Makrons mudina pārtraukt uguni Gazā

Francijas prezidents Emanuels Makrons uzskata, ka uguns pārtraukšana Gazā ir vienīgais risinājums. Šādu nostāju viņš pauda intervijā britu raidsabiedrībai BBC pēc Parīzē notikušās miera konferences.

Tomēr pagaidām apšaudes Gazas joslā turpinās. Organizācija "Ārsti bez robežām" paziņoja, ka veselības sistēma šajā reģionā ir uz sabrukuma robežas.

Makrons mudina pārtraukt uguni Gazā
00:00 / 02:58
Lejuplādēt

Tikmēr Irānas prezidents Ebrahims Raisi sestdien ir ieradies Saūda Arābijā, lai piedalītos samitā, kas veltīts situācijai Gazā. Šo pasākumu rīko Arābu valstu līga. Šī vizīte ir zīmīga, jo abas valstis tikai nesen ir atjaunojušas diplomātiskās attiecības un iepriekš dažādos konfliktos vairākkārt ir nostājušās pretējās pusēs.

Kā jau varēja gaidīt, Irānas prezidents Gazas konfliktā vainoja ASV. Raisi paziņoja, ka Vašingtona neļauj vienoties par uguns pārtraukšanu Gazā.

Jaunākie dati liecina, ka pēc grupējuma "Hamās" uzbrukuma Izraēlā bojā ir gājuši 1200 cilvēki un 240 atrodas gūstā. Savukārt Gazas pārstāvji ziņo, ka Gazā ir nogalināti ap 11 000 cilvēku.

Intervijā britu raidsabiedrībai BBC arī Francijas prezidents Emanuels Makrons sacīja, ka masveida civiliedzīvotāju nāve Gazā nav attaisnojama.

"Es gribu skaidri pateikt, ka es biju viens no pirmajiem pasaules līderiem, kurš pēc teroristu uzbrukuma 7. oktobrī piezvanīja Izraēlas premjerministram un prezidentam. Mēs skaidri nosodām šo teroristisko grupējumu un šo uzbrukumu, kā arī atzīstam, ka Izraēlai ir tiesības aizstāvēties un reaģēt. Bet jau no pirmās dienas mēs sakām, ka šai atbildei ir jābūt saskaņā ar starptautiskiem noteikumiem, jo to dara demokrātiska valsts," pauda Makrons.

Uz jautājumu par uguns pārtraukšanu Makrons atbildēja, ka, viņaprāt, tas ir vienīgais risinājums.

Līdz šim Izraēla ir piekritusi tikai nelielām pauzēm savos uzbrukumos, lai Gazā būtu iespējams nogādāt humāno palīdzību.

Makrons norādīja, ka "mēs atzīstam viņu tiesības uz pašaizstāvību. Es nedomāju, ka mēnesi pēc teroristiskā uzbrukuma mums būtu pareizi teikt mūsu partneriem un draugiem, ka mēs viņus nosodām un ka viņi ir vainīgi. Bet fakts ir tāds, ka šobrīd civiliedzīvotāji tiek bombardēti.

Fakts ir tāds, ka mazi bērni, sievietes un veci cilvēki tiek bombardēti un nogalināti. Tam nav nekāda pamatojuma un nekāda attaisnojuma."

Par humāno situāciju Gazā ir satraukta arī organizācija "Ārsti bez robežām". Tā paziņoja, ka Gazas pilsētas slimnīcā esot traģiska situācija, slimnīca tiek arvien spēcīgāk bombardēta, bet dažus slimniekus, kuriem ir nepieciešamas steidzamas operācijas, šobrīd nav iespējams evakuēt.

 "Ārsti bez robežām" vēlreiz mudināja pārtraukt uzbrukumus slimnīcām un pasargāt medicīnas personālu.

 Izraēlas armija paziņoja, ka apzinās situāciju šajā slimnīcā un atkārtoja, ka tā neveic uzbrukumus civiliedzīvotājiem, bet gan tikai teroristiem.

 KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.

"Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti