Izraēla veikusi ierobežotu atbildes triecienu Irānai

Irānas centrālā daļa piektdien no rīta piedzīvoja gaisa uzbrukumu, ko, visticamāk, sarīkoja Izraēla, atbildot uz pagājušajā nedēļā notikušajiem Irānas uzlidojumiem Izraēlas teritorijai. Sākotnējā informācija liecina, ka Irāna ir atvairījusi uzbrukumu. Izraēla nav komentējusi notikušo.

Īsi pirms saullēkta netālu no Irānas otras lielākās pilsētas Isfahānas atskanēja vairāki sprādzieni. Sociālajos tīklos ir publicēti video, kuros redzams kā naksnīgajās debesīs kaut kas uzplaiksnī, ir dzirdami arī šāvieniem līdzīgi trokšņi.

Isfahānas provincē atrodas liela gaisa spēku bāze, vairāki kodolobjekti un viena no Irānas lielākajām raķešu ražotnēm, tāpēc šis reģions ir stratēģiski nozīmīgs.

Irānas kodolprogrammas objekti nav cietuši

Irānas varasiestādes apgalvo, ka pretgaisa aizsardzības sistēmas ir notriekušas vairākus nezināmus lidojošus objektus, bet ir izskanējušas ziņas, ka tie ir bijuši neliela izmēra droni, kas ir palaisti no Irānas teritorijas.

Piektdien notikušais trieciens bijis salīdzinoši neliela mēroga un koncentrēts uz objektiem Isfahānas pilsētas apkaimē, kur Irāna attīsta savu atomenerģijas programmu.

Visticamāk, uzbrukuma mērķis bija minētā gaisa spēku bāze, jo Irāna to izmantoja, lai pagājušajā svētdienā uz Izraēlu izšautu vairāk nekā 300 dronus un raķetes. Taču Irānas oficiālie kanāli apgalvo, ka uzbrukumā nav cietusi ne militārā bāze, ne Isfahānas provincē esošie kodolobjekti.

Arī Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra vēsta, ka Irānas kodolprogrammas objekti uzbrukumā nav cietuši.

Paredzams, ka pēc šī trieciena sekos jauni soļi gan no Irānas, gan no Izraēlas puses, kas var pāraugt plašāka mēroga karā.

Brīdinājuma signāls Teherānas režīmam

Irānas amatpersonas gan centušās mazināt notikušā nozīmību, apgalvojot, ka Irāna šajā uzbrukumā nav cietusi un pašlaik negrasās spert atbildes soļus.

Piektdien notikušais uzbrukums vērtējams kā Izraēlas brīdinājums Irānai un signāls, ka Izraēlai ir pa spēkam pārvarēt Irānas pretgaisa aizsardzību, sarunā ar CNN vērtē atvaļinātais ASV armijas ģenerālmajors Marks Makkarlijs.

"Izraēliešiem vajadzēja atbildēt, bet vienlaikus tā ir atbilde ar vēstījumu: "Jā, mēs varam jums piekļūt. Vairs tā nedariet. Ja darīsiet, sāksies īsta elle.""

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena aicinājusi Izraēlu un Irānu atturēties no konflikta eskalācijas. Arī Ķīna aicināja Irānu un Izraēlu ievērot savaldību un paziņoja, ka ir gatava konstruktīvi iesaistīties, lai deeskalētu situāciju.

Izraēla jau iepriekš brīdināja, ka tā atbildēs uz Irānas soli, kas nedēļas nogalē uz Izraēlu izšāva simtiem raķešu un bezpilota lidaparātu.

Irānas ziņu aģentūra "Fars" vēsta, ka netālu no Šekari armijas aviācijas bāzes Isfahānas provinces ziemeļrietumos dzirdēti trīs sprādzieni, savukārt Irānas Kosmosa aģentūras preses pārstāvis Hoseins Dalirians paziņoja, ka "veiksmīgi notriekti vairāki droni".

"Pagaidām nav ziņu par raķešu uzbrukumu," platformā "X" pavēstīja Dalirians.

Kodolobjekti Isfahānā esot "pilnā drošībā", vēsta Irānas ziņu aģentūra "Tasnim", atsaucoties uz "uzticamiem avotiem".

Trieciens vadoņa dzimšanas dienā

ASV amatpersonas anonīmi ir apstiprinājušas, ka uzbrukumu sarīkoja Izraēla. Savukārt Izraēlas Aizsardzības spēki un premjerministra Benjamina Netanjahu birojs nav nedz apstiprinājuši, nedz nolieguši ebreju valsts saistību ar uzbrukumu.

Bet Izraēlas nacionālās drošības ministrs, galēji labējais Itamars Ben Gvirs sociālajā tīklā "X" ierakstīja ivrita vārdu, ko varētu tulkot kā "vāji" vai "neveikli". Pēc tā var spriest, ka ministrs nav apmierināts ar uzbrukuma rezultātu.

Izraēlas kara kabinets bija solījis spēcīgi un izlēmīgi atbildēt uz Irānas dronu un raķešu uzbrukumu, taču šī rīta uzbrukums par to neliecina.

Analītiķi domā, ka tas vairāk kalpoja par brīdinājumu Irānai, ka Izraēla var tai uzbrukt arī no iekšienes.

Vēl vakar izskanēja ziņa, ka Izraēla nogaidīs ar atbildes triecieniem un veiks tos tikai pēc Pesahas svētkiem, kas šogad noslēdzas 30. aprīlī. Visticamāk, tā bija stratēģiska maldināšana.

Ļoti iespējams, ka Izraēlas uzbrukumi notika tieši šodien, jo Irānas garīgais līderis un faktiskais vadītājs ājatolla Alī Hāmeneī, kurš pie varas ir jau kopš 1989. gada, atzīmē savu 85. dzimšanas dienu.

Plašāks karš nav Irānas interesēs

Dažas stundas pirms uzbrukumiem Teherāna brīdināja, ka Irāna nekavējoties atbildēs uz jebkādiem Izraēlas militārajiem triecieniem. 

Saskaņā ar vietējās aktīvistu grupas sniegto informāciju par sprādzieniem tika ziņots arī Sīrijas dienvidos un notikuši triecieni Sīrijas armijas radara pozīcijai.

Piektdien tika apturēti lidojumi lielā daļā Irānas teritorijas. Ziņu aģentūra "Mehr" vēstīja, ka "apturēti lidojumi uz Teherānu, Isfahānu un Širazu, kā arī lidostām rietumos, ziemeļrietumos un dienvidrietumos".

Vēlāk lidojumi no Teherānas un citām lidostām tika atjaunoti.

Kādā augsta līmeņa Irānas amatpersona ziņu aģentūrai "Reuters" apgalvoja, ka Teherāna neplāno atbildēt, jo nekas neliecinot par uzbrukumu no ārpuses.

Arī bijušais ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktors Džons Brenans šaubās, ka Irāna varētu atbildēt ar tiešu uzbrukumu Izraēlai, jo Teherāna nevēloties iesaistīties plašākā karā.

"Nedomāju, ka pašlaik Irāna vēlas iesaistīties plašākā karā, jo tā pārliecinoši zaudētu. Vienlaikus Irānas vadība izjūt iekšpolitisko spiedienu, tāpēc tā nevar izskatīties vāja pēc Izraēlas militāra uzbrukuma.

Bet ir skaidrs, ka Izraēlas vēstījums Irānai bija aptuveni šāds: "Jūs nespējāt izlauzties cauri mūsu pretgaisa aizsardzības sistēmai, bet kaut kas spēja apiet jūsu pretgaisa aizsardzības sistēmu, ņemot vērā sprādzienus Isfahānā."," Brenans sacīja telekanālam MSNBC.

"Es nedomāju, ka Irāna šobrīd vēlas uzbrukt Izraēlai un ASV, nedomāju, ka tai ir tādas spējas. Viņi noteikti varētu nodarīt zināmu kaitējumu ar savām militārajām spējām. Taču viņi pamatīgi zaudēs karā, ja nolems uzbrukt Izraēlai."

KONTEKSTS:

Irāna no savas teritorijas sestdien raidījusi uz Izraēlu bezpilota lidaparātus, paziņojusi Izraēlas armija. Irāna un Izraēla jau gadu desmitiem bijušas ienaidnieces, taču šis ir pirmais gadījums, kad Irāna no savas teritorijas vērsusi tiešu militāro uzbrukumu pret Izraēlu.

Izraēla paziņojusi, ka tā rūpīgi apsver turpmāko rīcību pēc Irānas dronu un raķešu uzbrukuma. Tikmēr ASV norādījušas, ka Vašingtona neiesaistīsies iespējamā Izraēlas atbildes uzbrukumā Irānai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti