«Politico»: ASV plāno paziņot par 6 miljardu vērtu militāro palīdzību Ukrainai

Pēc tam, kad ASV nobalsots par palīdzības pakotni Ukrainai un pirmais militārais sūtījums viena miljarda ASV dolāru apmērā ir ceļā uz Ukrainu, ASV jau gatavojas paziņot par nākamo, vienu no vēsturē lielākajām militārās palīdzības pakotnēm Ukrainai, vēsta izdevums "Politico", norādot, ka šīs pakotnes kopējā summa būs 6 miljardi ASV dolāru.

Šajā pakotnē ietilptu pretgaisa aizsardzības sistēmas "Patriot", artilērijas munīcija, bezpilota lidaparāti, pretdronu ieroči un raķetes kaujas lidmašīnām. Tiesa, šī aprīkojuma nonākšana Ukrainā varētu prasīt vairākus gadus, jo nauda tiek piešķirta ar Ukrainas drošības palīdzības iniciatīvas starpniecību. Proti, nauda paredzēta, lai slēgtu līgumus ar amerikāņu aizsardzības firmām par jauna aprīkojuma ražošanu Ukrainai, taču runa nav par aprīkojuma izņemšanu no pašreizējiem ASV krājumiem.

Paziņojums par šiem līgumiem 6 miljardu dolāru apmērā varētu izskanēt Ramšteinas grupas sanāksme, kas virtuālā formātā notiek piektdien.

Jau divdesmit pirmās Ramšteinas sanāksmē viena no galvenajām tēmām ir nesen apstiprinātā vairāk nekā 60 miljardu dolāru ASV palīdzības pakotne. Taču Ukraina plāno apspriest arī to, kā pārvarēt grūtības, ko sagādājusi šīs pakotnes  pieņemšana ar sešu mēnešu aizkavēšanos.

Ramšteinas formāta sanāksmi sasauca ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins un tā notiek otrajā gadadienā kopš pirmās Ramšteinas tikšanās.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis iepriekš ieskicējis, ka sanāksmē tiks runāts par to, cik ātri Ukraina var pārvarēt grūtības un problēmas, kas uzkrājušās sešos mēnešos, kamēr Ukraina gaidīja lēmumus par ASV atbalstu.

Tikmēr "Politico" vēsta, ka Baltais nams neuzskata, ka ar nākamo palīdzības paku Ukrainai pietiks, lai karā panāktu galīgu uzvaru.

"Politico" par to raksta, atsaucoties uz Baidena administrācijas amatpersonām. Viena no tām norādījusi, ka tuvākais mērķis ir apturēt Ukrainas zaudējumus un palīdzēt Ukrainai atgūt apgriezienus un pagriezt gaitu kaujas laukā. Pēc tam mērķis ir palīdzēt Ukrainai sākt atgūt savu teritoriju.

Strādāšot pie Krievijas sakaušanas plāna

Tikmēr Baltā nama Nacionālās drošības padomes koordinators Džons Kērbijs devis mājienu, ka Ukrainai joprojām nav pilnībā izstrādāta Krievijas sakaušanas plāna, lai gan ASV veikšot sarunas, lai palīdzētu to izstrādāt. Šādu stratēģiju izstrādājot, pēc tam arī būtu iespējams pielāgot palīdzības pakotnes, lai nodrošinātu visas vajadzības.

Demokrāti un republikāņi, kā arī analītiķi izdevumam "Politico" norādīja, ka

svarīgāk ir tas, kādus ieročus saņem Ukraina, nevis cik liela ir palīdzība naudas izteiksmē.

Tikmēr Dānijas parlaments piekritis 633 miljonu dolāru militārā atbalsta piešķiršanai valsts Ukrainas fondam. Līdz 2028. gadam palīdzībai Ukrainai no fonda plānots tērēt 9,3 miljardus dolāru.

Vācijas Ķīles institūta eksperti uzskata, ka kopējā Rietumu palīdzība šogad varētu sasniegt 2023. gada līmeni, – nevarētu teikt, ka ir slikti, taču ir liela nenoteiktība attiecībā uz to, kas notiks pēc tam, proti, nākamgad.

Pie Časivjaras gatavo arī jaunos Ukrainas karavīrus

Jau vairākas nedēļas Ukrainā smagākās aizstāvēšanās kaujas pret Krievijas iebrucējiem ir pie Časivjaras pilsētas Bahmutas frontē. Vienlaikus šeit tiek gatavoti arī jaunie dzimtenes aizstāvji.

"Šaušanu var iemācīt trīs dienās, un būs labi rezultāti. Grūtāk ir iemācīt rīkoties grupā kopā ar citiem karavīriem. Pietiek ar diviem vai trim mēnešiem, lai parastu cīnītāju pārvērstu par labu karavīru ar pienācīgām prasmēm," medijiem atzina Ukrainas karavīrs Bogdans.

93. brigādes poligonā instruktori apmāca mobilizētos, kuri divus mēnešus apguvuši karavīru pamatkursu. Katrs treniņš sākas ar iepriekš apgūtā materiāla un iemaņu, tai skaitā šaušanas pozīciju, atkārtošanu. Vēlāk notiek kaujas grupu pārvietošanās, uzbrukumi no flangiem, nocietinājumu līniju veidošana un tranšeju "tīrīšana".

Visas šīs iemaņas noderēs frontē, uz kuru būs jādodas pēc vairākām nedēļām.

Situācija ir sarežģīta, un izlūkošanas dati liecina, ka Krievijas armijai ir būtisks pārspēks, regulāri tiek piegādāta tehnika un ierodas jauni karavīri. Piemēram, pēc uzbrukuma atvairīšanas, vairāku karavīru un četru bruņumašīnu iznīcināšanas ir četru dienu pauze, un seko nākamais tikpat lielas kaujas grupas uzbrukums.

Aģentūra AP vēsta, ka Krievijas novērošanas bezpilota lidaparātu dēļ Ukrainas spēki ir atvilkuši no frontes līnijām ASV piegādātos kaujas tankus "Abrams". Krievijas droni esot būtiski mainījuši situāciju uz zemes, palielinot šo tanku atklāšanas risku. Pieci no 31 tanka jau ir pazaudēti kaujas laukā. Kopš pagājušā gada pavasara Ukrainas spēki tikai ierobežoti izmantojuši tankus "Abrams".

ASV sadarbošoties ar Ukrainu un citiem partneriem uz vietas, lai palīdzētu pārdomāt, kā ukraiņi "Abrams" tankus varētu izmantot labāk.

Bet Ukrainas tiesībsargs Dmitro Lubinecs izteicies, ka Ukraina ir nodevusi Katarai sarakstu ar 561 Krievijā nelikumīgi turēto ukraiņu bērnu vārdiem. Ukraina un Krievija tiešas sarunas bērnu atgriešanā neveic, tā vietā starpniece ir Katara. Kopš kara sākuma nolaupīti teju 20 000 bērnu, bet atgūti mazāk nekā 400.

KONTEKSTS:

ASV Pārstāvju palāta sestdien, 20. aprīlī, nobalsoja par likumprojektu, kas paredz piešķirt ilgi aizkavēto palīdzību Ukrainai. Pēc Pārstāvju palātas apstiprinājuma likumprojektu apstiprināja Senāts un parakstīja prezidents Džo Baidens.

Atbalsts Kongresa apakšnamā nozīmēja, ka ir pārvarēts lielākais šķērslis Baidena prasībai par finansējumu atbalstam Ukrainai, kuru prezidents pirmo reizi izteica oktobrī, kad Ukrainas bruņojuma rezerves sāka izsīkt. 

ASV ilgstoši atbalsta Ukrainu tās karā pret Krieviju, taču Pārstāvju palātas republikāņu frakcijas vidū ir kritiskāk noskaņoti deputāti, kuri iebilda pret Ukrainai sniedzamā atbalsta apmēriem. Tieši viņi mēnešiem ilgi bija aizkavējuši Vašingtonas atbalstu Kijivai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti