Saūda Arābijas robežsargi ar ložmetējiem apšaudījuši etiopiešu migrantus

Cilvēktiesību organizācija "Human Rights Watch" ir publicējusi ziņojumu, kurā norāda uz Saūda Arābijas robežsargu pastrādātajām slepkavībām uz robežas ar Jemenu. Ziņojumā vēstīts, ka robežsargi ar ložmetējiem un mīnmetējiem apšaudījuši etiopiešu migrantus, kas mēģina iekļūt karalistē, nelegāli šķērsojot robežu ar Jemenu. Vēl pagājušā gadā uz ANO apkopotie dati liecināja, ka uz robežas nogalināti līdz 430, bet ievainoti aptuveni 650 migranti.

Apvienoto Nāciju Organizācija jau pagājušā gada oktobrī nosūtīja vēstuli Saūda Arābijai. Tajā norādīts, ka ANO izmeklētāji saņēmuši ziņas, ka Saūda Arābijas drošības spēki, atklājot uguni uz robežas, nogalinājuši līdz 430 un ievainojuši 650 migrantus. Savukārt Saūda Arābijas misija Ženēvā šogad martā nosūtīja vēstuli ANO, kurā "kategoriski noraidīja apgalvojumus, ka karaliste pierobežā veic jebkādas sistemātiskas slepkavības". 

Tagad cilvēktiesību organizācija "Human Rights Watch" ir izpētījusi situāciju pēc tās rīcībā esošiem datiem. Informācija ņemta no aculiecinieku vēstītā par šiem uzbrukumiem. Tāpat kā pierādījumi ņemti satelītattēli, foto un video materiāli, kuros redzami nogalinātie. Šie materiāli, kas tapuši laikā no 2021. gada maija līdz šī gada jūlija vidum, ir publicēti sociālajos plašsaziņas līdzekļos vai arī iegūti no citiem avotiem. Intervēti arī desmitiem etiopiešu migrantu. 

Ziņojumā secināts, ka Saūda Arābijas robežsargi ar ložmetējiem un mīnmetējiem apšaudījuši etiopiešu migrantus, kuri nelegāli cenšas iekļūt valstī.

Pēdējo gadu laikā nogalināto skaits varētu būt vairāki simti, taču kopējais upuru skaits, iespējams, varētu būt mērāms pat tūkstošos. 

"Mēs dokumentējam slepkavības uz Saūda Arābijas un Jemenas robežas jau kopš 2014. gada, bet iepriekš tie bija atsevišķi un neregulāri gadījumi. Tas, ko esam pamanījuši pēdējos divos gados, ir milzīga eskalācija. Mēs norādām, ka pret Etiopijas migrantiem un patvēruma meklētājiem, kuri mēģina šķērsot robežu, tiek izvērsti plaši un sistemātiski uzbrukumi. Daudzi no šiem cilvēkiem ir sievietes un bērni. Es runāju ar 42 migrantiem, kas mēģināja šķērsot robežu, un viņi apraksta drausmu lietas. Viņi norāda uz sprādzienu ieroču izmantošanu pret lielām cilvēku grupām. Robežsargi šauj arī uz mazākām cilvēku grupām no tuva attāluma," stāstīja "Human Rights Watch" pētniece Nadja Hardmana.

Saūda Arābijā jau dzīvo aptuveni 750 000 etiopiešu, no kuriem 450 000 varētu būt ieceļojuši valstī bez atļaujas. Par to liecina ANO Starptautiskās migrācijas organizācijas statistika par pagājušo gadu.

Saūda Arābija sadarbojas ar Etiopijas valdību un ir nosūtījusi atpakaļ uz dzimteni tūkstošiem nelikumīgi ieceļojušo šīs valsts pilsoņu. Saskaņā ar ANO datiem, bīstamajā ceļojumā, šķērsojot jūru no Āfrikas raga uz Jemenu un pēc tam tālāk uz Saūda Arābiju, gadā mēģina doties vairāk nekā 200 000 cilvēku. Ceļojumi, kuros etiopieši dodas, lai iegūtu labāku darbu un dzīvi, ir gan dārgi, gan bīstami. Piemēram, ceļā uz Jemenu jūrā apgāžas laivas vai kuģi ar migrantiem, bet pašā Jemenā galvenie migrantu ceļi ir nosēti ar to cilvēku kapiem, kuri garajā ceļā ir gājuši bojā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti