Rīta Panorāma

G7 valstis sola ātrāk atteikties no fosilā kurināmā

Rīta Panorāma

Intervija ar Eiropas parlamenta deputāti Daci Melbārdi (JV)

Sudānā turpinās armijas un militārā grupējuma sadursmes

Sudānā kaujas turpinās otro dienu; nogalināti vismaz 56 civiliedzīvotāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sudānā svētdien jau otro dienu turpinājās kaujas starp konkurējošo ģenerāļu spēkiem, kas kontrolē situāciju kopš 2021. gada apvērsuma, nogalināti vismaz 56 civiliedzīvotāji un vēl simtiem cilvēku ievainoti, izraisot starptautisku satraukumu, ziņo aģentūra AFP.

Neraugoties uz starptautiskās sabiedrības aicinājumiem pārtraukt uguni, abas puses ir atteikušās runāt viena ar otru.  

Sprādzieni un intensīva apšaude satricināja ēkas galvaspilsētas Hartūmas ziemeļu un dienvidu priekšpilsētās, ielās rībēja tanki un virs galvas lidoja iznīcinātāji, ziņoja aculiecinieki.

Vardarbība izcēlās agrā sestdienas rītā pēc nedēļām ilgušas saspīlējuma saasināšanās starp armijas vadītāju Abdelu Fatahu al-Burhanu un viņa vietnieku, smagi bruņoto paramilitāro "Ātrā atbalsta spēku" (RSF) komandieri Mohamedu Hamdanu Daglo, kuri apsūdzēja viens otru sadursmju izraisīšanā.

Pēc 2021. gada oktobrī notikušā militārā apvērsuma abi komandieri nespēj vienoties par to, kā valstī vajadzētu atjaunot civilo pārvaldību.

Daglo vadītie RSF apgalvo, ka ir ieņēmuši prezidenta mītni, Hartūmas lidostu un citus stratēģiski svarīgus objektus, bet armija uzstāj, ka tā ir noteicēja, un gaisa spēki vēlā sestdienā aicināja cilvēkus palikt telpās, jo turpināja uzlidojumus, kas bija vērsti pret RSF bāzēm.

"Ātrā atbalsta spēkus", kas tika izveidoti 2013. gadā, veido džandžavīdu kaujinieki, kurus toreizējais prezidents Omars al Baširs pirms desmit gadiem Dārfūras rietumu reģionā izvērsa pret etniskajām minoritātēm, kas nav arābi, un tika apsūdzēts kara noziegumos.

Sudānā otro dienu nerimstas bruņotas cīņas starp armiju un paramilitāristiem
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Pērn decembrī noslēgta vienošanās paredz, ka 100 tūkstošu kaujinieku lielie "Ātrā atbalsta spēki" ir jāiekļauj armijas sastāvā. Ģenerālis Daglo uzskata, ka tam ir jānotiek pakāpeniski desmit gadu laikā, bet ģenerālis Burhāns uzstāj, ka apvienošana ir jāpabeidz divu gadu laikā. Nav arī skaidrs, kurš vadītu bruņotos spēkus.

Bijusī Sudānas ārlietu ministre Mariama al Mahdī intervijā telekanālam "Al Jazeera" sacīja, ka viņa ir ļoti sarūgtināta par notiekošo un ļoti dusmīga uz abām karojošajām pusēm.

"Es tiem abiem saku – kaunieties. Jums bija uzticēts pabeigt šo lielo revolūciju. Jūs jau veicāt nejēdzīgu apvērsumu. Jūs apņēmāties atdot varu civiliedzīvotājiem, bet pašlaik notiekošais nejēdzīgais karš vēlreiz apliecina, ko par Sudānas iedzīvotājiem domā šie abi bruņotie kungi. Mēs jau bijām vienojušies visu atrisināt dialoga ceļā, mēs jau bijām vienojušies reformēt drošības sektoru. Šie abi kungi ar nodomu noveda valsti līdz karam un apdraud civiliedzīvotājus. Tas nepaliks nesodīts, to nepiedos," teica Al Mahdī.

"Kopējais bojāgājušo skaits civiliedzīvotāju vidū sasniedza 56," paziņoja Sudānas Ārstu centrālā komiteja, neatkarīga demokrātiju atbalstoša mediķu grupa, piebilstot, ka bija "desmitiem bojāgājušo" drošības spēku rindās, bet tie nebija iekļauti svētdienas sākumā paziņotajā skaitlī.

Komiteja paziņoja, ka tā ir saskaitījusi aptuveni 600 ievainoto, tostarp dažus no drošības spēkiem, bet daudzus no tiem nav bijis iespējams nogādāt slimnīcās, jo sadursmju laikā bija grūti pārvietoties.

Naktī sprādzieni un šāvieni atskanēja visos blīvi apdzīvotajos Hartūmas rajonos.

"Mums bija ļoti smaga nakts, un sprādzienu un apšaudes skaņu dēļ mēs nevarējām labi gulēt," aģentūrai AFP sacīja Ahmeds Seifs, kurš ar savu piecu cilvēku ģimeni dzīvo Hartūmas austrumos.

Viņš sacīja, ka baidās, ka viņa ēka tika apšaudīta, bet teica, ka joprojām ir pārāk bīstami iziet ārā, lai to pārbaudītu.

"Situācija ir ļoti satraucoša, un nešķiet, ka tā drīzumā nomierināsies," viņš piebilda.

24 gadus vecais Bakri, kurš strādā mārketinga jomā, sacīja, ka Hartūmas iedzīvotāji "nekad nav redzējuši neko līdzīgu" šādiem nemieriem, kad lielākajā daļā pilsētas ir pārtraukta elektrības padeve, tāpēc nestrādā gaisa kondicionieri, bet logus atvērt nevarot, jo apšaužu dēļ valdot apdullinošs troksnis.

Karadarbības dēļ tuvākajās dienās Hartūmā var sākties pārtikas un medikamentu trūkums, jo palīdzības organizāciju darbinieki nevar veikt pirmās nepieciešamības preču piegādi.

Eiropas Savienība, ASV, Lielbritānija, Ķīna un Saūda Arābija ir aicinājušas karojošās puses sēsties pie sarunu galda, lai nepieļautu, ka Sudānā izceļas vēl plašāka karadarbība. Ģenerālis Burhāns ir paziņojis, ka armija neiesaistīsies nekādās sarunās, kamēr nebūs likvidēti "Ātrā atbalsta spēki". Savukārt ģenerālis Daglo sacīja, ka viņa kaujinieki turpinās cīnīties līdz brīdim, kad būs ieņemtas visas armijas bāzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti