Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums: Kā vērtēt Orbāna un Putina tikšanos?

Šodienas jautājums

Šodienas jautājums: Vai un kad izdosies atklāt draudu vēstuļu sūtītāju?

Šodienas jautājums: Kā vērtēt Orbāna un Putina tikšanos?

Ārpolitikas eksperti neprognozē jaunu terorisma vilni Eiropā

Neraugoties uz situācijas saasinājumu Tuvajos Austrumos, Eiropā nav gaidāms terorisma draudu straujš pieaugums, intervijā LTV raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) ģenerālsekretāre Sigita Struberga un ārpolitikas pētnieks Mārtiņš Hiršs.

Struberga atzina, ka aizvien iespējamas kādas darbības, ko īstenotu teroraktu veicēji. Taču salīdzinājumā ar iepriekšējo terorisma vilni Eiropā valstis esot gana daudz mācījušās, tostarp sadarboties mācījušies dienesti.

"Domāju – gan starptautiskā sadarbība, gan nacionālā līmeņa pasākumi, kas tika veikti un tiek turpināti, ļauj cerēt, ka mēs nepiedzīvosim tādu vilni kā savulaik," sacīja Struberga.

Tikmēr Hiršs norādīja uz būtisku atšķirību – teroristisko grupējumu resursiem, kas bija piemēram grupējuma "Daīš" jeb "Islāma valsts" rokās. "Tās bija spēcīgas organizācijas ar milzīgiem budžetiem, kas eksportēja propagandu arī uz Rietumiem," norādīja pētnieks.

Savukārt "Hamās", kas oktobrī īstenoja plašu uzbrukumu Izraēlai, spēja uzplēst senas rētas musulmaņu sabiedrība, taču grupējumam ir ierobežotas spējas mobilizēt sabiedrību, un tas arī neražo propagandu tādos apmēros kā "Daīš".

"No vienas puses, mēs tiešām neredzam "Islāma valsts " spēku. Bet, no otras puses, jāatceras – Eiropā tie bija vientuļie vilki, kas tomēr var parādīties. Un mēs arī nezinām, cik tad pieklusušu teroristu savulaik ir nokļuvuši Eiropā," sacīja Struberga.

LATO vadītāja vērsa uzmanību uz pārlieku paļaušanos uz modernajām tehnoloģijām, kas kā neveiksme izrādījusies Izraēlai.

KONTEKSTS:

2015.gadā Francijā notika terorakti, kuros dzīvību zaudēja 130 cilvēki, bet vairāk nekā 300 guva ievainojumus. Šis kļuva par Francijas vēsturē asiņaināko, vienas nakts laikā veikto teroraktu. Atbildību uzņēmās teroristiskais grupējums "Daīš" jeb "Islāma valsts".

Francijas varas iestādes reaģēja ātri, visā valstī ieviešot ārkārtas stāvokli. Taču arī tas nepasargāja Franciju no virknes uzbrukumu arī turpmāk, tajā skaitā publiskajās vietās patrulējošajiem karavīriem un policistiem. Vēlāk teroraktus piedzīvoja un ar terorisma draudiem saskārās vairākas Eiropas valstis.

Līdzās terorisma draudiem "Daīš" izplatīja arī propagandu Rietumos, šajās valstīs vervējot kaujiniekus. Eksperti arī brīdināja, ka vairāki tūkstoši teroristiskā grupējuma  atbalstītāju no Rietumiem atgriezušies mājās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti