Sudānas galvaspilsētā Hartūmā trešo dienu turpinās kaujas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sudānas galvaspilsētā Hartūmā un citviet valstī jau trešo dienu notiek smagas kaujas. Tās ir tiešs rezultāts cīņai par varu valsts militārajā vadībā, konkurējot armijai un paramilitārājai grupai, kas saukta par "Ātrā atbalsta spēkiem".

Arī pirmdien ziņots par sprādzieniem un apšaudēm. Kaujas valstī notiek jau vairākas dienas. To dēļ gājuši bojā jau aptuveni 100 civiliedzīvotāju.

Kopš 2021. gada oktobra apvērsuma Sudānu pārvalda ģenerāļu padome, kuru vada abu šajā konfliktā iesaistīto pušu līderi – bruņoto spēku vadītājs, kurš faktiski ir valsts prezidents, un viņa vietnieks, kurš vada "Ātrā atbalsta spēkus".

Vardarbība sākās, pēc tam kad pagājušajā nedēļā paramilitārās grupas kaujinieki tika izvietoti visā valstī un armija uzskatīja to par draudu.

Nav skaidrs, kurš sestdienas rītā raidīja pirmo šāvienu, taču kopš tā laika kaujas ir saasinājušās.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs pirmdien nācis klajā ar paziņojumu, kurā nosodīja Sudānā notiekošās kaujas starp konkurējošo ģenerāļu spēkiem. Gutērešs aicinājis valdības spēkus un "Ātrā atbalsta spēku" kaujiniekus pārtraukt karadarbību, atjaunot mieru un uzsākt dialogu.

"Jebkāda turpmāka eskalācija varētu būt postoša valstij un reģionam. Es aicinu visus, kam ir ietekme, izmantot to miera labā; atbalstīt centienus izbeigt vardarbību, atjaunot kārtību un atgriezties uz pārejas ceļa," pavēstīja Gutērrešs.

"Humanitārā situācija Sudānā jau bija nestabila un tagad tā ir katastrofāla. Es nosodu civiliedzīvotāju un humānās palīdzības darbinieku nāves gadījumus un ievainojumus, kā arī laupīšanas un marodierismu.

Es atgādinu visām pusēm par nepieciešamību ievērot starptautisko tiesību normas, tostarp nodrošināt visa Apvienoto Nāciju Organizācijas personāla, kā arī humānās palīdzības darbinieku drošību."

KONTEKSTS:

Pēc tam, kad militārie ģenerāļi 2019. gada aprīlī tautas sacelšanās laikā gāza ilggadējo autokrātu Omaru al Baširu, Sudāna sāka pakāpenisku pāreju uz demokrātiju. Baširs, islāmists, no kura Rietumi ilgstoši izvairījās, bija vadījis valsti gandrīz trīs desmitgades.

Saskaņā ar 2019. gada augustā noslēgto vienošanos militārpersonas piekrita dalīt varu ar civiliedzīvotājiem pirms vēlēšanām. Šo vienošanos pēkšņi apturēja 2021. gada apvērsums, kas izraisīja jaunu kampaņu, kuras laikā visā Sudānā notika masveida demonstrācijas par demokrātiju.

Kopš neatkarības iegūšanas 1956. gadā Sudānā dominējošais spēks ir bijusi armija, kas ir organizējusi apvērsumus, cīnījusies iekšējos karos un uzkrājusi ekonomiskos īpašumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti