Krievijas nekompetence kaldināja Ukrainas uzvaras. Majora Slaidiņa atskats uz kara gaitu Ukrainā

Krievija jau gandrīz divus gadus turpina pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, taču iebrucēju karaspēks nav spējis sasniegt Kremļa izvirzītos mērķus par Ukrainas iekarošanu un "demilitarizāciju". Nacionālo bruņoto spēku majors, Zemessardzes štāba virsnieks Jānis Slaidiņš atskatās uz galvenajām militārajām operācijām šī kara laikā, izvērtējot faktorus, kas palīdzēja Ukrainai apturēt Krievijas armiju un gūt panākumus pretuzbrukuma operācijās.

ĪSUMĀ:

  • Krievijas karaspēka uzbrukuma operācijas Ukrainā nebija pietiekami sagatavotas.
  • Krievijas armijas vadībai nācās pildīt Kremļa politiski motivētos uzdevumus.
  • Krievijas bruņoto spēku darbībā ir būtiski trūkumi lēmumu pieņemšanas procesā.
  • Lai kompensētu lielos zaudējumus, Krievija arvien plašāk izmantoja ieslodzīto un mobilizēto spēkus.
  • Notikumu attīstība Ukrainas frontē apliecinājusi, ka artilērijai joprojām ir milzīga nozīme karadarbībā.

Pirms diviem gadiem, 2022. gada 24. februārī, sākoties Krievijas Federācijas Bruņoto spēku (KF BS) uzbrukumam, Rietumos neviens neticēja, ka Ukraina ne tikai spēs apturēt iebrucēju armiju, bet arī gūt zināmus panākumus, daļēji atbrīvojot okupētās teritorijas Kijivas, Sumu, Čerņihivas, Harkivas un Hersonas apgabalos.

Krievija nenovērtēja savu pretinieku

Galvenā Ukrainas Bruņoto spēku (UKR BS) panākumu atslēga bija KF BS pavēlniecības atvilknē. Šis ukraiņu panākums ir veselas virknes veiktās darbības un arī KF BS militārās vadības nekompetence, vadot militārās operācijas.

Galvenā KF BS nekompetence bija pretinieka kaujas spēju novērtēšana par zemu un nespēja veikt manevra karu, neskatoties uz milzīgo tehnisko pārsvaru.

Pasaules kara vēsturē 2022./2023. gads ieies ar vairākām sekmīgām UKR BS operācijām, kuras ne tikai izjauca KF militāros un politiskos mērķus, bet apvienoja Rietumus cīņā pret Krievijas impērijas atjaunošanas mēģinājumiem:

  • Kauja par Kijivu (2022. gada 25. februāris – 2. aprīlis)
  • Kauja par Sumiem (2022. gada 25. februāris – 6. aprīlis)
  • Kauja par Čerņihivu (2022. gada 24. februāris – 6. aprīlis)
  • UKR BS pretuzbrukums valsts austrumos (2022. gada 6.septembris – 2. oktobris)
  • Kauja par Hersonu (2022. gada 24. februāris – 11. novembris)

2023. gads savukārt ieies šī kara vēsturē ar UKR BS pretuzbrukumu, kura mērķis bija sasniegt Krimu un pārgriezt KF BS grupējumu uz pusēm un atbrīvot okupēto Hersonas apgabalu.

Divas militārās operācijas kā uzbrukums Ukrainas austrumos un Hersonas atbrīvošana ieies 21. gadsimta kara vēsturē pēc Otrā pasaules kara labākajām tradīcijām. Abas pēc savas būtības atšķirīgas, gan izvēlētās taktikas ziņā, gan apvidus īpatnību dēļ, gan karaspēka vadības ziņā. Pirmā, ar manevru vienību iesaisti, pēc Otrā pasaules kara zibenskara labākajām operācijām. Otra, uzsvaru liekot uz artilērijas iesaisti, pretinieka loģistikas iznīcināšanu un piespiedu atkāpšanos.

Pirms pāriet pie operāciju norisēm un to salīdzinājumiem, ir nedaudz jāieskatās KF BS problēmās, priekšrocībās un izdarītajos secinājumos, kļūdu analīzē, kas noveda pie kaujas iznākuma – atbrīvotām teritorijām, spēju izveidot efektīvu aizsardzību un arī pie UKR BS darbībām, kļūdām un panākumiem.

Lēmumu pieņemšanas process (LPP)

Tieši ātra lēmuma pieņemšana ir visu militāro operāciju pamatā, tās sekmīgā vadībā un ātrumā, kas ir uzbrukuma un arī aizsardzības operāciju pamatā.

Otrā pasaules kara viens no izcilākajiem Vācijas BS komandieriem, ģenerālfeldmaršals Ērihs fon Manšteins ir teicis: "Īpaša Vācijas karaspēka priekšrocība vienmēr ir slēpusies apstāklī, ka zemāka ranga komandieriem ir piešķirta maksimāla rīcības brīvība lēmuma pieņemšanā".

Tieši LPP ir lielākais "klupšanas akmenis" KF BS militārajā vadībā, lai gan vēl 2008. gadā, veicot BS reorganizāciju un kaujas reglamentu maiņu, LPP bija pievērsta uzmanība, lai uzlabotu militāro vadību.

Te tomēr ir jāskatās uz to, ka KF BS arī pēc reorganizācijas joprojām ir vērojams padomju mantojums un karaskolu pasniedzēji nav bijuši spējīgi pārkvalificēties un uzlabot karaspēka vadību, sākot jau ar jaunāko komandieru (leitnants – kapteinis) līmeni, nemaz nerunājot par seržantu sastāvu.

Krievijas mobilizēto karavīru apmācība Doneckas apgabalā
Krievijas mobilizēto karavīru apmācība Doneckas apgabalā

Ar LPP vissmagāk saskaras to valstu BS, kurus uz priekšu dzen valsts līderi no autoritatīvām valstīm. Vēsturē šādu piemēru ir bijis pietiekami daudz. Arī pie šiem notikumiem aktuāls ir jautājums: "Kāpēc KF BS karo tik stulbi? Kāpēc KF BS ģenerāļi nemaina savu kara vešanas stilu?"

Atbilde ir viena -  ja karaspēku uz priekšu dzen politiskā griba, kurai tie nav spējīgi pretoties, tā ir dāvana pretiniekam.

Tas, ka KF BS militārā vadība nav izsecinājusi pieļautās stratēģiskās kļūdas no iepriekšējiem konfliktiem, ir acīmredzams. Zināms ir tikai fakts, ka Putins viens pats cenšas ieiet vesturē kā Ukrainas iekarotājs.

Jebkuram karaspēka grupējuma komandierim ir jāpārzina savu vienību kaujas spējas, virsnieku sagatavotība un jābūt savstarpējai komunikācijai starp dažādu spēku veidu komandieriem.

2022. gada kampaņā un arī 2023. gada kampaņā ir redzams, ka KF BS joprojām cīnās ar šīm problēmām.

KF BS regulārie spēki (Sauszemes spēki, jūras kājnieki, mehanizētās vienības, gaisa desantnieki, BARS vienības (Боевой армейский резерв страны), Luhanskas/Doneckas "tautas republiku" bruņotie spēki, Krievijas gvardes (Rosgvardija) vienības, brīvprātīgo bataljoni, mobilizētie, privāto militāro kompāniju kaujinieki, ieslodzītie ("Wagner", "STORM–Z", "STORM– V") KF BS komandvadībā ir radījuši būtiskas problēmas.

Krievija raida karavīrus cīņā bez pienācīgas apmācības

Pēc KF BS smagajiem zaudējumiem 2022.gada pirmās puses kaujās KF BS kaujas sagatavotības līmenis būtiski kritās. Kaujas spējīgu vienību zaudējumi tieši KF BS elites vienībās atstāja būtisku iespaidu uz turpmākajām kauju operācijām. Līdzīgi kā Otrā pasaules kara laikā panākumu gūšanai kaujās tika mesti mobilizētie un vāji apmācītie karavīri.

Sarkanās armijas ciniskais pragmatisms neļāva triecienos izmantot izlūkus, sapierus utt., kuru sagatavošana prasīja zināmu laiku. Kaujas Ukrainā atkal parādīja to, ka KF BS militārajā vadībā, padomju kara vešanas stils ir palicis nemainīgs – divu nedēļu apmācība mobilizētajiem un uz fronti.

Turklāt jāmin vēl viens būtisks aspekts – sacensība karaspēka grupējumu komandieru vidū. Īsumā panākumu formula slēpjas faktā – kurš pirmais, tas būs Krievijas Federācijas "Varonis". Tā tas bija Pirmā un Otrā pasaules kara laikā, tā tas bija Čečenijas militārajā kampaņā un tagad arī cīņās Ukrainā.

Neskatoties uz šiem trūkumiem, tas nav liedzis KF BS vadībai gūt panākumus, gan aizsardzības, gan uzbrukuma operācijās. Fakts ir tas, ka vēsturiski krievu (padomju) armija ir bijusi efektīvāka aizsardzības, nevis uzbrukuma operācijās.

Pēc notikumiem redzam, ka 2022. gada 24. februāra uzbrukuma operācija notika "uz visu banku", KF BS politiskajai un militārajai vadībai nemaz neizskatot scenāriju, ka kaut kas var noiet greizi un neizdoties.

Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba priekšnieks Valērijs Gerasimovs (no kreisās) ar Krievijas prezi...
Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba priekšnieks Valērijs Gerasimovs (no kreisās) ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un aizsardzības ministru Sergeju Šoigu

Noticot paši savai propagandai, KF BS nesasniedza savu mērķi.

Diemžēl vēlāk, jau sākoties UKR BS 2023. gada vasaras pretuzbrukumam, arī Ukrainas sabiedrība noticēja savai propagandai par KF BS vājumu, Rietumu ieroču pārākumu, karaspēka labo sagatavotību pēc NATO standartiem.

Un atkal pretinieks tika novērtēts par zemu. Šoreiz pārāk zemu tika novērtētas KF BS spējas.

Artilērijai joprojām ir milzīga loma karadarbībā

Lauku artilērija, kā rāda notikumi, nav aizgājusi vēsturē un joprojām to var dēvēt par "Kara dievu". Tieši artilērija ir tā, kura nodara vislielākos zaudējumus abu pušu dzīvajam spēkam un kaujas tehnikai.

Krievija par to, ka KF BS gūst panākumus uzbrukumā, gan aizsardzībā, var pateikties artilērijai, kurai nāk vēl klāt gan gaisa–kosmisko spēku lidmašīnas, gan armijas aviācijas kaujas helikopteri un protams šī kara lielākais pārsteigums  - civilie bezpilota lidaparāti (BPLA), par kuru masīvu pielietošanu gan jāpateicas UKR BS.

Runājot par artilērijas efektīvu pielietošanu, atkal ir vēlme ieskatīties padomju karavešanas stila Otrā pasaules kara frontēs, kad frontes pārraušanai un panākumu nodrošināšanai uzsvars tika likts uz artilērijas uguni un artilērijas taktikas veidu "uguns valnis", kam sekoja kājnieku un tanku uzbrukums.

Mēs varam atbalstīt Ukrainu ar ziedojumiem

Mēs varam atbalstīt Ukrainu ar ziedojumiem

Ukrainas tautai joprojām ir vajadzīga praktiskā palīdzība, tādēļ Latvijas sabiedriskie mediji sadarbībā ar Ziedot.lv aicina ziedot akūti nepieciešamo lietu iegādei.

Ziedot iespējams, zvanot pa tālruni 90204020 (maksa par zvanu – 1,50 eiro ar PVN) vai tiešsaistē ziedot.lv/ukrainai.

Visu saziedoto naudu sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību Latvijā novirzīs Ukrainas atbalstam.

Lai lasītājs izprastu "uguns valni" kā panākuma "atslēgu", nedaudz ieskatīsimies Otrā pasaules kara Trešās Kurzemes lielkaujas (1944. gada 23. decembris – 31. decembris) Sarkanās armijas uguns plānā – 9 km plata uzbrukuma joslā Sarkanā armija plānoja izmantot ap 1500 dažāda kalibra lielgabalus. Pirmajā kaujas dienā artilērijai bija atvēlēti ap 200 000 šāviņu.

"Uguns valnis" veidoja nepārtrauktu, kustīgu uguns sienu, aiz kuras varēja virzīties kājnieki. 22. armijas sektorā uguns valnis bija paredzēts 1400 m dziļumā un 3700 m platumā. 40 minūšu laikā uguns siena pārvietojās septiņas reizes ar 200 m lēcieniem, visas darbības laikā izlietojot ap 14 000 lādiņu. Tas nozīmē pa vienam šāviņam uz katru 20x20m lielu zemes gabalu.

Līdzīgu uguns valni, gan ne tik koncentrētu, KF BS pielietoja, sākot no Severodoneckas līdz pat Bahmutas ieņemšanai. To, ko varēja atļauties KF BS, to nevarēja atļauties UKR BS.

Krievija izmanto cietumnieku spēkus

Gan 2022. gadā, gan arī 2023 .gadā, Krievijas politiskā un militārā vadība, lai kompensētu zaudējumus un turpinātu uzturēt uzbrukuma tempu, izspēlēja vienu no saviem efektīvākajiem trumpjiem – ieslodzīto masveida iesaistīšanu uzbrukuma operācijās.

Krievijas armijas pavēlniecība nekad neatļautos iesaistīt bezjēdzīgos upuru pilnos uzbrukumos profesionālās un vislabāk apmācītās vienības. Taču tas neattiecas uz ieslodzītajiem, un izskatās, arī uz daļu mobilizēto.

Lai ko arī runātu par bezjēdzīgajiem upurgājieniem pret UKR BS aizsardzību, tieši iesodzīto iesaiste ir nesusi KF BS panākumus atsevišķos frontes sektoros. To mēs redzam pie Bahmutas, Avdijivkas un arī pie Kupjanskas.

Privātās militārās kompānijas "Wagner" taktika Bahmutas telpā

Šajā shēmā ir attēlota "Wagner" grupējumu taktika, kur galvenā loma ir atvelēta tieši no ieslodzītajiem izveidotajām trieciengrupām. Uzbrukuma joslas platums ~ 300 m.

Vispirms KF BS artilērija noklāj UKR BS pozīcijas, gaisā nepārtraukti atrodas BPLA, kuru uzdevums ir noteikt UKR BS uguns pozīcijas ar ložmetējligzdām un mīnmetējiem.

Artilērijas uguns laikā starplaukā izvirzās trieciengrupas. Beidzoties artilērijas ugunij, grupas pārriet triecienā, saņemot uguns atbalstu no aizmugurē esošās kaujas tehnikas.

Ja trieciengrupām izdodas ieķerties UKR BS pozīcijās, no aizmugures pievelkas klāt jaunas trieciengrupas, kuras pārsvarā tika sastādītas no profesionāliem "Wagner" kaujiniekiem, kuriem turklāt vēl bija uzdevums nepieļaut ieslodzīto atkāpšanos.

Labu raksturojumu šādai "Wagner" taktikai ir devis viens no UKR BS karavīriem pēc kaujas pie Bahmutas: "Šī armija sasniedz rezultātus un dažkārt virzās uz priekšu tur, kur cauri netiek pat KF BS izlases vienības – gaisa desantnieki. No otras puses, viņi uzbrūk un nespēj izdarīt neko, izņemot nokaisot laukus ukraiņu karavīru frontes priekšā ar līķiem."

"Wagner" iesākto turpināja citas cietumnieku vienības

Atšķirīgas no "Wagner" ir KF Aizsardzības ministrijas paspārnē izveidotās "STORM–Z" un "STORM–V" vienības. Pēc Prigožina dumpja "Wagner" praktiski beidza eksistēt kā vienota organizācija. KF AM turpināja un turpina arī šobrīd formēt triecienvienības no ieslodzītajiem. "STORM–Z" vajadzībām tika izdotas KF AM vadlīnijas to lielākai efektivitātei.

Rota "STORM Z" – kombinēta, patstāvīga taktiska vienība, izveidota uz laiku, kura nav formēta pēc štata, tūlītējai operatīvai iesaistei, īpaši sarežģītu kaujas uzdevumu izpildei.

Krievijas armijas "Storm-Z" rotu organizācija
Krievijas armijas "Storm-Z" rotu organizācija

Vienas "STORM–Z" vienības lielums ir 100 kaujinieki, tie sadalīti 4 vados pa 20 kaujiniekiem.

Vadības elements sastāv no KF BS regulāro vienību virsniekiem un speciālistiem. Apmācību laiks paredzēts 10–15 dienas, kas būtībā ir elementārā pamatapmācība.

Galvenais bruņojums – strēlnieku ieroči un prettanku granātmetēji. Paredzētas arī BPLA nodaļa, snaiperu nodaļa, inženieru nodaļa un izlūkošanas nodaļa.

Izdotajā dokumentā īpaši uzsvars likts, ņemot vērā ieslodzījuma hierarhiju - pie formēšanas kategoriski aizliegta jaukta komplektācija no "speciālā ieslodzījuma vietu kontingenta".

Ja KF BS ar uzbrukumu ir zināmas grūtības un izaicinājumi, tad aizsardzībā tie ir parādījuši savu efektivitāti, izveidojot spēcīgu aizsardzību, ne tikai frontes ziemeļos, bet arī priekš UKR BS galvenajā kaujas laukā -  Zaporižjas telpā vai tā sauktajā "Surovikina līnijā".

Krievijas armijas aizsardzības jeb tā sauktā "Surovikina līnija", kuras uzdevums ir nosarg...
Krievijas armijas aizsardzības jeb tā sauktā "Surovikina līnija", kuras uzdevums ir nosargāt Krievijas karaspēka okupēto Ukrainas teritoriju un neļaut ukraiņu spēkiem virzīties uz priekšu

 

"Surovikina" līnija
"Surovikina" līnija

 

Turpmākajās dienās portāls LSM.lv publicēs arī majora Slaidiņa atskatu uz Ukrainas pretuzbrukuma operācijām valsts austrumos un Hersonas atbrīvošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti