Polijā grib liberalizēt abortus – dekriminalizēt un atļaut līdz 12. grūtniecības nedēļai

Polijas parlamentā šodien sākušās debates par abortu likuma liberalizēšanu. Jaunās valdības premjers Donalds Tusks solījis sekmēt abortu pieļaušanu, un jaunās valdības partijas parlamentā iesniegušas vairākus likumprojektus, kas varētu palīdzēt šo mērķi sasniegt. Tomēr tajā pašā laikā domas par to, cik tālu abortu likums būtu jāliberalizē, koalīcijā dalās.

Polijā grib liberalizēt abortus – dekriminalizēt un atļaut līdz 12. grūtniecības nedēļai
00:00 / 00:00

Iepriekšējā valdība, ko veidoja nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums", vēl vairāk pastiprināja jau tā stingros aborta noteikumus. Līdz ar to pašreiz Polijā ir spēkā viens no stingrākajiem abortu likumiem Eiropas Savienībā. Un savulaik pret tik stingru ierobežojumu noteikšanu Polijā, 2020. un 2021. gadā notika ne viens vien vērienīgs protests, kurā piedalījās tūkstošiem sieviešu.

Sievietes Polijā, kuras pašlaik vēlas veikt abortu, bieži izmanto aborta tabletes no ārvalstīm vai dodas uz citām valstīm, lai veiktu šo procedūru. Abortu likuma liberalizācija bija viens no tolaik opozīcijā esošo partiju solījumiem pirms pagājušajā gadā notikušajām parlamenta vēlēšanām.

Pašreizējais premjerministrs Donalds Tusks jau savā priekšvēlēšanu kampaņā solīja gan stiprināt sieviešu tiesības, gan atvieglot iepriekšējās valdības laikā noteiktos ierobežojumus abortam.

Ceturtdien Polijas parlamentā ir sākušās debates par abortu likuma liberalizēšanu. Līdz reālam rezultātam nonākt, visticamāk, nebūt nebūs viegli un ātri.

Kopīgu pozīciju šajā jautājumā koalīcijas partijām atrast joprojām ir grūti. Proti, lai gan visas koalīcijas partijas ir vienisprātis, ka stingrais likums par abortiem ir jāmaina, tomēr domas dalās par to, cik lielām šīm izmaiņām vajadzētu būt. To skaidri apliecina arī tas, ka parlamentā ir iesniegti četri atsevišķi likumprojekti par grozījumiem likumos.

Pašreiz Polijā aborti ir atļauti tikai izvarošanas un incesta gadījumos un gadījumos, kad grūtniecība apdraud sievietes dzīvību, bet ne gadījumos, kad auglim konstatētas smagas deformācijas.

Tuska vadītā "Pilsoniskā koalīcija" rosina aborta atļaušanu līdz 12. grūtniecības nedēļai. To pašu savā likumprojektā atbalsta arī kreiso partiju apvienība, kas vēlas arī dekriminalizēt palīdzību abortu veikšanā.

"Šis ir projekts, par kuru mēs faktiski arī vācām parakstus. Prezentējām to Seimā, kad "Likums un taisnīgums" vēl bija pie varas. Mēs turamies pie šī projekta. Tas ir Eiropas likumiem atbilstošs projekts, jo visas Eiropas valstis liberalizē abortus. Uzskatu, ka sievietēm ir pēdējais laiks atgūt tiesības un lemt pašām. Ir četri projekti. Seimā notiks debates, un tad būs komisija, kurās tiks apspriests labākais likumprojekts. Jebkurā gadījumā, manuprāt, debašu un diskusiju laiks ir beidzies. Mums ir jābalso, jo sievietes vairs nevar gaidīt," par plānoto likumprojektu sacīja Tuska partijas politiķis Dariušs Jonskis.

Savukārt kristiešu konservatīvā apvienība "Trešais ceļš" ierosinājusi atgriezties pie kompromisa risinājuma, kas bija spēkā līdz konstitucionālās tiesas lēmumam abortu lietā.

Un tas nozīmētu, ka aborti būtu atļauti tikai gadījumos, kad grūtniecība iestājusies nozieguma rezultātā, vai grūtniecība apdraud sievietes dzīvību un smagu augļa deformāciju gadījumā.

Taču jāatzīmē, ka sarežģījumus abortu likumu mīkstināt rada ne tikai atšķirīgie viedokļi koalīcijā. Pirmkārt, arī parlamenta spīkers Šimons Holovnija iebilst pret jebkādu abortu likuma liberalizāciju. Kritiķi viņu apsūdz jebkādu parlamentāro debašu aizkavēšanā par šo jautājumu.

Un otrkārt, likumi valstī ir jāparaksta Polijas prezidentam Andžejam Dudam, taču viņš kā iepriekšējās valdības atbalstītājs neredz iemeslu likumu mīkstināt. Jau pagājušajā mēnesī viņš bloķēja likumu, kas būtu ļāvis bezrecepšu piekļuvi kontracepcijai meitenēm vecumā no 15 gadiem. Izskanējuši arī aicinājumi sarīkot referendumu, taču Tuska partijas politiķe Aleksandra Gajevska neuzskata, ka tas būtu labākais risinājums.

"Par referendumu es gribētu teikt trīs lietas. Pirmkārt, es uzskatu, ka mums nevajadzētu rīkot nekādus plebiscītus par cilvēktiesībām un sieviešu tiesībām. Otrkārt, 27% sieviešu ir reproduktīvā vecumā, un sabiedrība kopumā pieņems lēmumus par viņu izvēli, tiesībām, drošību, veselību un dzīvību. Treškārt, saskaņā ar Polijas tiesību aktiem referendums nekādi nav saistošs. Tātad apgalvojums, ka šodien referendums ir vienīgais risinājums, pareizais risinājums, ir nepatiess," pauda Gajevska.

Aptaujas liecina par ievērojamu sabiedrības atbalstu liberālākam abortu likumam, taču var gadīties, ka līdz tam varētu nākties gaidīt līdz brīdim, kad Polijai būs jauns prezidents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti