ANO aģentūras darbībā nesaskata saistību ar palestīniešu teroristiem

ANO palestīniešu aģentūras darbības pārskata grupa savā ziņojumā konstatējusi dažas "ar neitralitāti saistītas problēmas", taču norādīja, ka Izraēlai ir jāsniedz pierādījumi, kas pamatotu apgalvojumus, ka aģentūras darbinieki ir teroristisku organizāciju biedri.

Ziņojumā norādīts, ka "Izraēlai vēl ir jāsniedz pierādījumi", kas pamatotu tās apgalvojumu, ka ANO aģentūra nodarbina vairāk nekā 400 "teroristu".

Apvienoto Nāciju Organizācijas Palīdzības un darba aģentūra (UNRWA) joprojām ir "neaizvietojama un neaizstājama palestīniešu cilvēkresursu un ekonomikas attīstībā", teikts 54 lappuses garajā ziņojumā, ko sagatavoja pārskata grupa franču diplomātes Katrīnas Kolonnas vadībā.

Pārskata grupa tika izveidota pēc Izraēlas janvārī izteiktajiem apgalvojumiem, ka daži UNRWA darbinieki varētu būt piedalījušies 7. oktobra "Hamās" uzbrukumos Izraēlai.

Pēc šīm Izraēlas apsūdzībām daudzas donorvalstis apturēja finansējumu aptuveni 450 miljonu ASV dolāru apmērā. Dažas gan atsākušas finansēt aģentūru.

Ziņojumā norādīts, ka atklāti ar neitralitāti saistīti jautājumi, proti, aģentūras darbinieki dalās neobjektīvos politiskajos ierakstos sociālajos medijos un dažās skolās tiek izmantots neliels skaits mācību grāmatu ar problemātisku saturu.

To vidū bija "vēsturisko karšu izmantošana ar vēsturi nesaistītā kontekstā, piemēram, bez Izraēlas apzīmējuma", Izraēlu dēvējot par "cionistu okupāciju" un "nosaucot Jeruzalemi par Palestīnas galvaspilsētu".

Taču Izraēla joprojām nav sniegusi pierādījumus par apsūdzībām, ka aģentūras darbinieki ir teroristu grupas "Hamās" biedri.

Vienai no ANO Palestīnas aģentūras ekspertu grupām tika uzdots novērtēt, vai Palīdzības un darba aģentūra dara visu, kas ir tās spēkos, lai nodrošinātu neitralitāti, savukārt ANO vadītājs Antoniu Gutērrešs aktivizējis otru izmeklēšanu, lai pārbaudītu Izraēlas apsūdzības.

UNRWA sāka darboties 1950. gadā un sniedz atbalstu gandrīz 6 miljoniem cilvēku Jordānijā, Libānā, Sīrijā, Gazas joslā un Rietumkrastā, tostarp Austrumjeruzalemē.

Tikmēr ASV universitātes arvien plašāk pārņem protesti un kustības pret karu Gazā. Pēdējā laikā tie sarīkoti gan pie Kolumbijas, gan Jeila Universitātes. Palestīniešus atbalstošie protesti izplatījušies arī uz vairākām citām universitātēm, un pirmdien tika arestēti vismaz 47 cilvēki pēc atteikšanās no lūgumiem izklīst.

ASV studenti vēsta, ka ir pieaudzis gan antisemītisku, gan islamofobisku incidentu skaits. ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka nosoda antisemītiskos protestus un nosoda tos, kas nesaprot, kas notiek ar palestīniešiem, sīkāk nepaskaidrojot, ko viņš ar to domā.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 33 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti