Pasaules panorāma

Parīzes Dievmātes katedrāle atdzimst

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules Panorāma

Rietumu mikroshēmas Krievijas ieročos

Krievijas ieročos joprojām atrodamas Rietumos ražotas mikroshēmas

Apejot sankcijas, ceļu uz Krieviju joprojām spēj rast arī Rietumos ražotas mikroshēmas, kas agresorvalstij nepieciešamas raķešu un cita bruņojuma ražošanai. Piemēram, pērn Krievijai izdevies importēt ASV un Eiropā ražotus pusvadītājus vairāk nekā viena miljarda dolāru vērtībā.

Ukrainas drošības dienesti īsteno operācijas, lai šīs piegādes novērstu vai kavētu. LTV raidījumam "Pasaules panorāma" Kijivā bija iespēja savām acīm redzēt Ukrainā nokritušu Krievijas raķešu, dronu un citas tehnikas fragmentus, kuros atrodami arī Rietumvalstīs ražoti komponenti.

Irānas drons, antena no Kanādas

Krievijas spārnoto raķešu "Iskander" detaļas. Izlūkdronu "Orlan-10" atlūzas. Visi šie ir fragmenti un atlūzas no Krievijas raķetēm un droniem, ko notriekuši Ukrainas bruņotie spēki.

Izpētot šīs atlūzas, tajās joprojām var atrast arī rietumvalstīs ražotas mikroshēmas.

""Intel". Jūs zināt, kas ir šī firma. Vai "Xilinx" – Savienotās Valstis. Šis ir video un audio datu apstrādes bloks no kaujas helikoptera "Ka-52". Arī var redzēt – "Altera". "Analog Devices" – arī Savienotās Valstis. "Pulse" – tā ir Ķīna," rāda Petro Šapovals, Ukrainas armijas pārstāvis, kurš nodarbojas ar atlūzu izpēti.

Ukrainas armijas pārstāvis Petro Šapovals, kurš nodarbojas ar notriekto Krievijas ieroču izpēti
Ukrainas armijas pārstāvis Petro Šapovals, kurš nodarbojas ar notriekto Krievijas ieroču izpēti

"Šis ir "Šahed" bezpilota lidaparāts. 136. modelis. Pašu irāņu izstrādāts. Šī ir navigācijas sistēma, un šī ir antena. Antena ir Kanādas izstrādājums. Te jau Krievija veikusi uzlabojumus. Sāka ražot pati savus "šahedus" – "i" un "k" sērija. Uzlika navigācijas sistēmu "Komēta.""

"Šis ir tanka T-72 uguns vadības bloks. "Sosna". Te arī varat redzēt – "Xilinx". "Analog devices". Proti, galvenie bloki, kas nodrošina uguns vadības funkciju, ir amerikāņu ražojuma."

Mikroshēmas, ko Ukrainas aizstāvji atraduši notriektajos Krievijas ieročos
Mikroshēmas, ko Ukrainas aizstāvji atraduši notriektajos Krievijas ieročos

"Šī – SN-99 – šī ir vēl no laika pirms pilnapmēra iebrukuma. Varat redzēt – šis ir Krievijas elements, to ir daudz, un vidējas kvalitātes. Un viņi uztaisīja modernizāciju. Tāds pats bloks, bet tam jau ir divas izejas – apstrādā vairāk kanālu, ir vairāk aizsargāts. Te ir "Maxim Integrated" no ASV mikroshēmas, kas jau aizstāj gandrīz visu šo bloku."

Ieved caur trešajām valstīm

Ukraina norāda, ka sankcijas pret Krieviju strādā, bet aicina rietumvalstis un to ražotājus uzmanīgāk sekot, kur un kam tiek pārdotas mikroshēmas. Rietumu uzņēmumi uzsver, ka ievēro sankciju režīmu.

Taču Krievijas militārajai rūpniecībai karā pret Ukrainu tik svarīgās mikroshēmas joprojām spēj atrast ceļu uz Krieviju caur trešajām valstīm. Piemēram, aizdomu ēna krīt uz Centrālāzijas valstīm.

Daļa no Krievijas bruņojumā atrastajām rietumvalstīs ražotajām komponentēm varētu būt piegādāta pirms pilnapmēra iebrukuma.

Taču izdevuma "Bloomberg" nesens pētījums liecina, ka pērn, 2023.gadā, Krievijā no ASV un Eiropas ražotājiem nonāca mikroshēmu pusvadītāji vairāk nekā viena miljarda ASV dolāru vērtībā. Aprēķini veikti balstoties uz klasificētiem Krievijas muitas dienesta datiem, kas nonākuši izdevuma rīcībā.

Ukrainas specdienesti cīnās pret sankciju apiešanu

Uz šo problēmu Latvijas Televīzijai norādīja arī Ukrainas prezidenta birojā.

"Kā var runāt par kara termiņiem vai iespējām, ja Krievijas "Iskander" raķetēs ir Eiropā un ASV ražotas detaļas, un tās ir izgatavotas šā gada sākumā?" vaicā Ukrainas prezidenta administrācijas padomnieks Mihailo Podoļaks.

Ukrainā notriekto Krievijas ieroču sastāvdaļas
Ukrainā notriekto Krievijas ieroču sastāvdaļas

"Prezidents Zelenskis Minhenes drošības konferencē sacīja: aizmirstiet visus šos jautājumus - kad karš beigsies, ko dara Ukraina, vai pietiek resursu – tur viss skaidrs. Labāk uzdodiet sev vienu jautājumu – kāpēc Putinam pēc divu gadu kara ir pietiekami daudz resursu, lai īstenotu tik apjomīgu, plašu un augstas intensitātes karu."

Vienlaikus arī Ukrainas specdienesti strādā, lai kavētu šādas sankcijas apejošas piegādes. Tā Ukrainas drošības dienests vēl marta vidū paziņoja, ka izjaucis komponenšu piegādi Krievijai gan 1600 "Šahed" dronu saražošanai, gan novērsis 4000 mikroshēmu piegādi spārnotajām raķetēm. Kā tieši tas izdarīts, drošības dienests neatklāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti