Krievijas karu Ukrainā atrisināt diplomātiskā ceļā, ANO balsojumos par karu pārsvarā atturas un deklarē atbalstu valstu teritoriālās vienotības principiem.

Iedzīvotāju attieksme

Lai gan Kazahstānas valdība ietur neitrālu, delikātu pozīciju attiecībā uz Krievijas karu Ukrainā, sabiedrībā daudzi atbalsta Ukrainu. Maijā veiktā aptauja liecina, ka lielākā daļa – 60% kazahu – savā nostājā pret karu pieturas pie neitralitātes. Nepilni 13% atbalsta Krieviju, bet 21% – Ukrainu.

Pēc sabiedrības spiediena Kazahstānā tikuši atcelti Krievijas mūziķu koncerti, kas pauduši atbalstu karam un Kremļa politikai.

"Es, protams, atbalstu Ukrainu. Šajā situācijā Krievija ir agresorvalsts, kas izvērsusi nevienam nevajadzīgu karu citā valstī," sacīja Astanas iedzīvotāja Rakhila.

"Man personīgi Astanā ir labi dzīvot. Krievija savā starpā ar Ukrainu var risināt savas problēmas. Man personīgi nekas netraucē," pauda Astanas iedzīvotājs Nurlubeks.

"1941. gadā kā sākās karš? Hitlers sāka. Bet tagad Putins – fašists. Viņiem agrāk bija krusts, bet tagad simbols "Z". Viņš grib impēriju. Mēs esam pret to," sacīja Kazahstānas iedzīvotājs Sabits.

Sankcijas un to apiešana

Savukārt, runājot par rietumvalstu sankcijām pret Krieviju, kazahu amatpersonas uzsver, ka tām nepievienosies, taču ievēros.

Jautājumā par sankciju apiešanu Centrālāzijas valstīm Rietumi pievērš īpašu uzmanību. Mediji ziņojuši, ka arī Kazahstāna kļuvusi par tranzīta punktu elektronisko komponentu, divējāda pielietojuma un citu preču reeksportam uz Krieviju. Tāpēc jaunākā Eiropas Savienība sankciju pakete pret Krieviju paredz sankcijas pret uzņēmumiem un privātpersonām trešajās valstīs, kuras palīdz Krievijai apiet sankcijas.

"Mūsu mērķis ir atņemt agresoram, pirmkārt, militāros līdzekļus, kas viņiem nepieciešami savas kara mašinērijas stiprināšanai. Jo labāk mēs strādājam, lai novērstu jebkādus caurumus un iespējas apiet sankcijas, jo vairāk palīdzam ukraiņiem kaujas laukā.

Dažkārt pat sadzīves tehnikas preces satur mikroshēmas vai pusvadītājus, kurus izmanto bezpilota lidaparātos vai raķetēs,"

norādīja Eiropas Savienības vēstnieks Kazahstānā Kēstutis Jankausks.

Ar Kazahstānu šajā jautājumā notiek regulāras sarunas, lai nodrošinātu sankciju režīma ievērošanu.

"Mēs detalizēti izskatām atsevišķus gadījumus, jo redzējām, ka parādās aizdomīgi dati. Tas nav noslēpums, tas bija visur medijos. Un sekojam līdzi un pieņemam, ka šajā pašā brīdī tiek veikti pasākumi pret tiem, kas pārkāpj sankciju režīmu un iekšējos noteikumus attiecībā uz reeksportu," sacīja Jankausks.

Katrā ziņā Kazahstāna uzmanīgi izsver sekas, kas var rasties no sankciju apiešanas gadījumiem.

"Šie riski pastāv. Taču Kazahstāna neriskēs ar starptautiskās reputācijas zaudēšanu vai, nedod Dievs, ar pakļūšanu zem kādām sankcijām. Proti, tas nav tā vērts," norādīja universitātes "KAZGUU" asociētais profesors Kuats Akižanovs.

Tādēļ oficiālā līmenī Kazahstāna deklarē sankciju režīma ievērošanu, bet rietumvalstis seko, lai vārdi atbilstu darbiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti