Pazudušā «Titānika» izpētes aparāta meklēšanas teritorijā dzirdēti zemūdens trokšņi

Nerimst centieni Atlantijas okeāna ziemeļos atrast nelielo privāto zemūdeni un tajā esošos piecus cilvēkus, kas pazuda nedēļas nogalē, mēģinot sasniegt nogrimušā kuģa "Titāniks" vraku. Vēl saglabājas cerības izglābt peldlīdzeklī esošos cilvēkus, jo ir uztverti zemūdens trokšņi teritorijā, kur norisinās meklēšanas darbi. 

Meklēšana norit trešo dienu 

Sešus metrus garās zemūdenes "Titan" meklēšana turpinās jau trešo dienu, un tas notiek aptuveni 20 tūkstošu kvadrātkilometru lielā teritorijā Atlantijas okeāna ziemeļos. Tā ir aptuveni trešā daļa no Latvijas teritorijas. Turklāt meklēšanas darbi notiek vairāku simtu kilometru attālumā no Kanādas un ASV piekrastes, kas arī rada papildu sarežģījumus.

Šos darbus vada ASV Krasta apsardze, bet meklēšanā ir iesaistīti arī Kanādas Krasta apsardzes un jūras spēku kuģi un lidmašīnas, kā arī viens īpaši aprīkots kuģis no Francijas.

Meklēšana norit gan virs ūdens, jo pastāv iespēja, ka zemūdene ir izcēlusies no dzelmes un dreifē okeānā, gan zem ūdens, izmantojot modernas hidroakustiskās tehnoloģijas, kas spēj uztvert kustības un skaņas vairāku kilometru dziļumā.

Meklēšanas teritorijā dzirdēti zemūdens trokšņi

Trešdien ASV Krasta apsardze apstiprināja, ka meklēšanā iesaistīta Kanādas lidmašīna no okeānā izvietotas hidroakustiskās bojas ir uztvērusi no dzelmes nākošas klauvējienu skaņas, kas ir atkārtojušās ar 30 minūšu intervālu.

Paziņojumā nebija sīkāk paskaidrots, kas, pēc glābēju domām, varētu būt šie trokšņi, tomēr tas dod cerību, ka zemūdene vēl darbojas un tajā esošie cilvēki ir dzīvi. Taču sliktā ziņa ir tā, ka peldlīdzeklī varētu būt saglabājušās skābekļa rezerves, ar ko pietiek tikai aptuveni diennaktij, tāpēc glābējiem nav daudz laika, lai atrastu zemūdeni.

Vietā, kur zemūdene pazuda, ūdens dziļums ir aptuveni 3800 metru, tāpēc būtu ļoti sarežģīti nokļūt pie peldlīdzekļa un to izcelt virs ūdens. Tam būtu nepieciešams īpašs aprīkojums, kāda nav ASV Krasta apsardzes rīcībā. Pat ja šāds aprīkojums būtu pieejams, zemūdenes izcelšana no dzelmes aizņemtu daudz laika, kas nav laba ziņa glābējiem.

Eksperti skeptiski par iespēju īsā laikā atrast un izcelt zemūdeni 

Arī eksperti ir skeptiski noskaņoti par iespēju īsā laikā atrast un izcelt zemūdeni no dzelmes. 

Rodailendas Universitātes ASV okeanogrāfijas profesors Kristofers Romāns intervijā telekanālam "CBS Boston" norādīja: "Nav efektīvu veidu, kā pārbaudīt jūras dibenu un atrast zemūdeni, jo vispirms uz turieni ir jānogādā nepieciešamais aprīkojums, bet tas var prasīt vairākas dienas, jo peldlīdzeklis atrodas vairāku simtu jūdžu attālumā no krasta. Nekas nenotiek ātri. Pēc tam vēl ir nepieciešams izstrādāt plānu, kā zemūdeni nogādāt virs ūdens. Tas viss prasa laiku un nav vienkārši. Tāda ir nepatīkamā patiesība."

Saskaņā ar ASV tiesas dokumentiem, zemūdeņu eksperts, kurš savulaik strādāja uzņēmumā, kas ekspluatē pazudušo zemūdens kuģi, 2018. gadā brīdināja par iespējamiem drošības riskiem. Tiesas dokumentos arī teikts – eksperts uzzināja, ka kuģa priekšējā loga ražotāji to sertificējuši izmantošanai tikai 1300 metru dziļumā. "Titānika" vraks atrodas 3800 metru dziļumā. Pēc bažu paušanas par kuģa drošību uzņēmums ekspertu atlaida.

KONTEKSTS:

Atlantijas okeāna ziemeļos turpinās plaša meklēšanas operācija, lai atrastu uzņēmumam "OceanGate" piederošu zemūdeni, ko izmantoja, lai aizvestu tūristus aplūkot okeāna dzelmē nogrimušā leģendārā pasažieru kuģa "Titāniks" vraku. Zemūdenē atradās pieci cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti